jongens te laten werken m en wij dan? 239 van had gezien. Zonder televisie had ze er misschien al haar levensdagen niets van gehoord. Toch lijkt me de waarde van de televisie voor het onderwijs vooralsnog gering." Er is kort geleden ergens een proef genomen met een aantal televisietoestellen op een school, maar die is in feite mislukt." Nee, ik niet ,,Nee, ik heb persoonlijk geen televisie. Ik heb er eenvoudig geen tijd voor. Als ik gepensioneerd ben, dan graag. De paar avonden, dat ik vrij ben, wil ik graag eens rustig het een of ander lezen of luisteren naar muziek. Overigens geloof ik, dat het met die televisie een rage is, zoals indertijd met de radio. Maar de aandacht verflauwt. Men luistert nauwelijks meer naar de radio. Zo zal het ook met de televisie gaan. Kent u dat verhaal van die postbode, die te laat was met zijn bestelling? Hij was langs een huis ge komen, waar men de televisie had aanstaan. Me neer zat achter de krant en mevrouw zat met de rug naar het scherm. Maar de postbode bleef voor het raam staan en kon niet wegkomen. Hij had zelf nog geen televisie. Voor de eigenaren van het appa raat was het verzadigingspunt echter reeds be reikt. Maar dat het gunstig zou zijn voor de huiselijke sfeer, dat zou ik niet durven zeggen. Voor de helft: het houdt het gezin bij elkaar. Ze lopen er niet zoveel uit. Aan de andere kant is het ongezellig. Er zijn avonden, dat de een geïn teresseerd zit te kijken en de ander helemaal geen interesse heeft. De een luistert en de ander mag zijn mond niet opendoen. En de interessen liggen hier sterk uiteen, want de een is 14, de ander 16 en de oudste 21. Het gesprek? O, MEVROUW KUNZE het gesprek met de kinderen geen verslavingwel, dat gaat tussen de be drijven door." Eerst huiswerk ,,lk zal u vertellen hoe het hier toegaat: Het huiswerk moet eerst klaar zijn. Zater dagavond kijken ze altijd vast en als er een kinder-matinee is, een film voor de leeftijd van veertien jaar, dan ook. Ja, hoe gaat dat. Ze hebben een vriendinnetje op school: Kijken, kijken, kijken Zij kijken, de hon derdduizenden. Zij kijken allemaal naar hetzelfde: naar de televisie. Geen op tocht had ooit groter bekijks. Kan het kwaad? Op deze pa gina's kijken wij voor lopig voor het laatst naar het probleem van de kijkers. dat meisje heeft er naar mogen kijken! We zijn blij te kunnen zeggen: Nou, kom dan hier ook maar eens kijken. Overigens, ze zitten er heus niet altijd bij. Bij die film over Nieuw-Guinea wel. Daar zitten ze vol aandacht naar te kijken. Dat is de hoofdzaak. En dan de nieuwerwetse muziek. Daarvoor lopen ze ook erg warm. Maar van verslaving is geen sprake, integendeel: het gaat hun gauw vervelen. We hebben het ding nu drie jaar. In het begin was het moeilijk de kinderen er af te houden, maar nu hebben ze er al zoveel van gezien nu gaat het hun tegenstaan." Ruimte en gezag Op dit punt mengde dokter A. L. J. Kunze, die op de achtergrond aandachtig naar de uiteenzettingen van zijn echtgenote had geluisterd, zich in het ge sprek. ,,lk weet niet," aldus zeide hij, ,,of ik ook stemrecht heb in dit geding, maar mijn indruk is, dat het een kwestie is van enge behuisdheid en van gezag. Wij hebben het apparaat in een aparte kamer staan, maar als het hier in de huiskamer stond, dan vraag ik mij af of het gezinsleven er niet geducht onder zou lijden. In een kleine woning moet dat echt een probleem zijn. En wat dat gezag betreft: als ik niet wat over mijn kinderen te zeggen had, dan hielpen hier ook die twee kamers niet veel...." Voor mij goed genoeg ,,Dus om samen te vatten?" ,,Het houdt de jongelui thuis," zei mevrouw, „we hebben kennissen, waar de jongens vroeger avond aan avond naar de bioscoop gingen en nu blijven ze rustig kijken. En dat is beter, want je weet niet in welk gezelschap ze de avond doorbrengen dat is de goeie kant!" ,,Het heeft cultureel ook een stimulerende wer king," zei dokter Kunze nog, „misschien blijven ze in het begin meer thuis, maar later zeggen ze: „He, ik wil nou toch ook wel eens een echt toneelstuk zien," hetgeen ze anders niet gevraagd zouden heb ben. Ik voel trouwens zelf die stimulerende werking ook, ik wil ook naar een echt toneelstuk gaan kijken. Maar ik kom er niet toe," verzuchtte dokter Kunze half berustend, „voor mij is de televisie goed genoeg.."

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 13