paardje... Wmmm.' 'm- 85 door de prachtige omgeving. Edoch, de paddestoelen van de A.N.W.B. stonden er nog niet en dus verdwaalden Simon en zijn gade op de heide. Kunt u zich iets romantischer voorstellen dan tij dens je huwelijksreis te verdwalen op de heide? Dat kan vandaag niet meer, want op ieder pad staat een richtingaanwijzer. Enkele dagen later. ,,Wij reden, woensdag den 15den dier maand, over Driebergen, gaven water (aan de paarden waarschijnlijk), en ver namen ter dier gelegenheid dat men te Velp, waar onze bestem ming naar toe was, in een Loge ment, genaamd de Zwaan, goed konde logeren, doch het daar tot stikkens toe vol was (augustus maand en nog geen vakantie spreiding!), dus te vergeefs om 'er naar toe te rijden, en dat het andere niet pluis was, zoo als een daarzijnde HeerenKoetsier zich ge liefde uittedrukkenWij ver trokken dan maar naar Arnhem, waar in geen ander Logement plaats te vinden was dan in de Pauw, bij B. Kerkhof, waar wij het niet van het zindelijkst bevon den". Zulke tegenslagen als te volle hotels, en logementen waar het niet zindelijk en zelfs niet pluis is, kunnen ons tegenwoordig, dank zij de informatiedienst der reis bureaus bespaard blijven; u kunt er meestal nog net bij, het is er vrij zindelijk en over het algemeen ook wel pluis; alles is keurig voor u uitgezocht en gepland; maar het avontuurlijke is er natuurlijk wel een beetje af. Wat er toen, meer nog dan nu, wel was: de douane. Simon en Jacoba, die wij inmiddels op de 18de in Nijmegen aantreffen, besloten tot een uitstapje naar de diergaarde in Kleef, blijkbaar in die dagen een toeristische bijzonderheid; wij reden, na nog twee paar den bijgespannen te hebben, ten drie uren terug en zagen de Com- misen te Cranenburg druk visite ren; een Heer en een Dame, bij ons onbekend, werd een surplus van twee pond tabak afgenomen, waar van zij de eer mogten genieten drie dubbele belasting te betalen (hier spreekt leedvermaak); dan wij waren gelukkig genoeg, dat zij ons vrij en ongehinderd lieten passe ren". De tocht werd 's anderendaags voortgezet naar Tiel, waar zij hun intrek namen in het Posthuis bij van Dam op de Markt. Zij hadden het daar „zeer goed", maar die markt beviel schijnbaar maar matig, want „zij gaf een verschrik kelijk leven, waarvan men zich geen denkbeeld maken kan". Het eind van de vakantie kwam zo langzamerhand in zicht. Over Buren, Beusekom en Utrecht, „waar wij de Munt bezigtigden, die cents sloeg", ging het op Amster dam aan, alwaar men logeerde bij Grebbner in de KeizersKroon. Het paar bracht er een bezoek aan de Hollandschen Schouwburg waar men De Jaloersche Vrouw opvoerde en beleefde er nog de sensatie van een brand in een zeepziederij: „wij zagen zes spuiten met flam bouwen". Naar Haarlem ging ver volgens de reis. Piepenbrinck in den Hout „was niet naar ons genoe gen"; daarentegen was het bij van den Berg in het HeerenLogement „bij uitstek zindelijk". Óver Bloemendaal en Voorburg bereikte het gelukkige tweetal weer Schiedam „en hadden het voorregt van onze familie alle in goede gezondheid weder te vin den". Het was dan ook een hele reis geweest, ruim twee weken lang met de koets door ons lieve land. En Voelt u er niets voor? Mis schien wel, maar hoe komt u nog aan een koets? En aan paarden? En aan een koetsier? Gaat niet meer, jammer. Maar het zou, ge loof ik, wel een uitstekende reme die zijn tegen overspannen zenu wen, iets wat je van veel vakantie reizen tegenwoordig niet meer zeggen kunt. P.K. r K - De V.V.V.: een gids op uw pad door een vreemde stad.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 17