eti afgerond _OKKEN 59 Oud en nieuw ontmoeten elkaar bij de nieuwe Spoelingbrug. van bepaalde oplossingen een waardevol middel om met het werk van vandaag de toekomst niet te torpederen. Met redelijk optimisme mag verwacht worden, dat de materiële en psychische werkelijkheid straks anders zal zijn dan nu en daarmee moet de ontwerper van nieuwe wijken rekening houden. Speciaal in een overgangssituatie als waarin Schie dam verkeert is het verstandig niet alles vast te leggen naar de smaak, het oordeel of de mogelijk heden van het moment. Zorgvuldig tast dan ook de Dienst voor Stadsontwikkeling telkens opnieuw de kansen af om de dingen te verwezenlijken, die voor de toekomst van het grootste gewicht kunnen zijn. Er wordt beslist rekening gehouden met het feit dat Schiedam een vrij plotselinge sprong moet maken naar totaal nieuwe opvattingen ook op stede bouwkundig terrein. Angstvallig is en wordt er ge waakt tegen het ontstaan van al te grote ruimten tussen de verschillende flatblokken. Iets van het gesloten karakter van de oude binnenstad lijkt op nieuwe manier opgeroepen in de Nieuwlandse pol der. Dit woongebied lijkt dan ook beter afgestemd op het Hollandse klimaat, waarin de mens voort durend beschutting moet zoeken tegen regen en wind, dan heel wat nieuwe wijken in andere steden. In dit opzicht is de jongste stadsuitbreiding van Schie dam gematigd modern te noemen. Maar deze term kan ook om andere reden gehanteerd worden nu in onze stad nog betrekkelijk zuinig wordt omge sprongen met hoogbouw. Zoals men weet is hoog bouw in zekere zin duurder in het gebruik omdat daarin liften, service en centrale verwarming onont beerlijk zijn. Het is dus ook moeilijker voor hoogbouw een deugdelijke exploitatie-basis te vinden. De heer Groots, harmonisch en toch natuurlijk is de ste delijke ruimte langs de Vlaardingerdijk. Er moet een milieu geschapen worden waarin het prettig is te leven en dat ook economisch verantwoord is. En daarbij is vormgevoel belangrijk maar van niet veel minder betekenis is psychologisch inzicht, ge voel voor wat de bewoners van een stad ligt en wat niet. En ten slotte wordt een zin voor de werkelijkheid gevraagd naast optimisme voor de toekomst. Wan neer de werkelijkheid het realiseren van een aan trekkelijk idee niet toelaat of wanneer de psychische instelling van een bevolking nog niet rijp is voor op zich hoogst wenselijke desiderata van de altijd vooruitziende stedebouwer, dan is het openlaten

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 11