Het oude Gasthuis aan de Goeije Straat.... 163 "I«t Owtlf S 'jAeob- CJasUv vertoond hrft jM' AL op de kaart van Jacob de Gheyn uit 1598, de oudste kaart die ons museum van de stad bezit (er is nog één oudere, die de successieve conservators tot dusver nog niet konden veroveren), staat aan de zogenaamde Goeije Straat, de tegen woordige Hoogstraat, het gasthuis van Sint Jacob aangegeven, en wel ongeveer op de plaats waar het tegenwoordige ook nog te vinden is. Het huidige ge bouw, dat in 1789 voor de somma van f100.000, werd gebouwd naar aanwijzingen van de Italiaanse architect Giudici, kwam in de plaats van het vriende lijke en heel wat knussere bouwsel, waarvan u hier boven een afbeelding ziet. Dit is een schilderijtje op papier, misschien naar de werkelijkheid maar waar schijnlijker naar een andere afbeelding vervaardigd, in dat geval in de eerste jaren van de 19e eeuw. Het Sint Jacobs Gasthuis in deze staat werd in 1785 afgebroken, hetgeen, zo leren ons de documenten, nog f6.867,opbracht aan verkochte sloop. Het was dermate bouwvallig, dat het echt niet meer mee kon, zelfs niet in Schiedam, toen (al) bekend om zijn zuinigheid, getuige o.a. de uitdrukking „Schiedam- metje droog brood" en, een eeuw eerder, de opmer king van Johan van Oldenbarnevelt, dat ,,de deunig- heid van die van Schiedam die van Rotterdam hebben groot gemaakt", wat overigens, kunnen we zonder partijdigheid zeggen, allerminst de enige mogelijke verklaring was voor het feit, dat Rotterdam zijn nabuur zo heeft overvleugeld. Daar speelden heel andere factoren ook in mee. En men kan niet zeggen, dat men met het nieuwe gasthuis zo verschrikkelijk op de penning is geweest, integendeel, met zette een gebouw van allure neer. Het schilderijtje komt in de aula (toen: kapel) te hangen, met andere, historisch merkwaardige stuk ken van de stad. Zoals men weet is de aula de officiële ontvangruimte van het gemeentebestuur en zij is dat niet toevallig. Ook de moderne mens komt onder de indruk van de statige zwier, waarmee deze ruimte is opgetrokken. Onder de omgangen is nu een nieuwe verlichting aangebracht, waardoor zowel overdag als 's avonds nog veel aan sfeer gewonnen is en bovendien de oude schilderijen, meest portretten van burgervaders en hun echtgenoten, beter tot hun recht komen. De twee oudste portretten, uit de zestiende eeuw, zijn thans in restauratie, en het alleroudste, van bur gemeester Veenland, is.naar Amerika verkocht. Schrik niet: het gebeurde lang geleden in een tijd, toen, niet alleen in Schiedam maar ookop vele plaatsen elders, nog weinig of geen begrip bestond voor histori sche waarden. De voorbeeldige zorg, die ons gemeen tebestuur nu juist ook aan het oudste museumbezit wil besteden, bewijst de verandering der opvattingen en met Kerstmis zal de nieuw ingerichte aula dat nog eens onderstrepen. Aan weerszijden van de magnifieke preekstoel hangen dan grote, gavefragmenten van een achttiende- eeuwse kamerbeschildering, in de twintiger jaren gered uit een herenhuis aan de Hoofdstraat; op de wanden daartegenover twee enorme kaarten, fraai verlucht met wapens en andere voorstellingen: de kaarten van Delfland en Schieland. Voorts zal men mooi met wapens versierde lijsten vinden van de Schiedamse burgemeesters en de,,heren van deWeth". Zo gaat ook voor de museumbezoeker de aula meer meespelen in het geheel der zalen en zo komen de gasten van onze vroede vaderen meteen oog in oog met het verleden, dat wel voorbij maar hier allerminst vergeten is.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 11