F. L. J. VA A ARE Het portret van de maand IVI r. D r. 37 In deze weken, waarin het feit herdacht wordt, dat vóór 15 jaar de geallieerde troepen ook het noordelijk deel van ons land binnen rukten en de Duitsers het verlieten, zullen de gedachten in vele gezinnen en andere gemeenschappen nog wel eens terug zijn gegaan naar de bevrijdingsdagen en alles wat daar aan voorafging. En kwam het dan tot een gesprek dan lijdt het geen twijfel of daarbij zijn ook tal van Schiedammers gememoreerd, die destijds een rol hebben gespeeld, hetzij bij het verzet, hetzij bij het in banen leiden van de bevrijding. Geen naam zal daarbij dan echter zoveel over de lippen zijn gekomen, als die van hem, die bij het uit breken van de oorlog als onze eerste burger fungeerde, maar die de be vrijding juist niet meer mocht be leven, die van onze mogen wij wel zeggen Burgemeester Van Haaren. Het is dan ook vanzelfsprekend, dat wanneer dit bevrijdingsnummer, als elk nummer, een portret van de maand bevat, dit gewijd is aan deze man, ook al heeft hij niet de vreugde mogen smaken van het beleven der bevrijding zelf: immers op 13 april 1945, nog geen maand voor het binnenrukken der geallieerde legers, werd hij door een ernstige hersen bloeding getroffen, die zijn dood ten gevolge had. Mr. Dr. van Haaren heeft slechts een gering aantal jaren aan het hoofd van onze Gemeente gestaan. Hij werd tot Burgemeester benoemd met ingang van 1 juni 1935. Bij het uitbreken van de oorlog was hij dus nog geen 5 jaar in functie en voor augustus 1941 moest hij reeds op last van de Duitsers het veld ruimen, niet genegen als hij uiteraard was om hand- en spandiensten te ver lenen. Dat verbaasde niemand, want Burgemeester Van Haaren was dan weliswaar een zeer be minnelijk mens, die men steeds be reid kon vinden tot steun en mede werking op allerlei gebied, dat be tekende toch allerminst, dat hij daarbij niet tevens zeer principieel te werk ging. Dat gaf zijn bijstand ook als hij die gaf, een zeer speciale bekoring. Wie u ook spreekt, die destijds in enig contact met hem is geweest, steevast zult u te horen krijgen hoe plezierig dit verlopen is: de plm. 20 jaar die daar nu tussen liggen heb ben die herinneringen allerminst vervaagd. Die contacten vermin derden niet, toen de heer Van Haaren, zij het gedwongen, tot ambteloos burger werd gebombar deerd. Integendeel, maar ze werden wel wat anders van aard! Daartoe droeg ook zijn verblijf in Michielsgestel van mei-Kerstmis 1942 het zijne bij, waar verscheidene Schiedammers verbleven, die later bij het verzet betrokken zijn ge weest en waar ongetwijfeld allerlei plannen zijn uitgebroed. Weer terug in Schiedam, zette hij zich op de hem eigen bescheiden, maar tevens voortvarende wijze aan het werk, dat moest worden gedaan met het oog op de bevrij ding. Vooral in het laatste oorlogs jaar is er druk geconfereerd in het rustige Liduinahuis, waar Burge meester Van Haaren en mevrouw inmiddels hun intrek hadden ge nomen, zelfs instructie „stengun" kwam eraan te pas, een overigens vreemd meubel in een rusthuis. Zo werd alles tot in de puntjes voorbereid: zelfs de rede, waarmee Burgemeester Van Haaren ook weer officieel burgemeester zou worden, was gereed. Het heeft echter zo niet mogen zijn. Terwijl ieder moment het verlossende be richt kon binnenkomen, kwam er als een donderslag bij heldere hemel een ander bericht: Burge meester Van Haaren is niet meer! Dat juist deze man, die zo'n ijzer- sterk vertrouwen had in de afloop van de oorlog en die zich jarenlang volledig had gewijd aan de regie van dit gebeuren, de bevrijding niet heeft mogen beleven is wel uitermate tragisch. Wij die met hem hebben mogen samenwerken en dat zijn er velen vergeten hem niet, vergeten hem nooit. En wij bewaren de her innering aan een even hoogstand als beminnelijk mens, die voor velen een vaderlijke vriend is geweest. R.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 17