BALLET DER LAGE LANDEN komt voor ons dansen Het betoverend sprookje uit de tweede akte van „Het Zwanenmeer" Pas de Trois uit „Het Zwanenmeer" een danser) uit dit meesterwerk. Dan wordt er ook een Pas de Deux (danseres en danser) uit de niet minder beroemde Suite van de Notenkraker", eveneens van Tschaikwosky, gedanst. Bij een goede Pas de Deux heerst er gaandeweg hoogspanning op het toneel en in de zaal. Immers, dan komt het aan op het dan send meesterschap van slechts twee mensen op een leeg toneel, in het felle licht, en ieder van die twee komt ook een keer helemaal alléén voor de toeschouwers (Als u nu al zin hebt, om óók naar de Passage te gaan, moet u er wel rekening mee houden, dat u onze plaatsen niet krijgt, maar daar schiet ons te binnen, dat wij nog geen plaatsen hebben, dus schrijven wij maar voort.) Van tevoren durven wij wel stellen, dat ook het ballet „De dood en het meisje", een moderne creatie (na 1900 is voor het ballet alles modern, en dus ook een ballet uit 1937) diepe indruk maken zal. Het is een dansverhaal vol zwarte tragiek en het werd goed genoeg gevonden om gedanst te worden door het vermaarde American Ballet Theatre. Met deze opsomming willen wij niet volledig zijn, wij geven u liever nog een paar plaatjes als voorproefje. Tot ziens op 22 mei in de Passage, als wij tenminste een stoeltje krijgen toebe deeld (het Dagelijks Bestuur heeft ons nog niet joviaal opgebeld, zodat wij nu wat bezorgd raken). U kunt zelf uw kaarten bestellen bij het S.G.-bureau aan de Plantage. burgde) balletomaan, er van genieten zal. Wij mogen hier terloops wel opmerken, dat al die ferme heren en korzelige dames, die nog wel eens op ballet plegen neer te zien als „mal gehuppel" of „alleen geschikt voor meisjes" zich erg vergissen. Menig atleet zou vreemd staan te hijgen als hij een prestatie zou moeten leveren zoals de dansers en danseressen van een balletgroep die soms avond aan avond moeten opbrengen. Het ballet eist van de kun stenaars een enorme lichamelijke discipline, en daarbij dan nog al die artistieke kwaliteiten, die men gewoonlijk niet direct met een licha melijke krachttoer verbindt. Boven dit alles uit gaat dan de betovering van beweging, muziek en kostuums, die ieder publiek, zelfs het meest cynische (zoals de kritische Parijze- naars!) tenslotte onherroepelijk in haar ban s'aat. De meeste belangstelling zal wel uitgaan naar het ballet van na de pauze, namelijk de tweede akte uit het legendarische „Zwanen meer", op muziek van Peter Tschaikowsky. Toen dit wereldberoemde ballet voor het eerst werd uitgevoerd, werd het eclatant.... uit gefloten, maar twintig jaar later, in 1894, begon het zijn triomftocht. Vooral de tweede akte van dit wonderlijke en onvergetelijke sprookje wordt dikwijls gedanst. Romantisch is het, lieflijk, maar het brengt ook de zuivere helderheid van de klassieke dans op haar schoonst over het voetlicht. Voor de pauze ziet men een Pas de Trois (twee danseressen en Nu kan het echt niet meer verregenen, het optreden van het Ballet der Lage Landen, want op het Passage-theater zit gelukkig een water dicht dak. Op donderdagavond 22 mei komt het ensemble op de Passage-planken om het tienjarig bestaan van de Schiedamse Gemeen schap artistieke glans te geven en meteen de natte herinnering aan ons zomerfeest van verleden jaar uit te wissen. Met de ballet uitvoering viert de S. G. officieel haar tweede lustrum. Zij geeft daar nog eens mee te kennen, dat culturele werkzaamheid haar eerste doel is; bovendien maakt zij duidelijk, dat, als het om de Gemeenschap zelf gaat, knaT'feesten haar niet erg aanlokken, en enorme redevoe ringen al evenmin. Wij, S.G.-pennevoerders, zijn om het een zowel als om het ander ver heugd. Het programma van het Ballet staat voor deze avond op hoog peil, en biedt een zo rijke afwisseling, dat iedereen, ook al is hij of zij geen doorgewinterde (of beter: doorgeschouw- Een gespannen Pas de Deux uit „Variazione con Maschere"

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 9