LERING N VERMAAK 102 Het komende seizoen in vogelvlucht TOEKOMSTMUZIEK ,,Een vereniging die leeft, werkt aan haar toekomst" is zeer zeker van toepassing op het Koninklijk Schiedams Mannenkoor „Orpheus" en de Arbeiders Zangvereni ging „Excelsior". Nadat de eerste door de stichting van Jong Orpheus reeds zorgde voor een ge schoolde generatie opvolgers, maakten de beide besturen dezer dagen plannen bekend voor een gezamenlijk concert op tweede kerstdag a.s. in de Grote Kerk. De be roemde Engelse sopraan Jennifer Vyvyan zal samen met de koren een uitvoering geven van Handel's oratorium The Mes siah. De namen der andere solisten zijn thans nog niet bekend. Orpheus en Excelsior resp. 94 en 63 jaar jong verdienen op voorhand een pluim voor deze grootse aanpak van grote zaken! D. SCHWAGERMAN Haarlem is een bekwaam man rijker geworden! Tot adjunct-directeur van het befaamde Frans Halsmuseum is daar be noemd onze oud-stadgenoot D. Schwager- man. Hij zal in het bijzonder belast worden met de zorg voor de moderne kunst. Schwagerman, voor vele lezers onge twijfeld nog een levende herinnering, was tot de komst van onze voortreffelijke Pierre Janssen, conservator van en strijder voor ons Stedelijk Museum. Daarna was hij enkele jaren chef van de opvoedkundige afdeling van het Haagse Gemeente museum. Dat het hem in zijn nieuwe werkkring wel ga, is onze oprechte wens. KIOSK Wat is karakterbepalend voor het cen trum van een stadVeel huizen, druk ver keer? Natuurlijk, maar daarnaast toch ook allerlei typische blikvangers: een reclamezuil, een bioscoopgevel, een tram huisje, een grote lichtreclame, een kiosk. Schiedam's centrum heeft onlangs een verlies geleden. De kiosk, sinds jaar en dag gevestigd in het R.E.T.-huisje op de Koemarkt, heeft voor de groeiende ruimte behoefte van de R.E.T. het veld moeten ruimen. Er is een plaats gevonden in het agentschap van het Rotterdams Nieuws blad. Deze noodoplossing degradeert de kiosk tot een winkel-tussen-winkels, het typische karakter is verdwenen. Dat is een ver arming van het stadscentrum. Zou het voor de stedelijke overheid niet mogelijk zijn om, in samenwerking met de exploitante van de kiosk een nieuwe standplaats te vinden en daarmee een ver lies aan stadsfleur te herstellen i Wie het durft bestaan Schiedam een provinciestad te noemen, kan rekenen op verontwaardigde reacties van de Schiedammers. Nu is het inderdaad zo, dat onze stad door zijn ligging in het hart van Holland niet de wat behoudende, knusse sfeer kent, typerend voor de „pro vincie". Anderzijds echter staat Schiedam, door de enorme zuigkracht van zijn grote buur Rotterdam en het ontbreken van een schouwburgruimte die aan hoge eisen voldoet, cultureel in een weinig benijdenswaardige positie. Het is dan ook uitsluitend te danken aan het doorzettingsver mogen van de besturen der diverse culturele organisaties, dat ook dit jaar weer een winterprogramma wordt geboden van hoog gehalte. Een rijke scala aan mogelijkheden wacht de liefhebber van een leerzame of schone avond. We zijn verheugd al een tipje van de sluier te kunnen oplichten om de lezer een blik te gunnen in een bonte mengeling van luisterrijke evenementen. Uiteraard zullen data en eventuele bijzonderheden eerst kort voor de uitvoering in ons blad worden gepubliceerd. N.I.V.O.N. (Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuur- vriendenwerk) is de nieuwe naam van het oude l.v.A.O. Deze zich ver jongende organisatie slaat en dat is kenmerkend voor jeugd nieuwe wegen in. Naast de verschillende lezingen over zeer uiteen lopende onderwerpen en de bekende cursussen wordt een begin ge maakt met het organiseren van avonden speciaal voor de jongeren.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 10