w. m 'n gesprek met Mr. j. W. Peek v i j G. Lutke Meyer burgemeester van Schiedam et jaar 1959, aldus burgemeester Mr. J. W. Peek, terwijl hij ons een plattegrond schaal 1 op de 25.000 van onze stad overhandigt, mag door Schiedam worden beschouwd als een mijlpaal in zijn geschiede nis. Want het is immers zo, dat de gemeente nu eindelijk haar definitieve vorm heeft gekregen. Dat punt is thans bereikt. Voor de komende decennia staat het beeld van onze tijd nu vast. Dat is dan het resultaat van al het voorbereidende werk der laatste acht d negen jaren. Hoeveel mensen hebben niet aan de verwezenlijking van deze plannen meegewerkt; hoeveel namen moeten er worden genoemd, wanneer het gaat over de ge schiedenis van deze waardevolle groene gordel. En de burgemeester noemt enige namen: professor Bijhouwer, die de gedachte aan de recreatie-zoom haar eerste vorm gaf, professor Edelman, die met zijn studenten de grondslag van het Schiedamse polder land verkende, de stedebouwkundige Siebers, die de eerste schetsmatige plannen ontwierp voor de toe komstige uitbreiding van Schiedam. ,,Of ik voldaan ben over het bereikte resultaat? Ontegenzeglijk We hebben hier meer recreatie mogelijkheid en een beter samenhangend recreatie gebied dan menige grote stad. Meer ook dan Rotter dam. Maar dat was alleen mogelijk doordat de secre taris-generaal van Binnenlandse Zaken, Frederiks, in 1942 besloot het grondgebied van Kethel bij dat van de gemeente Schiedam te voegen. Zonder dat zou een groene gordel, gelijk u op dit kaartje ziet, niet moge lijk zijn geweest. De Maasboulevard, de sportvelden, Bad Groenoord en straks het nieuwe wandelpark zij zullen, naar mijn stellige overtuiging, Schiedam maken tot een centrum voor dit hele gebied. Men zal uit Rotterdam, uit Delft en uit Vlaardingen hierheen komen om van deze mogelijkheden te genieten. Eigenlijk was de opening van het Restaurant Euro poort reeds de bekroning van ons recreatieplan." Nu zijn gedachten terugkeren naar het gebouw aan de Maasboulevard, dat hem de laatste maanden zo intens heeft bezig gehouden, trilt er om de mondhoeken van onze burgervader een stille triomflach. Wat een reserve toonde de gemeen teraad niet in het begin: en zie, het resultaat is, ook za kelijk, verboven de verwachting. Drukke aanloop van je wel- «15» ste. Een recette: 130% boven de raming. Volgeboekt met partijen en bijeenkomsten tot in de herfst. Het volgend voorjaar een afschrijving te verwachten. U ziet welk een behoefte Schiedam eraan had. Wij hebben het altijd wel geweten: een unieke plek aan de rivier, een zeer bijzondere attractie; zuiver mond-reclame allemaal; gezelschappen, excursies, en dat alles: zonder propaganda wij hebben er niets aan hoeven te doen.... „En heeft u gezien hoe de Maasboulevard plotseling is gaan leven? Het wordt een vaste wandeling daar heen: de Plantage uit, de boulevard over en door de Willem de Zwijgerlaan terug. Honderden auto's komen dit extra ritje langs de rivier maken. En die geweldige toeloop is binnen de veertien dagen zo gegroeid! De Groene Gordel sluit als een harmonisch geheel. Hoe mooi is onze Jachthaven: al die gepavoi- seerde bootjes waren bij de opening een prachtig sluitstuk in dit fleurige geheel. Nog eens: Het jaar 1959 is voor Schiedam een spec taculair jaar: Europoort en Recreatieoord, spoorweg viaducten en drie, vier bruggen tegelijk. Andere steden vieren feest om een brug of viaduct, maar wij hebben een stuk of acht openbare werken tegelijk. Wat het nieuwe park betreft: we hadden dat terrein wel kunnen volzetten met woningblokken en waren dan misschien wat gauwer bij de 120.000 inwoners gekomen, die Schiedam maximaal zal krijgen. Maar bewust hebben wij gestreefd naar een gezonde harmonie tussen de stad als werkstad en als leef-stad, want het gaat er niet om een hoop mensen in onze stad op te bergen, maar om hen er gezond en gelukkig te laten leven."

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 7