*H.op, kop, Levend verleden 84 De vakantie nadert. De vakantie nadert onafwendbaar. Affiches, ad vertenties en folders van reis bureaus helpen u een handje bij het kiezen van uw vakantieoord of, en dat komt minstens zo vaak voor, brengen u grondig in ver warring; want de mogelijkheden zijn bijkans onbeperkt. Er is nogal wat overleg en zelfbeheersing voor nodig om temidden van al die ver leidingen als Isola Bella.Capri ofCóte d'Azur, of zelfs maar als Hummelo, Rockanje of Spekholzerheide de juiste balans te vinden tussen het gewicht van uw beurs en de ver vulling van uw dromen. En dan, niet alleen: waarhéén gaan we?, en hoelang gaan we?; maar ook: hóe gaan we?; met de boot, de trein, de bus, „de wagen", de scooter of de fiets (kan nog net tot Spekholzerheide)?; de tandem, dat rijdend symbool van huiselijke eensgezindheid, schijnt er uit te raken, jammer. Er verder, wat zal 't wezen: hotel(letje) of pension(netje)of cam ping? Ja, u bent nog niet vertrokken: reizen is een gecompliceerde bezig heid geworden. Dat was vroeger wel anders. Zo is ons een charmant verslag be waard gebleven van een reisje door ons land, lang geleden, in de augustusmaand van 1821, door twee van onze stadgenoten, Simon Adrianus Rijnbende en zijn jonge vrouw, Jacoba Knappert, onder nomen. De jonge echtgenoot merkt aan het eind van zijn „journaal" bescheiden op: „Velen die dit opstel in handen krijgen, zullen zonder twijfel bespeuren, dat ik geene begaafdheid bezit om iets daar- testellen, dat wel de moeite waar dig zoude kunnen gerekend worden om onder de pers te komen, dan het is alleen opdat, wanneer wij het beleven mogen, en bij vervolg van jaren dit Reisje nog eens bepra tende, wij eenig aandenken hiervan hebben zouden". Ja, zo'n reisje was blijkbaar in die jaren een gebeurte nis, waaraan men nog vele jaren later met plezier terugdacht; ter wijl tegenwoordig velen, die jaar lijks hun obligate vakantiereis gaan maken, zich soms met moeite her inneren waar ze drie, vier jaar geleden geweest zijn; was het Isola Bella of Capri; of was het misschien Spekholzerheide? Problemen van vervoer en logies kende het jonge paar nog niet; de camping was nog niet ontdekt en voor vervoer stond hun alleen ten dienste de kostelijke met twee paarden bespannen koets. Daar ging het dan, dwars door Neder land. en reisden des anderendaags (na de bruiloft) met een' knecht, genaamd Barend, die ons kwam afhalen met het rijtuig van zijnen Meester, L. Vermeulen, aan het Vreeburg te Utrecht woon achtig, met zijn' kapwagen met twee paarden bespannen, en ver gezeld van mijnen knecht Atonie Muts genaamd, dien wij gemakke- lijkheidshalve met ons hadden ge nomen, over Voorschoten, Leyden, Leyderdorp, Kouderkerk, Ouds hoorn, Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Woerden, Harmeien, naar Utrecht". De volgende dag ging de tocht over Amersfoort en Soest naar Soestdijk. Luisterrijk, door die natuur daar. Nog geen straal jagers en nog geen brommers. Alleen het geklikklak van kittige paardehoeven en af en toe het dokkeren van de wagen over een oneffenheid in de weg; en verder de stilte. Ook nog geen transistors, die verfoeilijke draagbare insekten, die het restje stilte dat men in ons land in bos of hei nog vinden kan, onbarmhartig verminken. Simon en Jacoba logeren in Soestdijk bij Willem Schimmel, in den Lindeboom, en laten zich op een stralende zondagmiddag door de zoon van Schimmel rondrijden

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 16