tot rust te komen, vandaar dus de wijkplantsoentjcs en de buurtparkjes en de speelgelegenheid binnen de huizenblokken in Nieuwland. Geen 400 meter lopen, maar vlak naast de deur. Binnen een afstand van duizend meter moet de schoolgaande jeugd haar vrije ruimte vinden. Dus: speelweiden aan de Maas voor de jonge Gorzenaren, speelweiden aan de voet van de Vlaardingerdijk voor een deel van Nieuwland. En dan, op wat groter afstand, de poging om de mensen weer terug te brengen tot de natuur. Zij wonen in de stenen stad, in een huizenzee, ver van het groene veld.Vandaar de groene zoom rondom de sportvelden. Breng de mensen daar, waar zij zich naar lichaam en geest kunnen herscheppen, dat is tegenwoordig de gedachte. Vroeger was het voor 80 decoratie 'en voor 20 recreatie en nu is het net andersom. Hoewel hier in Schiedam reeds veertig, vijftig jaar geleden deze grote vrijheid opgeld deed. Wij hebben deze traditie voortgezet en verder uitgebreid. In het Volkspark en op de grote vlakte aan de Maasboulevard is geen enkel gazonnetje taboe. Alleen mogen ze de beplanting niet vernielen, maar dat is nog al wides, want de beplanting heeft, vooral in het nieuwe park een zeer belangrijke functie, nl. het scheppen van windvrije wandelgelegenheid. En vooral ook van plekjes in de luwte. Dat geldt voor het grote recreatie oord in nog sterker mate. Daar is gelegenheid om te spelen nu al vrijgegeven, maar alleen mag er op de weiden niet gevoetbald worden, want daar kan geen enkele grasmat tegen. Heeft u wel eens opgemerkt, dat de mensen in een park altijd eerst aan de bosrand gaan zitten? Een oeroud instinct: ze zoeken dekking in de rug Wij hebben om deze reden in het nieuwe park zoveel mogelijk bosranden aangebracht." Prachtige vijvers zijn er in het recreatieoord. De bruggen hebben nu allemaal hun natuurlijke functie gekregen. Het water heeft allerlei functies. Het is jachtterrein voor de hengelaars, sportterrein voor kano's en miniatuurbootjes; 's winters wordt er geschaatst en in de lente is er het vogelleven actief. Bovendien heeft de heer Schipper de drassige randen bestemd voor moerasplanten van allerlei soort. Er staan grote pollen K'SOT rtVA'A"I

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 10