BI De Gorzen: homogeen Een heel ander beeld dan Nieuwland, ook uiterlijk, biedt Schiedam-Zuid, de Gorzen. Een oudere stadswijk met een homogene arbeidersbevolking. En even homogeen zijn de zeven stembureaus: overal hetzelfde beeld. Zo liggen maximum- en minimumpercentage van de daar overheersende P.v.d.A. vlak bij elkaar (46 en 51%). Voor K.V.P. en P.G. geldt hetzelfde, en de V.V.D. komt praktisch niet aan bod. Alleen bij één bureau (Havendijk en omgeving) is het K.V.P. percentage zeer laag 06%), het P.G. percentage zeer hoog (26%). Invloed van een woningbouwvereniging De totaalcijfers voor confessionele partijen en C.P.N. zijn vrijwel gelijk aan die van Nieuwland, maar de verhouding tussen P.v.d.A. en K.V.P. is totaal anders. P.v.d.A. K.V.P. P.G. V.V.D. C.P.N. Nieuwland 42 21 19 11 4 Schiedam-Zuid 48 22 19 3 5 Binnenstad: rijke variatie Weer geheel anders is de oude binnenstad. De rijke variatie, die een historische stadskern biedt, vergeleken met moderne buitenwijken of met de eentonige speculatiebouw van een halve eeuw geleden, manifesteert zich ook in de stemcijfers. Het zou onjuist zijn hier met een algemeen gemiddelde voor de vier stembureaus te werken, zo lopen de cijfers uiteen. Lokaal 2 (Hoogstraat en Lange Haven), lokaal 3 (Broersvest en Broers- veld, met omgeving) lokaal 1 (Lange Kerkstraat, Boterstraat en Nieuwstraat met tussenliggende bebouwing) en lokaal 4 (de oude buurt tussen Schie, Noordvest en Korte Haven), ze hebben alle hun eigen karakter, getuige de cijfers: P.v.d.A. K.V.P. P.G. V.V.D. C.P.N. Lokaal 1 43 28 13 5 10 2 29 37 15 12 6 3 38 24 15 15 6 4 33 37 10 6 10 In de eerste plaats valt op het percentage van de K.V.P., dat voor een partij van deze structuur zeer hoog ligt, en het achter blijven daarentegen van de protestantse groepen. Ook is merk waardig dat de K.V.P. percentages onderling sterk verschillen. Het voor de hand liggende argument, dat er veel katholieke middenstanders zijn gaat niet op, getuige het verschil in percen tage tussen de lokalen 2 en 3, die toch beide typische zakenwijken vertegenwoordigen. Een historische verklaring (groepering rond het eigen kerkgebouw) acht ik het meest plausibel, maar zonder een uitgebreid onderzoek ter zake, waarbij ook de ontvolking der binnenstad in de afgelopen decennia onder de loep zou moeten worden genomen, kunnen we hier niets met zekerheid zeggen. De soms hoge percentages van V.V.D. en C.P.N. lenen zich beter voor een verklaring: veel commerciële activiteit en daarnaast veel slechte woningen in dit stadsdeel. Schiedam-Oost: als Nieuwland, spiegel van Schiedam als geheel Weer veel homogener is het oosten van de stad. De gemiddelde cijfers van de elf bureaus van het Singelkwartier wijken slechts weinig af van het stadsgemiddelde: P.v.d.A. K.V.P. P.G. V.V.D. C.P.N. Singelkwartier 42 27 17 8 4 Schiedam totaal 39 26 18 9.5 5 De onderlinge verschillen zijn hier wel groter dan in Schiedam- Zuid. Opvallend en begrijpelijk is het hoge K.V.P. percen tage in de wijken rond de Singelkerk (resp. 28, 35 en 33%), en van de V.V.D. daar waar een deel van de singelstrook binnen het bereik van een stembureau valt (resp. 10, 13 en 12%). Als geheel een typisch gemengde wijk. Rotterdamse dijk: homogeen De Rotterdamsedijk, verdeeld over 2 lokalen, stemde ongeveer gelijk: P.v.d.A. K.V.P. P.G. V.V.D. C.P.N. Lokaal 8 (zuid) 26 26 16 28 1 7 (noord) 30 24 16 26 2 Zijn de confessionele groepen hier haast even sterk als in het Singelkwartier, de verhoudingen tussen P.v.d.A. en V.V.D. onderling zijn er volkomen anders, en het verschil met het Singelkwartier is veel groter, dan men op grond van het uiterlijk der bebouwing zou kunnen verwachten. Ook hier twee grote flats: Hemaflat en Grensflat, die kennelijk een sterke invloed hebben uitgeoefend. Wat gaat er in de bus

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 13