De Schiedamse Gemeenschap f V, DE GEMEENSCHAP LEEFT Hij de voorjdutit 98 ORGAAN VAN DE STICHTING Jaargang 10, no. 5, zomer 1958 Bureau: Plantage, Schiedam, tel. 68043 Erevoorzitter: mr. J. W. Peek, burgemeester van Schiedam. DAGELIJKS BESTUUR: M. HolI, voorzitter; F. A. de Wolff, secretaris; A. de Groot, penning meester; G. W. van Bergen Wal raven, A. L. j. Kunze, E. A. Leen- derts, mr. H. A. M. Roelants, leden. BESTUURSRAAD: N. J. J. van Baarle, J. T. M. Bertels, A. S. H. A. Blaisse, mevrouw M. A. C. Taverne-Van Campen, K. J. Heyboer, ir. W. E. Hoek, L. Kamp, C. Landsbergen, mej. A. E. D. Noordegraaf, W. C. Oranje, C. Rauws, A. M. Sunderman, B. Vin cent en A. van der Wel. REDACTIE-COMMISSIE: P. Groenendaal, M. Holl, Pierre Janssen, P. Th. J. Kuyer en B. Vin cent. Aan dit nummer werkten voorts mee: G. Lutke Meijer, Wil Verkerk. Foto's, tekeningen: Arnold van Brakei, Jan van Maanen, Adr. Maltha. ADVERTENTIES: N.V. Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141 Schiedam, tel. 69300. Giro 5858. ABONNEMENTEN: f 4,per jaar of f 0,40 per nummer (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Gemeenschap). In een kleine vitrine staat op onze zomertentoonstelling „Man en Paard" in het Stede lijk Museum deze kleine ruiter met een trom. Een wonderlijk fijne plastiek, stil en zuiver. En oud: vierde of vijfde eeuw na Christus. Gevonden in een Chinees graf; thans zorgzaam bewaard in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, dat het met vele andere fraaie voorwerpen aan S.G. en mu seum wilde uitlenen. Zie onze reportage op pag. 102. Overneming van artikelen of foto's, ook van gedeelten, slechts toegestaan met bronvermelding. •fa Hij wist het niet, de zorgzame bezoeker, maar hij werd gezien en geknipt, toen hij bij de opening van de zomertentoonstelling „Man en paard" in het Museum eventjes een oude tegel met ridders recht hing. Hulpvaardigheid, aandacht voor de dingen van anderen.... idealen van onze Gemeenschap, hier zo eenvoudig en zonder ophef in de praktijk gebracht. De opening van dit eerste evenement onzer vakantie-activiteiten werd verricht door de wethouder van Culturele Zaken, mr. M. J. M. van Kinderen, die in een harte lijke toespraak woorden van lof en aanmoediging uitte voor doelstellingen en arbeid van de Schiedamse Gemeenschap en daarbij niet zonder reden opmerkte, hoe veel misverstand om het een zowel als om het ander nog bestaat, zelfs na tien jaar. Bur gemeester Peek was bij de opening aanwezig en liet zich na afloop uitvoerig voor lichten over het geëxposeerde. •fa Misverstand..., het bleek de afgelopen maanden enkele malen. De plaatse lijke pers tikte ons op de vingers en nu wilden wij graag even terug tikken, niet, omdat altijd op kritiek een weerwoord past (dit is een dwangvoorstelling, die wellicht ontspruit aan onze volksaard), evenmin, omdat wij kritiek niet kunnen velen (zonder discussie kan een samenleving eenvoudig niet bestaan) maar omdat wij nu eenmaal niet alles over onze kant kunnen laten gaan. Welaan dan.... Een der bladen meende te moeten opmerken, dat het helemaal niet of niet hele maal gepast was, dat de conservator van ons museum tot twee keer toe (namelijk een keer op de persconferentie 's morgens en 's avonds nog eens op de opening) woorden van hartelijke dank sprak aan het adres van het Museum de Ermitage te Leningrad, dat aan onze tentoonstelling „Man en paard" door bemiddeling van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek unieke foto's afstond van de resten van paarden uit een 3400 jaar oude grafheuvel. De schrijver in dit blad wees erop, dat deze dank gericht was aan een instrument van communistische propaganda en haalde er zelfs (verkapt dreigement) de ambtelijke status van de conservator bij (het is aan ambtenaren verboden, lid te zijn van de communistische partij of mantel organisaties). Zo bedenkelijk als de journalist dit allemaal vond, zo bedenkelijk vinden wij het artikeltje van de journalist. Als de conservator uitvoerig hulde brengt aan de bereidwilligheid van een reeks Nederlandse musea en particulieren voor de fraaie bruiklenen, die zij afstonden, moet hij zeker tandenknarsend erachter aan mompelen, dat de Russen weer een stukje propaganda komen weggeven met foto's van Scyti- sche paarden.„het is duidelijk, dames en heren, dat de Russen met deze foto's beweren, dat zij behalve televisie en het vliegtuig ook de paarden hebben uitgevon den". Als de hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam de Ermitage bedankt voor de medewerking aan de Rembrandt-herdenking in 1956, moet hij zeggen:,,de suggestie is duidelijk, geachte aanwezigen, de Sowjets doen het voorkomen alsof Rem brandt een communist was." En het effect van deze Wacht op de Dam? De conserva tor moet in de gaten gehouden worden.Oh geest van McCarthy. Karei Scholten, uitvinder en leider van het interessante „Douche"-experiment voor jongeren, verlaat Schiedam en daarmee is het uit met de „Douche". Een geluk wens voor Karei, dat hij nu in Amsterdam studeren gaat en buitengewoon Jammer voor Schiedam, dat het frisse bad van de „Douche" niet meer genoten kan worden. Een blad verweet de Schiedamse Gemeenschap, dat zij nimmer antwoord had gegeven op een brief van de heer Scholten, waarin hij om steun vroeg voor zijn werk. Nu, de reden daarvoor kunnen wij hier wel uit de doeken doen: één dag nadat de heer Scholten op uitnodiging van de directeur van de Schiedamse Gemeenschap op ons kantoortje geconfereerd had over mogelijkheden van „Douche"-werk in de zomer weken bij welke conferentie ook eventuele verdere samenwerking door de heer Scholten voor het eerst ter (welkome) discussie werd gesteld stond er in de bedoelde krant al een tamelijk uitvoerig exposé van alle wensen en ideeën van de heer Scholten ter zake van de Gemeenschap. Dit nu heet regeren via de krant en daar moeten we toch wel voorzichtig mee zijn. Dat het ook onbeleefd is.nu ja, kniesoren worden verzocht, zich naar de uitgang te begeven. iï De voorbereidingen voor de nieuwe toneelwedstrijd zijn al weer begonnen. Zeven verenigingen zegden in principe al toe, weer te zullen meedoen. Daar zijn we blij mee. Zijn we goed ingelicht, dan komen ook de „Ontmoetingen met kunst" in het museum, vorig jaar voor het eerst gehouden onder grote belangstelling, weer terug. Anders natuurlijk, maar in dezelfde geest: een geest van openheid voor de verschijnselen van verleden en heden. Waarschijnlijk zullen muziek en litteratuur er op passende wijze bij betrokken worden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 6