R U NAAR WAARDIGER PLAATS 104 LEVEND VERLEDEN Een steenklomp, en niet eens een mooie! Kinderen spelen erop, jon gelui wedijveren er met de tand des tijds.Juist, de bouwval van 't Huis te Riviere, beter bekend als ,,de Ruïne van Mathenesse". Ver, héél ver terug moeten we gaan in de geschiedenis, om het be gin ervan te vinden; ongeveer tot het jaar 1260. Toen gaf vrouwe Aleid van Avesnes opdracht tot de bouw van dit kasteel. Als weduwe van Jan I van Henegouwen had zij het oog laten vallen op de Schiemonding om dit strategisch punt tot Hene gouws grondgebied te maken. Op haar bevel worden hier in korte tijd bedijkingen uitgevoerd en ontstaan een gasthuis en een kerk. Ook wordt een dam aangelegd in de Schie, waardoor het opstuwende rivier water kan worden buitengesloten. En dit alles ten behoeve van de be woners van een groep houten huizen met rieten daken, het „Nieuwer Sciedamme". Door deze voorzienin gen, gevoegd bij het handvest, op 18 maart 1275 door Aleid gege ven aan haar nieuwe stad bij het Huis te Riviere, kan deze zich ont plooien en overvleugelt zij spoedig Ouderschie, thans nog bekend als Overschie. En op het kasteel, onder het wa kend oog van zijn tante en voogdes Aleid, brengt Floris V, ons aller lieveling, zijn jeugd door en maakt hij misschien reeds de eerste ruzies met zijn neefje „Floris de Zwarte". Van de tante naar het neefje, ce n'estqu'un pas. Maar in die stap zit dan ook het verschil tussen Hene gouwen en Holland! In 1268 houdt het ruziemaken voorlopig op bij het verdrag van Brugge en wordt 't Huis te Riviere bezit van de Hol landse Grafelijkheid. Tante Aleid mag evenwel hier blijven wonen! En terwijl Schiedam blijft groeien, wordt het kasteel in het midden van de volgende eeuw ingrijpend ver bouwd en vergroot. Maar dan heet de bewoner reeds Mathenesse, zo als trouwens ook zijn vader, die in 1339 door graaf Willem IV met het huis wordt beleend. En al wordt het in 1377 gedurende 35 weken bewoond door Dirk van Heemskerk, en verblijft later een Willem van Egmond enige tijd op de burcht als bewaarder, voor 't ove rige mag men wel zeggen: 't is Ma thenesse, 't blijft Mathenesse! Het handvest van 1275 bepaaldein artikel 16, dat de poorters opge roepen konden worden tot „hulp ons stedes of ons kasteels". Maar toch is juist van die zijde de ondergang van het Huis gekomen. Want in 1574 moeten het de Schiedammers zelf geweest zijn, die het kasteel onbe woonbaar maakten, opdat de Span jaarden er geen strategisch nut meer van zouden hebben. Evenwel, geheel verwoest werd het toen niet. Een langzaam afbrokkelende ruïne bleef over. De verdere afbraak bleef voor behouden aan onze eigen eeuw. Het verslag waarin de belangwek kende resultaten van het oudheid kundig onderzoek in 1947 en 1948 werden bekendgemaakt, gewaagt nl. van het verloren gaan van vele waardevolle gegevens, een

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 12