RUIMTE 127 WOORDEN, WOORDEN, woorden. Er hangt een mist van woorden in onze tijd. Dag na dag, avond aan avond vergaderingen, conferenties, besprekingen, le zingen, cursussen, discussies van comités, commissies, delegaties, besturen, studie groepen, gelijkgezinden, niet-gelijkgezinden, te vredenen, ontevredenen, rechtvaardigen, ruzie makers. En wat is het resultaat? Dat de kreet, de echte, dringende schreeuw om een daad op een enkel gebied in al het praatgeraas ver loren gaat. Natuurlijk, we d o e n wel iets. We bouwen aan de toekomst. Almaar aan de toekomst. We veroveren de ruimte, winnen land, bouwen torenflats en kern reactoren. Voor wie Voor de mensen van de toekomst; voor de jeugd van NU. Maar die jeugd wil spelen. Niet in de toe komst, maar nu. Dat spel is essentieel voor het kind. Zijn psychische en fysieke ontwikkeling hangt ervan af. Sociaal bewustzijn en aanpassingsvermogen kunnen niet verkregen worden zonder dat spel. Allemaal best, maar waar moeten ze spelen en hoe Circa 45% van onze bevolking is jonger dan 25 jaar. Dat betekent in Schiedam op een inwonertal van 80.000, ongeveer 36.000 jeugdigen. En er komen er steeds meer en ze krijgen ook meer vrije tijd. Meer jeugd en meer vrije tijd dus, maar minder ruimte om zich ,uit te leven'. Dat moet verkeerd gaan Zo is ongeveer de kreet die opklinkt op de tentoon stelling 'Ruimte voor de jeugd' in het Rotterdamse Bouwcentrum. Een expositie, waard te gaan zien (tot eind december). Een kreet, die niet verloren mag gaan, maar daden zal moeten opleveren. Een drietal kaarten die de bebouwing van Zuidwest- Nederland aangeven anno 1850, 1950 en 1980 doen ons schrikken. Hier is over 20 jaar wel ruimte om te wonen, maar ruimte om te rusten laat staan om te spelen is er niet meer. En wat voor Zuidwest-Nederland geldt, geldt zeker ook voor Schiedam. Liggen de kaarten in Schiedam dan nu al zo ongunstig Dat geloven we niet. Als men onze stad bijvoorbeeld vergelijkt met sommige wijken van Rotterdam, dan krijgt men bepaald een gunstig beeld. Onze jeugd heeft nog altijd de beschikking over twee zwembaden, speelruimte in het Volkspark en vooral in Nieuwland een ruime keus uit speelterreinen. Telt men daarbij nog eens de recreatieruimte in het Prinses Beatrixpark, dan komt men zeker aan 80 ha vrije ruimte. Dat komt neer op ruim 20 m2 per jeug dige inwoner. Datzelfde rekensommetje levert voor Rotterdam-west nog geen vierkante meter per per soon op. Is deze gunstige situatie nu reden om tevreden onze handen op de buik te vouwen? Neen, duizendmaal neen. Ten eerste is de verhouding in het oosten van Schiedam bij lange na zo gunstig niet. De verwoede pogingen van de vereniging 'Singelkwartier' om speeltuinen te krijgen is daar het bewijs voor. Ten tweede is het bouwen van scholen zonder gymnastieklokaal in onze zojuist geprezen polder Nieuwland een gewoonte geworden. Ten derde missen wij nog steeds een sport hal waar de juniores in de winter een onderkomen kunnen vinden. Ten vierde missen nog tal van jeugd verenigingen een eigen fel begeerd clubhuis. Ten vijfde staan onze beide zwembaden ook ter be schikking van de jeugd van half Rotterdam. Ten zesde zal er nu op Schiedams beperkte grondgebied nog ruimte voor 40.000 inwoners moet worden geschapen dubbel gewaakt moeten worden tegen overbe- bouwing. Zes, voor de vuist genoemde, dringende argumenten om n u te zorgen, dat wij straks niet achterstaan. Commissi'es, vergaderingen, studie-groepen in Schie dam en in heel Nederland, luistert naar wat uw eigen kinderen u toeroepen: Geef ons de ruimte!!

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 11