WEG MET DIE BLAAM GEEF SCHIEDAM WEER EEN „SCHONE" NAAM 135 Altijd al heb ik alles wat los en vast zat gelezen, maar de laat ste drie jaar waren toch voornamelijk gewijd aan de heden daagse litteratuur. Ik verslond de boeken van Vestdijk, Noote- boom, Mulisch, Vinkenoog en consorten. Pas nadat ik De Avon den van Simon van het Reve gelezen had, dacht ik opeens: Waar om lees ik al die walglijke boeken eigenlijk Je wordt er alleen maar beroerd van. Dat is het wat ik tegen deze boeken heb. De geest die eruit spreekt is zo ontzettend negatief, dat het me werkelijk tegen staat. Deze boeken doen het voorkomen alsof het leven zinloos is. Bij De Avonden en ook bij vele andere boeken had ik het gevoel, dat het altijd slecht weer was, betrokken en somber. De hoofdpersoon uit de Avonden, Frits, is vervuld van wrok en zelfbeklag. Hij heeft een ziekelijke angst en walging voor oud worden en doodgaan, maar leven kan hij ook niet. Zijn dagen slepen zich naargeestig en vreugdeloos voort. Niets heeft waarde. De enige keer dat hij lacht is, wanneer hij met een vriend sadistisch plezier heeft om een zgn. cruel joke. Een mop, waar ik ellendig van werd, toen ik hem las. Net als Her mans' Donkere Kamer van Damocles is dit een boek, dat je eenmaal leest en dan, walgend, weglegt. Toch kon ik me precies voorstellen hoe de hoofdpersoon in De Avonden zich voelde. Zo voelt iedereen zich weieens. Maar naar mijn mening beschrijft de schrijver alles te eenzijdig. De hoofdpersoon voelt zich a I t ij d zo, en ik weiger te geloven dat dat mogelijk is. Als dat zo zou zijn, was het maar beter om helemaal niet te leven. ,,Dit boek is een aanklacht tegen de platvloersheid van het dagelijks leven" stond op de achterkant. Goed, de schrijver demonstreert in dit boek zeer overtuigend hoe men niet moet leven. Maar hoe het dan we I moet, vermeldt hij niet. Nergens is iets positiefs, een beetje vreugde te vinden. Ik verlang geen „happy endings" en geromantiseerde, suiker zoete damesbladenverhalenik houd van een boek-met-een- probleem. Maar naar mijn mening kan er toch altijd iets posi tiefs blijven, een beetje hoop. Natuurlijk wil ik niet generaliseren. Er zijn heus wel schrij vers die, zonder alles te ontluisteren en de lezers erg te ont moedigen, goede boeken schrijven. Ik ben dol op Marnix Gijsen, die in een mooie, eenvoudige stijl boeken schrijft, die nu niet bepaald vrolijk zijn, maar die toch niet lijden aan dat ziekelijke alles afbreken. Ook Clare Lennart vind ik goed. Werkelijk genoten heb ik van De Ogen van Roosje. Ik pretendeer helemaal niet van deze dingen alle verstand te hebben, maar ik wilde alleen maar uitdrukken, dat die „zwarte" boeken me de keel uithangen. Nog het meest geschikt voor iemand die zelfmoord wil plegen. Betty Holckamp Dacht de (50-jarige) Padvindersbeweging: Goed voorbeeld doet goed volgen. Dus prikten groepjes padvinders zaterdag 10 september alle parken en plantsoenen papiervrij. Op onze foto krijgt de Plantage een goede beurt. C. HOLM f Op 27 augustus jl. overleed tot grote ont steltenis van allen die hem kenden de heer C. Holm. Met vakantie in zijn geboorte stad Zierikzee werd deze harde werker weggerukt in één van zijn zeldzame perio den van rust. Zijn heengaan geschiedde zeer plotseling en liet een moeilijk te vullen leegte achter op al die plaatsen waar zijn krachten zo slecht gemist kunnen worden. Al die plaat sen, ja, want naast zijn dagtaak als Ont vanger der Directe Belastingen, was hij penningmeester van de Schiedamse Kunst kring en van de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst. Daarnaast had hij nog zitting in het bestuur der sectie Cultu rele Ontwikkeling van de Schiedamse Gemeenschap. We mogen zeggen, dat in hem een echt (en onvervangbaar) gemeen schapsmens is heengegaan. Moge zijn nagedachtenis allen die deel hebben aan het gemeenschapswerk een stimulerend voorbeeld zijn. TWEE CONCERTEN „De mensen niet naar de muziek? Dan de muziek naar de mensen!" zeggen de mu ziekgezelschappen Sint Ambrosius en Cres cendo. Daarom concerteerde het eerste op 1 augustus op het Wibautplein. Cres cendo gaf op 10 september een uitvoering op de binnenhof van het Emmaflat-com- plex. Sint Ambrosius ondervond helaas nogal wat overlast van de lieve jeugd. Men stond teveel 'tussen' het publiek en een audito rium wordt pas aandachtig, als het kan opzien naar de uitvoerenden. Crescendo's plaats was gunstiger en het succes even redig groter. De kwijnende belangstelling voor de Plantage-concerten leidde tot de conclusie, dat deze plaats te ver van de dichtst- bewoonde wijken ligt. Dat de muziekge zelschappen de zaak dus anders aanpakten en zich gingen aanpassen aan de omstan digheden, is uitermate lofwaardig. Deze aanpassing gaat echter niet zover, dat de leden gezamenlijk het Plantage-podium op hun rug meetorsen. Het gemis van een muziektempel heeft zich echter bij de genoemde concerten smartelijk laten voelen. Gelukkig loopt het al naar S december. We zullen er niet ver naast zijn, als we veronderstellen, dat de harmonieverlang lijstjes er zó zullen uitzien: VERPLAATSBARE MUZIEKTENT (niets meer, maar ook niets minder).

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 19