JONG ZIJN IN SCHIEDAM 122 VERKENNINGEN VAN KUNST Tja, waarom gaat u voor het totaalbedrag van twee gulden vier maandagavonden naar het Museum! Waarom gaat u daar kijken naar films en dia's, luisteren naar muziek en woorden Niet om kunstkenner te worden, niet omdat u 'mee' moet. Louter voor uw eigen genoegen, louter omdat het prettig is doet u dat, nietwaar? De eerste avond vindt u in de kunst agenda elders in dit blad. Daarna komt er nog: Rembrandt, de onvergelijkelijke; Cézanne, een der grondleggers van de moderne kunst; Feesten van de Dogon riten uit Centraal-Afrika. Toegangsbewijzen (nu nog) verkrijgbaar aan de museumkassa, dagelijks van 10-5 uur. Deze vier avonden worden geboden door het Schiedams Museum in samen werking met de Schiedamse Gemeenschap. HARDHANDIG Het liep in Maastricht blijkbaar de spu> gaten uit. De politie heeft daar een 'avond klok' ingesteld voor jongelui beneden de achttien jaar. Zij mogen na negen uur 's avonds niet meer in openbare gelegen heden of plantsoenen komen. Het is onmogelijk om op een afstand de noodzakelijkneid van die maatregel te beoordelen. Wel zijn we het erover eens, dat het 'bar-klimaat' voor de groei van jonge planten niet zo best is. Bovendien zal het, zonder bezwaar voor belangheb benden, mogelijk zijn prille vrijages in het park naar een vroeger tijdstip te verschui ven. Het is echter een verbijsterend verschijn sel, dat de overheid moet worden inge schakeld om de geestelijke gezondheid van onze grote kinderen te redden. Kennelijk schiet de autoriteit der ouders heel ver tekort. De politie grijpt hier drastisch in op het gebied van de persoonlijke vrijheid. Het wordt tijd, dat de betreffende ouders besef fen, dat door hun onmacht een uiterst kleine schrede is gezet op de weg naar een 'politiestaat'. En al nemen we aan, dat de Maastrichtse maatregel gerechtvaardigd is, en met de nodige soepelheid zal worden toegepast, toch blijven we huiverig voor een dergelijk 'règne des flics'. Wij hopen van harte, dat de ouderlijke macht in de havenstad Schiedam zo groot zal blijven, dat dergelijke beschamende maatregelen hier nooit genomen hoeven te worden. De behoefte aan meer en beter inzicht in de problemen, die onze moderne samenleving oproept, noopt tot studie en onderzoek op allerlei gebied. Men roept hiertoe de hulp van deskundigen in, die zich op de betrokken terreinen bewegen. Van de bestaande mogelijkheden heeft ook het Schiedamse Gemeentebestuur gebruik gemaakt voor een uitgebreid on derzoek omtrent de jeugdsituatie in onze stad. Het heeft nl. al weer een aantal jaren geleden aan het Pedagogisch Instituut en het Sociologisch Instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht verzocht een onderzoek in te stellen naar de vrijetijdsbesteding van de jeugd in Schiedam. Dit onderzoek heeft een serie van 8 rapporten en 3 nota's opgeleverd, samen tellend bijna 450 bladzijden. Eén van de medewerkers heeft een populaire samenvatting van de drie sociologische rapporten gegeven in een boekje getiteld „Jong zijn in Schiedam". Deze van illustraties voorzie ne uitgave is in december van het vorig jaar van de pers gekomen. De instituten hebben een degelijk stuk werk geleverd en in de toe komst zal ongetwijfeld van de gemaakte studies en gegeven suggesties het nodige profijt worden getrokken. Enkele cijfers Uit de statistische overzichten van de gemeente Schiedam blijkt, dat het aantal jeugdigen van 8 tot en met 25 jaar 23.834 of ongeveer 30% van de Schiedamse bevolking bedraagt. Hoe staat het nu met de vrijetijdsbesteding van de jonge mensen in Schiedam voorzover het de deelneming betreft aan verenigingswerk? Hierover zijn cijfers bekend. Het aantal jongeren tussen 8 en 25 jaar met hier en daar een verschuiving naar beneden tot 6 en naar boven tot 30 dat deel uitmaakt van jeugdverenigingen der diverse richtingen, van jeugdsociëteiten en dat komt in de clubhuizen, bedraagt circa 7000. Aan jeugdsportbeoefening in verenigingen, die vrijwel alle takken van sport omvatten, nemen om en nabij 8000 jonge mensen deel. Het totale aantal (15.000) is aan de hoge kant, daar er jongeren zijn, die van meer dan één vereniging lid zijn. Met zekerheid kan gesteld worden, dat meer dan de helft van de genoemde leeftijdsgroepen aan een bepaald onder deel van het rijk geschakeerde Schiedamse verenigingsleven deelneemt. Zeker is evenwel ook, dat in 't bijzonder in de leeftijdsgroep van 15 tot 25 jaar een zeer belangrijke groep niet deel heeft aan enigerlei vorm van verenigingswerk. Men kan echter van deze groep niet zeggen, dat zij daarom geen enkele vorm van verantwoorde vrijetijdsbesteding kent, die voor de vorming van de persoonlijkheid van betekenis is. De jongen of het meisje met een „boekske in een hoekske" besteedt de vrije tijd goed, al wordt niet deelgenomen aan jeugdwerk. De cijfers spreken een duidelijke taal al zeggen ze niet alles. Bijzon der belangwekkend is de vraag hoe het met het verenigingswerk staat, of de belangstelling van de leden groot is, de kwaliteit van het werk goed, de leiding voor zijn taak berekend, de jonge mensen zelf ook actief zijn voor hun eigen organisatie etc. Met de opsomming van deze vragen is een aantal problemen gesteld, dat bij insiders ongetwijfeld bekend is. Het is een bekend feit, dat er altijd een groot ledenverloop is, dat niet alleen wordt veroorzaakt door het ouder worden der leden en het verlaten van de jeugdclub. Er is veel 'concurrentie' op het gebied van de vrijetijdsbesteding, die minder eisen stelt. De aard van het jeugdwerk houdt in, dat men steeds opnieuw moet beginnen. Dit stelt hoge eisen aan de leiding, die zich vaak veel opofferingen moet getroosten. Daarbij werkt men nog al eens in ongunstige omstandigheden. Gebrek aan financiën en geschikte jeugdlokaliteiten zijn remmende factoren. Er zullen nog wel heel wat offers gebracht moeten worden om het bestaande werk op peil te houden niet alleen, maar het ook nog uit te breiden. De straat We spraken reeds over jonge mensen, die aan geen enkele vorm van jeugdwerk deelnemen. De oorzaken zijn zeer verschillend. Het school werk, en voor werkende jonge mensen de avondschool en het huiswerk daarvoor, eisen het allergrootste deel van de tijd op. Deze groep is vermoedelijk vrij omvangrijk. Een beperkt aantal van deze jonge mensen zal intensief aan jeugdwerk kunnen deelnemen. Er zijn echter ook

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 6