50 je kunt tenminste elkaar ontmoeten en overal over praten. Dat is al heel wat, al is het bij lange na niet genoeg." De vakantiefeesten WAT denkt de .voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap over het meest spectaculaire facet van het gemeenschapswerk, te weten: de vakantiefeesten? „Qua programma zijn ze omhoog gekomen," stelt hij vast. „Maar ze hebben niet gebracht, dat het alge mene feesten werden. Dat deel van de bevolking, dat elders naar toe kan, komt niet." En daar verschijnt warempel het carnaval van zijn jeugd„Misschien was dat wel een zuidelijke gedachte gang, dat van een volksfeest, een carnaval. Misschien kan dat hier helemaal niet. Hoe het zij, 't is niet ge beurd." Het positieve Meneer HolIvragen we, kijk nu eens naar de po sitieve kant van de S.G. En hij kijkt: „Op cultureel gebied hebben wij iets gepresteerd, en wel vooral door het verhogen van het peil van de amateur verenigingen. Door middel van cursussen, door middel van het eenvoudige, maar schijnbaar toch moeilijke bij elkaar gaan luisteren is het peil beslist beter ge worden. Daar heb ik veel voldoening van. En ook de kinderuitzendingen vind ik belangrijk, en het regel matig verschijnen van een behoorlijk blad" (kritische blik op onze blocnote). „Het oprichten van een V.V.V. wil ik evenzeer als een feit van betekenis beschouwen. Dankzij de Schiedamse Gemeenschap is de naam van Schiedam in Nederland vooruit gegaan. Dat steeds meer mensen gaan inzien, dat Schiedam niet alleen „zwart Schiedam" is, is te danken aan de Schiedamse Gemeenschap." Hij kijkt ons aan, of hij tegenspraak verwacht. Maar wij spreken nooit tegen, wij zijn daar niet voor. „Het podium in de Plantage wil ik noemen. Al mocht dat podium natuurlijk geen openluchttheater worden, nee, nee." Nieuwe mensen nodig De toekomst, hoe ziet hij die? Hij ziet die alleen in zijn meest essentiële punt: „Er zijn nieuwe mensen nodig met nieuwe ideeën en die nieuwe ideeën moe ten dan zo goed zijn, dat ze tot een nieuw idealisme kunnen leiden. Daar komt het op aan." ZOLANG de heer Holl nu maar niet heeft bedoeld, dat er een nieuwe voorzitter moet komen, kan, meent schrijver dezes, de Schiedamse Gemeen schap gerust aan een nieuwe tien jaar beginnen. Dat Schiedam hem opnieuw zal teleurstellen staat voor ons vast. En dat hij er toch opnieuw bevrediging in zal vinden, niet minder. Zo gaat het, overal ter wereld, met mensen en hun stad. En het is niet erg, dat het zo gaat (het is hoogstens jammer omdat onze beste mede-mensen er onnodig snel door slijten) als er maar zicht blijft op een ideaal. En dat ideaal heeft de Schiedamse Gemeenschap ook na tien jaar nog altijd in zicht. Wij vinden dat het grootste com pliment, dat wij haar en haar voorzitter kunnen ma ken. Maquette, die in tien jaar S.G. geen werkelijkheid werd: het Cultureel Centrum in de Plantage.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 6