BEGROTINGS WEL BEGROTINGS WEE kunstagenda J. E. VAN RIET. 200 5 januari Passage KATH. KRING. Toneelgroep Arena met Shakespeare's Spel der Vergis singen. 11 januari Musis TONEELWEDSTRIJD. „Tot steun in den strijd" speelt: „De eerste mevrouw Fraser", van John Ervine. 12 januari Passage TOONKUNST. Concert door het Utrechts Sted. Orkest o.l.v. Paul Hupperts. Gerard Hengeveld speelt Beethoven's Tweede Pianoconcert. 25 januari Musis TONEELWEDSTRIJD. „Utile Dulci" speelt: „Het is maar betrekkelijk", van Noel Coward. 26 januari Passage SCHIED. KUNSTKRING. Toneel groep Ensemble. 30 januari Museum CEZANNE, een verkenning in de (grondslagen van de) moderne kunst. Spreker: Mr. E. L. L. de Wilde, directeur van het Van Abbemuseum te Eindhoven. Een moeilijk ogenblik in het leven van elke instelling en vereniging is het jaarlijks terugkerende opstellen van een begroting. Dit kleine woord dekt een zeer ruim begrip. Wat is een begroting nu eigenlijk? Om dat te kunnen beantwoorden komen we terecht in de sfeer van het K.N.M.I. in De Bilt. Een begroting is een weersvoorspelling op lange termijn, zeer lange termijn zelfs. En wij, als Nederlanders, weten al te goed hoezeer De Bilt al worstelt met weersvoorspellingen op korte termijn, leder bestuur ziet zich dus voor de taak geplaatst een heel jaar vooruit te zien, zonder koffiedik alle depressies te voorzeggen, rekening te houden met mogelijke stormen en springvloeden en daarnaast nog in een heel bescheiden mate het bestaan van hogedrukgebieden in de rekening te betrekken. De bestuursraad van uw Schiedamse Gemeenschap heeft in het laatst van november dit lijden doorstaan. Het is weer voorbij, gelukkig, en nu rest ons slechts te hopen, dat de financiële dampkring zich enigs zins aan de verwachtingen zal houden en zich niet aan mist en ijzel zal te buiten gaan. We zullen u niet met ellenlange cijferreeksen vermoeien. De S.G. ondervindt ook, wat ieder gezin wel aan den beurze voelt, dat ieder jaar de uitgaven stijgen. Stijgen? Noem het liever: in raketvaart om- hoogschietenHoe vertederd kunnen we nu de begrotinkjes uit onze begintijd bekijken. Die paar kleine bedraagjes in keurige rijtjes. En daartegenover de forse meppen van vandaag. Een paar voorbeelden. In 1952 vergde onze sectie jeugd f 500 voor zijn activiteiten. Dat bedrag is nu geklommen tot f2300. Het toneel vroeg in dat jaar f750. In 1961 zonder blikken of blozen f2000. Op zichzelf is dat verblijdend genoeg, want het betekent niet alleen dat de prijzen zijn gestegen, het betekent ook dat het werkterrein, de activiteiten van de aangesloten verenigingen zijn uitgebreid. En ten slotte gaat het erom steeds intensiever te kunnen werken. Maar een begroting heeft ten doel evenwicht te handhaven tussen inkomsten en uitgaven. De zich steeds vermeerderende activiteiten van de S.G. leggen een grote verantwoordelijkheid op de schouders van de bestuurders. Nimmer mag het evenwicht verbroken worden. Niet voor niets vroeg, bij het aanvaarden van de ontwerp-begroting 1961, de voorzitter aan alle leden van de bestuursraad een uiterste krachtsinspanning, een wijs beleid en een zo groot mogelijke zuinigheid. De plaats die de Schiedamse Gemeenschap zich gaandeweg in het bestel van onze stad heeft verworven is niet zomaar weg te denken. Een wegvallen of zelfs maar verminderen van haar inspanningen zou grote schade doen aan het gemeenschapsleven. Wij wensen daarom allen die in dit opzicht verantwoordelijkheid dragen in het komende jaar de kracht en de wijsheid toe die zij nodig hebben. En nu we toch aan het wensen zijn, willen wij niet vergeten alle vrienden van de S.G. van harte een vredig, vruchtbaar en gelukkig 1961 toe te wensen! P. (Vervolg van pag. 197) Met dit oude schoolportret en met hetgeen ik daarover heb geschre ven, heb ik echter slechts tot uitdrukking willen brengen van hoeveel waarde zo'n oude schoolfoto kan geworden zijn wanneer men tot de ouderen gaat behoren en steeds meer met de gedachten in het verleden gaat vertoeven. Zo'n oude schoolfoto, die tot stille overdenkingen kan noden, kan een aanknopingspunt vormen met het verleden, hij kan ons terugvoeren naar de tijden van weleer, hij kan zelfs gedachten opwekken, die een richtsnoer zijn voor het heden en voor een verstandig mens tot lering zijn. En ten slotte kan zo'n oude schoolfoto voor ons niet alleen het verleden doen herleven, maar ons ook tot dankbaarheid stemmen voor hetgeen het leven ons heeft geschonken en daardoor ook een gelukkige en heil zame herinnering vormen voor de komende levensavond, die dan inderdaad kan eindigen als de avond van een schone dag.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 36