tegen de kinderverlamming het risico is te groot! Tot 14 jaar: NODIG Het plan is om in Nederland iedereen tot veertien jaar in te enten. Is dit voldoende?" vragen wij. Laten we het zo stellen," zegt de dokter, ,,dat het in ieder geval noodzakelijk is. Men zou eigenlijk, wat wel eens is voorgesteld, iedereen tot bijvoorbeeld dertig jaar moeten inenten. Maar dat is een ontzettend dure aangelegenheid. En het is de vraag of in dat geval de kosten wel voor de baat uitgaan. Want naarmate de mens ouder wordt, vormt hij vanzelf afweerstoffen in zijn lichaam." Waar? Wanneer? Hoe grijpt de polio om zich heen? De heer Van den Berg moet toegeven, dat de we tenschap ook hier nog niet het antwoord op alle vragen kan geven. Men heeft voor de vreemdste raadsels gestaan. Waarom werden enkele jaren ge leden in Rotterdam elke dag twintig gevallen gesig naleerd, en in Schiedam één of twee per maand? Waarom had in 1956 Delft flink te lijden van de be smetting en ging de epidemie ook toen aan Schie dam voorbij? Men weet het niet. Zoals men ook niet precies weet, welke tijd van het jaar de polio uit zoekt om toe te slaan. Men dacht vroeger aan een warme, zonnige zomer. Maar er worden ook gevallen gesignaleerd tot ver in de herfst. In het algemeen kan men wel stellen, dat de tweede helft van het jaar, en dus zeker niet alleen de hoogtijmaanden, de ty pische epidemieperiode is. Als er tenminste een epide mie optreedt. Ook daar is men nooit geheel zeker van. Wel is het zo, dat wanneer er vrij veel incidéntele gevallen in het voorjaar optreden, een epidemie in zomer en najaar waarschijnlijker wordt. Een goede raad De directeur van de G.G. en G.D. besluit met een goede raad. Goede lichaamshygiëne, en voldoende slaap zijn de grootste vijanden van deze volksziekte. Vooral in een epidemietijd is het van het grootste belang oververmoeidheid te voorkomen en vooral ook moet men dan niet in een druk kamp gaan zitten, waar velen bijeen zijn, die het enkele weken, onder vaak primitieve omstandigheden, met de zo nood zakelijke hygiëne niet zo nauw nemen. De polio ligt er op de loer. Is er echter geen epidemie, dan behoeven bijzon dere voorzorgsmaatregelen niet genomen te worden, en leveren kampen en zwembaden ook geen gevaar op. W. J. BENNIS. Drie maal vijf-en-vijftig honderd prikken in de Korenbeurs

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 13