zijde wordt gestort op de metalen plaat en is dus wederom volkomen vlak. De plafondzijde wordt met een schuurmachine nagevlakt. Na verharding binnen vier uur wentelen de machines zodat de vloerzijde boven komt. Dan wordt in de fabriek meteen de be vloering aangebracht. De keukenvloeren worden in de fabriek van tegels voorzien, evenals de keuken- wanden. Voor de isolatie zijn in sommige delen reeds platen schuimplastic ingewerkt. In de gevel stukken worden de ramen uitgespaard of ingestort, gelijk trouwens ook in andere wand- en vloer elementen hulpstukken worden opgenomen: lei dingen, kraangat, openingen voor schroeven van kasten, deuren en drempels, etc. etc. Wanneer na vier uren het beton verhard is klapt men de zijwanden van de mal weg en het element is gereed. In de stand die ze naderhand zullen krijgen worden bouwdelen dan op speciaal gebouwde vrachtwagens naar de bouwplaats vervoerd, de vloeren liggend en de staande elementen overeind. De onderdelen van een woning wegen 80.000 kg en kunnen in vijfmaal rijden worden aangevoerd, kant en klaar voor de montage. Lage huren? En dat zullen we dan in de komende maanden aan de Parkweg kunnen zien: hoe men rustig en zonder steigers, zonder de gebruikelijke pruttel rondom de bouwplaats met een minimum aan volk de bouw delen in elkaar past tot geriefelijke woningen, iets groter dan de woningwetwoningen, die er in Nieuw- land al zijn. De vrachtwagens rijden af en aan met hele gevelstukken, hele vloeren tegelijk. Stevige montagekranen geven de „woning-monteurs" de stukken in de hand op precies de juiste plaats. Op de traditionele onderbouw worden over alle randen de stelbalken geplaatst, daarop komen de vloerplaten. Daarin zijn kanalen uitgespaard, die aansluiten op kanalen in het belendende perceel: daarin wordt een betonbewapening aangebracht en vervolgens beton gestort, zodat horizontaal een stevige verbinding wordt verkregen. Daarna worden de vertikale delen overeind gezet. Ook in deze stukken zijn kanalen, die met beton worden volgestort, zodat al werkend ook het vertikale bouwskelet tot stand komt en de nodige stevigheid wordt verkregen. In Rotterdam werkt men met vijf bouwlagen, maar in Frankrijk is men reeds tot twaalf woonlagen gegaan, zodat ook de torenflats in beginsel volgens dit systeem kunnen worden gebouwd. Een merkwaardige bouwmethode: zonder steigers, zonder veel afval, rustig, zindelijk en snel. Zoals gezegd kunnen drie man per dag één woning zetten. Trappen en balkonhekken vergen, inclusief leuningen, een halve werkdag voor één man, wel te verstaan voor vier etages tegelijk; de bedra ding vergt niet meer dan één mandag. Er is geen timmerwerk aan de buitenkant, er zijn geen stuca- doors en geen tegelzetters, want de fabriek heeft alles al gedaan, loodgieters hebben maar even werk. Schiedam krijgt in eerste instantie 288 van deze woningen met 72 garages en de huurprijs wordt niet hoger dan die van normale woningwetwoningen. Misschien zal in komende jaren, als de hoge investe ringskosten eruit zijn, deze blokkendoosbouw de huren aanmerkelijk doen dalen. Het zit er wel in. Van boven naar onde~: Een gevelelement verlaat de zandstraal- cabine. Een trapelement zó uit de machine. De verwezenlijking van het idee in Rotterdam-Zuid.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 31