v. R. Door de uiteenlopende gerichtheid der woon complexen heeft elke wijk een eigen karak teristieke lichtval. Horvath acht zeker hoogbouw op verschillende punten van nieuwe stadsdelen aantrekkelijk als stedebouwkundig elementen, maar wil echter niets forceren. Het is voor hem een kwestie van een econo misch gesproken goede gelegenheid afwachten. Wat het werk van hem en zijn medewerkers een bijzonder aantrekkelijk karakter geeft is het streven naar een grote eenheid waarin toch zo veel verschei denheid wordt gebracht, dat elke bewoner zijn eigen wijk en zijn eigen blok onmiddellijk herkent. Elk complex van blokken heeft een eigen gerichtheid waardoor het anders in het licht is geplaatst. Verder worden de reeksen van gelijke blokken steeds tot vier beperkt, omdat bij een groter aantal de bewoner bewust moet gaan tellen om het eigen blok te vinden. Zo is de gang naar het eigen huis voor de bewoners van de nieuwe wijken zo veel mogelijk in de tradi tionele onderbewuste sfeer gehouden en zo ver mo gelijk weg van de noodzaak de woning min of meer te gaan zoeken. De nadelen van het grote getal worden op deze wijze al sterk teruggedrongen. Tegenover alle variaties staat het doortrekken van de verschillende wijken met een vrijwel vaste mo dule, een maatverhouding die ook het geheel een duidelijk eigen stempel geeft. Nieuwland is niet een wijk die overal ter wereld zou kunnen staan, is geen herhaling van wat in Deventer, 's-Hertogenbosch of Utrecht gebeurt op het gebied van de woningbouw, maar het bezit een duidelijk apart karakter. Langzamerhand raakt Nieuwland ook verlost uit een zeker isolement ten opzichte van de rest van de stad. Voor veel stadgenoten is het nog een gebied dat moet verkend worden, een terra incog nita, maar succesievelijk, en weer met grote behoed zaamheid, worden de verbindingen tussen het oude centrum en het nieuwe stadsdeel gelegd. Via Ooie- vaarsbrug, Breedstraat en Vlaardingerstraat, krijgt de Nieuwe Damlaan een nauw contact met de Grote Markt. Het verbrede Spinhuispad en de nieuwe Spoe- lingbrug halen zelfs het Prinses Beatrixpark als het ware vlak bij het centrum. De Burgemeester van Haarenlaan wordt, zoals algemeen bekend is, via overbrugging van de Schie doorgetrokken naar het station, in aansluiting op een snelweg over de oude spoorbaan naar Rotterdam. Zo groeit een stadswijk uit tot een levend onder deel van het stedelijke geheel, tot een element dat verleden en toekomst hun waarde weet te laten. Geen onbarmhartige openheid in de woon wijken van het nieuwe Schiedam.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 12