GA EENS MET ZE PRATEN Ja, probeer het eens. Vijf gesprekken, tien gesprekken, twintigSommigen zitten er wat onwennig bij, luiste ren frunnikend aan een papiertje naar die vreemde, bemoeizuchtige vent. Hij biedt een sigaret aan. Je accep teert natuurlijk, al mag je van thuis niet roken, al lust je het niet. Je voelt je onzeker en ook een beetje gewichtig. Hij vraagt en praat en houdt dan ineens afwachtend zijn mond. Nu moet jezelf wat zeggen, antwoorden, een mening geven. Maar dat gaat niet zo glad. Alle dingen hebben zoveel kanten en je denkt er eigenlijk weinig over na, te weinig, merk je nu. Aarzelend komen een paar woorden, nog een paar en dan is het er ineens. Je zit erin, je weet wat je zeggen wil je wist het altijd wel. Vrije tijd? Ja, wat doe je daarmee? Van alles: luieren bijvoor beeld, platen draaien, brieven schrijven, lezen, veel lezen en sport, sport, sport. Mag ik me dan ook eens een keertje stierlijk vervelen Vervelen Nee, ik niet. Geld verdienen, meneer; ze hebben het thuis niet zo breed. We zijn allemaal zeventien. Nee, niet uit het boekje. Gewoon zeventien. Spijkerbroeken, slobbertruien, leren vesten ik ook? Waar om niet, 't is toch mode! Daar doet iedereen aan mee. Anders niks voor dikkerds; dat worden net ballonnen op twee paaltjes. Weet u (heel doordacht): 't is net als bij dieren felle kleuren, opvallen, de andere sekse aantrekken. Toch wel een bepaald stel, die artistiekerigen, met van die zwoele fuifjes, je kapot roken en als je kans krijgt drinken. Ik? Nee, na één keer had ik er m'n buik van vol. Stom vervelend. Dik doen, groot doen, he. Niks anders. Jazz vinden we allemaal geweldig. Nee, niet alles, je hebt zo je voorkeur. Klassieke muziek daar zit zoveel rust in; te veel soms. Mooi? Natuurlijk; maar je bent een halfzachte als je dat zegt. Jazz, klassiek, lichte muziek? Ach, in alle genres kun je getroffen worden door iets moois. Ouders brengen je in contact met klassiek dan ontdek je na je 12de zelf de jazz en zo'n ontdekking is bijzonder dierbaar de lichte muziek daar word je vanaf de box mee overstroomd. Jongens lezen graag met rooie oren van de spanning, daarom staan detectives voorop. Hobbyhoeken trekken ook. De titel „Adriaan en Olivier" komt vaak te voor schijn. Blijkbaar 'n klassiek lachsucces. Geen litteratuur, o nee! Gedichten Eenmaal valt de naam Vondel, maar dat is een zeer vreemd eendje in de populaire bijt. Zou de litteratuur nog komen, later? Ze is er al, voor meisjes.' Weet u (heel zeker van zichzelf): Vinkenoog, Mulisch, Vestdijk, daar dweepte ik mee, he. Maar je komt ervan terug, ze zijn te NEGATIEF (hoofdletters, lieve lezer, om uw aan dacht te trekken! dit zegt een 17-jarige), ze praten alles kapot. Marnix Gijsen, Clare Lennart daar kun je van blijven genieten. Poëzie?Ja, reken maar. We lezen Guido Gezelle en Jac. van der Waals evengoed als Slauerhoff en Lodeizen. Meisjes zeggen: Het belangrijkste vind ik, later leuk werk te krijgen. De jongens: Werken om geld te verdienen. Liefst veel

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 16