oude museum is steeds nieuw ^estig jaar is het Stedelijk Museum te Schiedam dit jaar, en dat is niet jong. Maar hetmuseum pro beert nieuw te blijven omdat het meer wil zijn dan een grote opbergkast; het wil allereerst een ont moetingspunt zijn van cultuur, en dat woord klinkt wat zwaar maar het is in de praktijk ook: „Ontmoetingen met kunst", een onderneming, waarvoor de belangstelling ongeveer vier keer zo groot was als de optimistische schatting. De „Ont moetingen", die onder auspiciën van de Schiedamse Gemeenschap worden georganiseerd en ook in het komende seizoen weer plaats zullen vinden, hadden af en toe met lachwekkende kinderziektes te kam penom in de beeldspraak te blijven: ze leden aan de elektrische mazelen, waardoor op de meest onverwachte ogenblikken de lichtbeelden in een Egyptisch donker verdwenenMaar de werk zaamheden aan de nieuwe inrichting van het museum drongen dit voorjaar door tot tussen de plafonds, waar de geniepige storingen scholen in oude bedradin gen. Nu is het leed voorgoed geleden maar helaas ook wel een element van komische verrassing weg genomen. Overigens trokken de „Ontmoetingen" ook elders de aandacht, en zo zal men deze winter een speciale bewerking ervan op.... de televisie kunnen zien. Dat wordt overigens geen herhaling van wat de Schiedammers in hun eigen museum te wachten staat. „Jeugdavonden", waarbij jongeren van allerlei leeftijd en richting opgewekt en zo maar vrijwillig een paar uur in het museum doorbrengen, zonder in slaap te vallen. De laatste avond van dit seizoen was voor de H.B.S.-vereniging, die de eerste keer met nog geen twintig, de tweede keer daarentegen met meer dan 160 leden verscheen! Ook de jeugd avonden gaan in de herfst weer van start, evenals de museumconcerten, waarvan het enkele jaren geleden werkelijk even leek, alsof ze zich zelf over leefd hadden, maar die nadien zo in de aandacht terugkwamen, dat het herhaaldelijk nodig was, in allerijl extra-stoelen aan te slepen. tentoonstellingen van de meest uiteenlopende aard. De openingen die merkwaardige plechtig heden, zonder welke een tentoonstelling in Nederland kennelijk niet „echt" is zijn nu niet zelden zo druk, dat men kan genieten van het schouwspel, de con servator met meubilair te zien zeulen alvorens hij zijn gasten welkom heten kan. verrijkingen van het museumbezit, waarvan hiernaast al voorbeelden staan afgebeeld. Hieronder is een brons gefotografeerd van de Amsterdamse beeldhouwster Charlotte van Pallandt, die de Prijs der Kunstcritiek voor 1959 won. Deze „Liggende figuur" ontving het museum van de Schiedamse Rotary-club, die vorig jaar met zevenhonderd gasten in het museum lunchte. Rotary zat toen wel wat in angst, dat het experiment mislukken zou, maar in een levend museum gaat men experimenten niet uit de weg; een glanzende plastiek houdt de herinnering levendig.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 13