van Schiedam en erevoorzitter van de S.G. v. R. 57 Schiedams eerste burger reikt het boekje ,,Volk in verdrukking en verzet" uit aan de jeugd. systeem met een groot gemaal dat echter zeer moeilijk te finan cieren is geweest. Het tweede vraagstuk, dat aan de orde kwam was dat van een zeventiental tunnels onder de Rijksweg 20 en de spoorbaan en een hechte verbinding tussen de stads delen ter weerszijden daarvan. Het complex van werken waardoor Kethel met omgeving en het Prinses Beatrixpark en ook Rijksweg 20 in onmiddellijk contact zijn gebracht met de rest van de stad heeft de gemeente veel kapitaal gekost, maar dan ook heel wat toekomst problemen geëlimineerd." Burgemeester Peek brengt ons naar een kaart, waarop al vrijwel alle hartverlangens die op weg zijn naar hun verwezenlijking vallen aan te duiden. Daar komt de satel lietstad Kethel wijst hij aanen in Nieuwland komt dederde technische school, verder een nieuw gymnasium en een nieuwe H.B.S., terwijl er ten slotte een groot katholiek lyceum komt. Onder de dingen, die we bereikt hebben moet zeker nog de Maas boulevard worden gerekend met de Europoort. Dit geheel is een zekere representatie van Schiedam en het restaurant is dan ook een reëel succes geworden. Rusteloos vertelt Mr. Peek verder. Hij betoogt dat Schiedam de eerste tijd na de oorlog allerlei maatregelen moest nemen, die noodzakelijk waren om nader hand meer spektaculaire dingen tot stand te kunnen brengen. Denkt u maar aan het gemaal, het bouwrijp maken van Nieuwland en de tunnels onder de spoorlijn. Vandaar dat Schiedam niet zo langs de weg heeft getimmerd als veel andere gemeenten. Maar onze stad heeft met vooruitziende blik gewerkt en de toekomstige ont wikkeling op zeer belangrijke pun ten veilig gesteld. En dan gaat de burgemeester over op de punten van een oude verlanglijst, die nu dicht bij de verwezenlijking staan. Allereerst het raadhuis, dat straks een prachtige situatie bij de nieuwe Proveniersbrug krijgt. De defini tieve schetsplannen met de stede- bouwkundige oplossing zullen nog dit jaar de raad bereiken. Verder is er het nieuwe gemeente lijke ziekenhuis, waarvoor de plan nen binnen enkele maanden bestek- klaar zullen zijn, zodat men hoopt eind van dit jaar of begin volgend jaar de eerste paal te kunnen slaan. En ten slotte de nieuwe verkeers- oplossingen, die wel hun hoogte punt gaan vinden in het raadhuis plein. In het nieuwe stationsplein heeft de gemeente al niet minder dan zes miljoen te investeren zegt Mr. Peek, en u ziet dus dat er hier kostbare werken moeten worden uitgevoerd. Dat is het portret van Schiedams grootse stadsontwikkeling in haar tegenwoordige fase. Het is type rend voor de burgemeester, dat hij daarover liever spreekt dan over zichzelf. Zijn leven is in de afgelopen veertien jaar Schiedam geweest. Lang daarvoor was het Pannerden, waar Mr. Peek als 28-jarige jonge man burgemeester-secretaris werd. In 1933 werd hij burgemeester van Alkemade, de mooie gemeente rond Kaag en Braassemermeer, waar hij ten behoeve van wapendroppings en de belangen der onderduikers (Alke made had relatief het grootste aantal onderduikers van Neder land) in overleg met de illegaliteit gedurende de oorlogsjaren aanbleef. Nog klinkt er iets door van de moeilijkheden en de spanningen, die zijn verantwoordelijkheid om niet heen te gaan met zich bracht als hij over zijn werk in de zware oorlogsjaren bijzonderheden vertelt. Maar ik voel er geen behoefte aan dat u dat publiceert, wuift hij onze belangstelling weg. We werken nu aan de toekomst en die is voor Schiedam bijzonder belangrijk. En vermeldt u vooral, dat de samen werking met de S.G. heel wat mogelijkheden op cultureel terrein tot ontginning heeft gebracht.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 9