naar het zweetkamertje... Geen studenten maar toch 167 Deze mediterende heren laten zich stomen in het Schiedamse sauna-bad. Zij komen er niet uit als makrelen: neen, ze voelen zich een HEEL ANDER MENS. SINDS kort heeft Schiedam ook een „zweetkamer tje". Nee, hiermee wordt geenszins beweerd, dat ons goede Schiedam universiteitsstad is geworden. In het algemeen zijn de beroemde zweetkamers te vinden in de universiteiten, waarin de student moet wachten, totdat hij voor het forum van hoogleraren mag verschijnen. Ter geruststelling: het verblijf in de Schiedamse zweetkamer is allerminst onaangenaam; integendeel, juist bijzonder gezond. De zweetkamer waar we in de volgende regels naar toe willen en in werkelijkheid (voor u, want zo is ons gemeenschapsgevoel) zijn ge weest, is het saunabad van de Eerste Schiedamse Sportschool aan de Nieuwstraat, waar Ber Janse en Dries Peute de scepter zwaaien. Schiedam heeft dus een sauna en dat vinden wij iets bijzonders. Een Fin zou er de schouders voor ophalen en hartelijk lachen om ons „trotserig" gevoel. Want in Finland heeft men vrijwel huis aan huis een sauna en daar is het net zo'n normale vorm van baden als hier de douche. Voorlopig is voor ons Schiedammers een sauna dus nog een luxe en daarom zijn er in verhouding tot onze bevolking slechts weinigen, die er gebruik van maken. De heren Janse en Peute hebben overigens over bezoek niet te klagen, want hun sauna geniet al een grote populariteit. Het zijn vooral, maar niet alleen, sport mensen, die er gebruik van maken. Poriën open „Waarom komen ze bij jullie in de sauna?", hebben we Ber Janse gevraagd. Het antwoord liet aan duide lijkheid niets te wensen over: „De huid is een adem halingsorgaan. Door de kleding, die we dagelijks dragen, gaat een groot deel van die functie verloren. Het verblijf in de sauna, waarin de temperatuur tot 90 graden Celsius wordt opgevoerd (hete droge lucht, waaruit alle vochtdelen zijn verdwenen), opent de huidporiën, hetgeen de gezondheid van de huid bevordert." „Ten tweede verdwijnt door de transpiratie in deze verhitte ruimte overtollig vocht en vet uit het lichaam. Ten derde is het van kalmerende invloed op de zenuwen en wordt de stofwisseling in het lichaam aangezet, hetgeen allemaal tot gevolg heeft, dat men zich bijzonder fit gaat voelen. Dit heeft weer tot resul taat, dat men beter bestand is tegen temperatuur wisselingen en men b.v. minder last van kou-vatten en griep heeft." Tot zover Ber Janse. Zoals gezegd, zijn we voor u naar de sauna geweest. Inderdaad, het is er behoorlijk heet. Afgewisseld met koude douches gaat men vier maal tien minuten in de zweetkamer, die 3^- bij 3^ bij 3j meter groot is en een drie-tredig amfitheater bevat. Op de hoogste trap is het veel warmer dan op de onderste. Na afloop van deze badkuur staan gerief lijke rustbanken gereed, waarop men zich een half uurtje lekker kan uitstrekken. Direct na het bad voelt men zich wat loom, maar de volgende dag „ben je een heel ander mens". Voetballers elke week Tal van grote sportverenigingen in den lande sturen hun spelers (we doelen op voetbalclubs) wekelijks naar de sauna. Kleinere clubjes (ja, ook in Schiedam) gaan er eveneens steeds meer toe over, al moeten die leden de sauna uit hun eigen (meestal smalle) portemonnaie betalen. Om hierin tegemoet te komen èn om de sauna nog meer „gemeengoed" te doen worden, willen de heren Janse en Peute hiervoor speciale gezelschapstarieven gaan vaststellen. Dit neemt niet weg, dat ook iedere particulier uiter aard van harte welkom is. Het is lijkt ons toch wel wat waard om in deze winterse tijd op een ge makkelijke manier een soort vrijgeleide voor de griep te bemachtigen. PIET HEYSTER

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 15