57 bescreven staet.Waarop dan de volgorde van de gilden in de processie wordt vastgesteld, waarvan op straffe van een boete niet mag worden afgeweken. Dat de gildebroeders daarbij niet altijd in het gelid of in de pas bleven of misschien daartoe ook onder de invloed van de feestdag niet bij machte waren zouden we kunnen vermoeden op grond van de na drukkelijke bepaling, die in de ordinantiën op de draperie voorkomt: „Item op des heilichs sacraments dach, op onse kercmisdach off tot anderen tiden, als men processie doen sail om die stede mitter gilde kersen, soe zullen alle die wevers zedelic ende manierlic mede ommegaen in die processie bij malkander onder hair kaerssen, ende oec bij malkander bliven, totdattie processie gedaen is Behalve de gildealtaren, die, al naar de rijkdom van de gilden, rijk waren versierd, waren er in de Grote Kerk nog meer blijken van een nauw contact tussen deze kerk en de gilden. In de Kerk bevonden zich namelijk een aantal gildeborden, terwijl verschillende gilden hun gildeglazen hadden: gebrandschilderde ramen, waarin o.a. de wapens van de gilden waren geschilderd. In de rekeningen van de gilden komen herhaaldelijk posten voor betreffende deze ramen, terwijl in de resolutiën van kerkmeesters meermalen het onderhoud van deze gebrandschilderde ramen ter sprake komt. Van dit alles nu vinden we in de Grote Kerk thans geen spoor meer terug. Tijdens de beeldenstorm van 1572 werden alle altaren vernietigd en voor processies is in de Hervormde Kerk geen plaats. Wat echter niet wil zeggen, dat ook de gilde-organi satie verdween. Integendeel. De gilden bleven en ook, zij het in andere vormen en uitingen, het contact met de Grote Kerk. En daarvan zijn tot op de huidige dag in de Grote Kerk zelve nog steeds enkele be wijzen voor handen. De Grote Kerk is namelijk in het bezit van 4 prachtig gegraveerde zilveren bekers, die bij elke viering van het Heilig Avondmaal worden gebruikt. Ze zijn ge schonken door het St. Nicolaas- of Kramersgilde in het jaar 1648. In het Rekeningboek van dit gilde wordt dit geschenk als volgt verantwoord en dan weten we meteen de zilversmid, die de bekers vervaardigde: „a° 1648 Den 4 December Gecoft en betaelt van Abraham Verschuyers SilverSmit tot rotterdam vyer Silvere Bekers bedraegende tesaeme met fatsoen 179. 5. Blyckt by quytanty daer van zijnde welcke bekers zijn vereert aende Heeren Kerckmeesters deesser stede Schyedam ten dienste en gebruyck vant heylich Avontmael des Heeren". Op deze 4 bekers komen de wapens en namen voor van: Gillis van der Eyck Deeken, Cornell's Besemer Hooman, Jan Willemse de Wys Hooman, Sebastiaen Pesser, Bartholomeus van Neck". Precies een eeuw later in 1758 schonk het Opreeders-gilde een gedreven zilveren doopstel, in Lodewijk XV-stijl, aan de Grote Kerk. De rand van het bekken, welks binnenkant verguld is, heeft een versiering met rocaille-ornamenten, evenals de prach tige doopkan, die bovendien een slechts aan de boven kant bevestigd handvat heeft. Zowel op de kan als op het bekken komt naast de wapens de volgende inscriptie voor: „Tot dienst van den Heyligen Doop gegeeve door den Heer Deken en Hooftmannen van het Opreedersgilden aan de Sint Janskerk dezer Stad Schiedam, 1758. De Heer Corns Voogt Deken. Tobias van der Most Ary de Zeeuw Ary Montfoort Het Waape van het Opree- ders Gilde. Louwerens de Munnik Henderik Voogt Pieter de Munnik. Pieter van Gilse fecit". Op de achterkant van het bekken staat nog gegra veerd: „Op den 12 November 1758 is door den Weleer waarden Heer Cornell's Geisweit het eerste Doopsel uyt dit bekke bedient aan Jacob Pieter, zoon van den Wel Eedelen Gestrengen Heer Jan Jacob Mispelblom Beyer, Heer van Zuyd Scharwoude en Vrouwe Petronella Jacoba van Schagen, Egtelieden". Met een zilveren beugel kon dit doopbekken aan het doophek worden beves- tigd. In het fragment rekeningboek van het Opreeders- j\ gilde 18e eeuw, vinden we in de rekening over 1758 de kosten van dit geschenk verantwoord: „betaalt volgens quitansy aan De Heer Pieter van Gilse f Van links naar rechts: De vier avondmaalsbekers van het Kramersgildehet doopbekken en de prachtige gedreven lampetkan van het Opreeders gilde. (Foto Nico Vermeulen)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 13