-= Slechts in de hout-vakken zou de belangstelling wat groter mogen zijn. Erg in de gunst staan de monteurs cursus en die voor elektricien en radio-televisietechni cus. Wij raken hier aan het punt van de vereiste meer gespecialiseerde kennis, die met name de elektronika met zich meebrengt. De heer Pulleman is er zeker van hier met de tijd mee te kunnen gaan, door de wiskun devakken te verzwaren, waartoe het goede peil van zijn leerlingen in de „moeilijke" vakken inspireert. Voorportaal m.t.s. (tijdelijk?) gesloten Het is geen wonder, dat de heer Pulleman instem ming betuigt met het departementaal beleid. Het nijverheidsonderwijs staat immers in de gunst. Maar één ding zit de directeur van de Technische School toch dwars. En dat is de opschorting van de mogelijk heid om de goede en ambitieuze leerlingen van het dagonderwijs, in de avonduren er nog de Voorbe reidend Middelbaar Technische opleiding bij te laten doen. Immers, dit voorportaal voor de m.t.s., werd als aanvullend onderwijs oogluikend toegestaan, totdat de Inspecteur-Generaal dit een te zware combinatie vond en haar, in afwachting van een nadere regeling, verbood. Dit ontneemt, tot grote teleurstelling van de heer Pulleman, aan velen de gelegenheid zich voor te bereiden voor de m.t.s. Of zij er later nog toe zullen en kunnen komen? Het is de vraag. De kritiek op een overigens als goed beoordeeld beleid is hier duidelijk. Temeer daar er aan deze cursus grote behoefte be staat. De evolutie in het technisch onderwijs voltrekt zich snel, men dient dan ook zo snel mogelijk mee te gaan. Dan is er nog een ander stokpaardje van de heer Pulleman. Dat is de meer theoretische opleiding, die Voorbereidend Uitgebreid Technisch Onderwijs (VUTO) gaat heten, en waarvan de inauguratie als dagcursus ('s avonds bestaat die nl. al) evenmin lang op zich kan en moet laten wachten. Is hij er eenmaal, dan is de nu verbroken aansluiting weer goeddeels geheeld. De vakarbeider verheugt zich in een stijgende sociale waardering. Men wacht op hem. Zoals men wacht op de jongeling, met een goede technisch- theoretische ondergrond. Men wacht met name op hem bij de Machinistenschool, de Luchtvaarttechnische School, de Horlogemakersschool en in de radio- en televisiewereld. Onder het oog vah de meester. De Technische School alweer haast te klein, verzucht de heer Pulleman. Tijdens de lessen klampten wij één der leerlingen aan. De zestienjarige Cornells van der Toorn behoort tot de laatsten, aan wie nog de gelegenheid werd geboden het v.m.t.o.-onderwijs te volgen. Het is aan hem niet verspild. Want wanneer hij zijn gewone opleiding tot fijn-metaal bewerker zal hebben voltooid dit jaar), dan wil hij naar de m.t.s., om daar werktuigkunde te studeren. Zijn lieve lingsvakken zijn nu al natuurkunde en mechanica. Kijk, het zou jammer zijn, wanneer aan dezulken, want de jonge Van der Toorn staat verre van alleen, de weg naar boven zou worden afgesneden. De heer Pulleman is een vechter voor de kansen van zijn school, en voor die van het Technisch Onder wijs in het algemeen. Hij wil, net als de heer Heijboer op zijn school, meer differentiatie in de opleiding, meer kansen voor verder studeren, meer theorie, waar wenselijk en meer algemene ontwikkeling, waar mogelijk. We hebben, tenslotte, de indruk dat de nu in gebruik zijnde drie noodlokalen hun nut bewijzen. H.b.s. en gym. in de toekomst onder één dak Tenslotte het Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs. Dr. R. OORT is gymnasiast en directeur van de h.b.s., terwijl Dr. P. HERFST h.b.s.-er is en rector van het gymnasium. Dit niet alleen ter infor matie, maar tevens ter illustratie van hun wederzijds begrip. Daarom gaan zij binnenkort, d.w.z. binnen enkele jaren, samen huizen in een nieuw te bouwen school in Nieuwland. Die zal dan nog gewoon twee namen dragen om de beide schooltypen te karakteri seren, maar zowel Dr. Oort als Dr. Herfst verwachten, of beter: zijn er zeker van, dat mettertijd beide scholen zullen samengaan in een Lyceum. Zover is het nog niet, en dus was nu nog een wande ling tussen de Lange Nieuwstraat en de Overschiese- straat noodzakelijk. Dr. Oort, h.b.s.: ,,Waar blijft de onderwijsvernieuwing?" t

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 17