r lir r '.r Een uniek instrument idee v.\ p if 236 •fv d VOOR ALBERT Teunissen is het nog steeds een sprookje, maar voor Schiedam is het al heel gewoon dat het beste, het grootste en het mooi ste draaiorgel van heel Europa in Schiedam mag verblijven. Misschien zal Albert Teunissen, de beheerder van Schiedams fraaie orgel, wel al tijd gehoopt hebben dat hij nog eens een eigen, echt orgeltje zou mogen beheren, maar dat het lot hem op zulk een vreemde wijze zou begunstigen heeft hij nooit kunnen vermoeden. Zijn liefde voor het draaiorgel is niet meer uit zijn le ven weg te denken. Dat is dertig jaar geleden al begonnen toen hij voor het pakhuis van zijn buurman naar de muzikale poppen van buur- mans draaiorgel bleef kijken in plaats van heel gewoontjes met uw toen eveneens jeugdige verslaggever naar school te wandelen. Later heeft dat beeld van die poppen en die zingende pijpen, dat front met die mooie kleurtjes het leven van Albert Teunissen bepaald. Wel werd hij automonteur, maar zijn vrije tijd kwam in het teken van het draaiorgel. Hij begon alles te ver zamelen over draaiorgels wat maar enigszins te verzamelen valt. Zijn kennis over de geschiedenis van de orgels werd dan ook omvangrijk. Als goed en handig vakman slaagde r hij er al spoedig in miniatuur draaiorgels te vervaardigen. Daar voor gebruikte hij de zuivere te keningen. Alles moest tot in de per fectie worden nagebootst. Zijn wo ning in de Schiedamse Numans- dorpsestraat werd een opslagplaats voor draaiorgelmaterialen, als pij pen, platen, tekeningen, muziek boeken, grammofoonplaten met draaiorgelmuziek en er stonden op den duur in slaapkamer en zolder kamertje enkele miniatuurorgels van ruim twee meter lang en een meter hoog. De NCRV riep hem met die mooie, zo perfect gebouwde draaiorgels naar de studio voor een televisie-uitzending. Tijdens een ten toonstelling van de Schiedamse Ge meenschap in de Koopmansbeurs kregen deze orgeltjes, die ,,echt konden spelen", zoals het publiek dacht, de grote aandacht. In die geluk bij ongeluk periode kwam voor Albert Teunissen de catastrofe, die hem later naar een gelukkige levensweg zou stuwen. De 36-jarige monteur is bij een be drijfsongeval aan een oog blind ge worden. Dat werd zijn grote handi cap. Hij kwam onder handen van vele doktoren. Hij werd van de ene sociale instelling naar de andere gestuurd, de ene arts keurde hem af voor het oude werk en de andere dokter meende dat hij wel weer aan het werk kon. Dat maakte Albert Teunissen ziek, nerveus en ook wel wat opstandig tegen de maatschap pij. In die moeilijke maanden dacht de Kring aan hem. In de kleine, maar al zo bekende Kring van Draaiorgelvrienden in Nederland is Albert Teunissen een van de ge waardeerde leden. Men kent hem als de man die er ook naar streeft de liefde voor het draaiorgel in Nederland te stimuleren. Die Kring wil het draaiorgel beschermen, het instrument dient als een nationaal cultuurelement gehandhaafd te blij ven in de Hollandse steden. Voor zitter Mr. Romke de Waard wees Albert Teunissen op het draaiorgel dat als een wrak in een garage te Sneek stond. De Kring van Draai orgelvrienden zou dat fraaie orgel „De Waterpoorter" zo gaarne van de ondergang willen redden, maar een kleine vereniging beschikt al tijd over te weinig geld. Albert Teunissen greep de kans tijdens een

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 12