Maison Westhuis de VIVO kruidenier V. V. V. DE Gids voor uw vakantie Voor al uw levensmiddelen Telefoon 6 60 00 de zorgzame hand voor Uw persoonlijkheid Dameskapsalon LILIAN 61 Londen. In sommige jaren joeg de gevreesde cholera dit cijfer op tot een angstwekkende hoogte; de slachtoffers vielen bijna allen in het van open riolen doorsneden oude stadsgedeelte bin nen de zeedijk. Op overtuigende wijze laat de schrijver ons op een bepaald moment deze ellende betrappen in een nuchtere opgave van de Burgerlijke Stand. Het jarenlang volgehouden verzet van de branders, die woonden in de relatief gezonde wijken langs de Nieuwe Haven en in het Frankeland, komt tegen de achtergrond van de hygiënische wantoestanden in de binnen stad wel in een kwalijk daglicht te staan. Na een korte schets van de godsdienstige verhoudingen wordt ons vervolgens een beeld gegeven van de levensomstandig heden waarin Schiedams arbeidende bevolking verkeerde. Het is geen opwekkend verhaal. En de wetenschap dat het in de meeste industriesteden van ons land niet zo heel veel beter en hier en daar nog slechter was ontneemt aan deze bladzijden niets van hun sombere kleur. Hoe woonden deze mensen; hoe werkten zij en hoelang; wat verdienden zij en wat kostte hun het noodzakelijke levensonderhoud? In dit hoofdstuk leest u het antwoord. En de conclusie moet wel luiden dat het grootste deel van hen bij voortduring leefde op de rand van de armoede. Woorden als ontspanning en vermaak konden in dit milieu geen reële inhoud hebben. De jaarlijkse kermis en af en toe een nationale feestdag vormden doorgaans het enige amusement, dat de sfeer van de dagelijkse tredmolen doorbrak. Deze arbeidende bevolking werd bestuurd door mensen die, moeten we aannemen, ernst maakten met de sociale en eco nomische problemen waarmee zij geconfronteerd werden. Maar ernst maakten op hun manier. Welke deze manier was en welke vruchten zij afwierp leert ons al terstond kernachtig en onbarmhartig de tweede alinea van het vierde hoofdstuk: „Een pal staan voor verkeerd geziene groepsbelangen en later ook allerlei persoonlijke conflicten tussen burgemeester en raadsleden en tussen deze laatsten onderling doemden iedere poging om toch nog iets te doen ter verbetering van de econo mische toestand tot mislukking". En de bijna honderd pagina's die dan nog volgen bevatten keer op keer het bewijs van de juistheid van deze diagnose. Waren het onder de burgemeesters Rijnbende, Van Bol'es en Knappert nog in hoofdzaak de tegenstrijdige zakelijke inzichten die het de raadsleden onmogelijk maakten tot vruchtbare be sluiten te geraken, onder het langdurig bewind van burgemeester Van Dijk van Matenesse (1866-1894) werd de samenwerking bovendien nog ernstig verstoord door een langzaam groeiende sfeer van wantrouwen en persoonlijke tegenstellingen die er in de Raad hing en die vaak aanleiding gaf tot onverkwikkelijke en vruchteloze debatten. Alles wat ter bevordering van de economische welvaart gedaan had kunnen worden bleef ten gevolge van ondeskundigheid, groepsbelang of persoonlijke geraaktheid jarenlang als permanente conflictstof op de agenda staan om ten slotte, door de feiten achterhaald, te worden afgevoerd. Dit geldt onder andere voor de plannen tot haven- aanleg, spoorwegaanleg en waterverversing. En wanneer na lange jaren van moeizaam en onverkwikkelijk debatteren ondanks ten hemel schreiende hygiënische wantoestanden in de binnenstad die geen dag en geen uur meer uitstel gedoogden, dan toch eindelijk in 1886 de drinkwaterleiding tot stand komt, Speciaal voor partijen en familiediners WARANDE 207 - TELEFOON 6 8211 - SCHIEDAM 8 dan is dit resultaat niet meer de frisse vrucht van een algemeen en spontaan verworven inzicht, maar draagt het de wrange bijsmaak van een veel te laat en dan nog, voor een zo belangrijke zaak, met veel te kleine meerderheid genomen besluit. In zijn eerste drie hoofdstukken heeft de schrijver bewezen, dat het niet aan hem ligt wanneer wij in het vierde hoofdstuk het spoor wel eens bijster raken in de onoverzichtelijke en ver warrende discussies; de raadsleden zelf blijken er soms geen wijs meer uit te kunnen. Het mag hem integendeel als een verdienste worden aangerekend, dat hij uit deze debatten nog een, zij het vaak moeizaam te ontdekken, lijn in het gemeentelijk beleid heeft weten aan te tonen, al was het dan vaak een lijn die eindigde in het niets. Opmerkelijk is het dat ten aanzien van objecten die buiten de economische sfeer lagen vaak veel sneller en con amore op bouwend werk werd verricht. „Inzake het onderwijs was de Raad niet bekrompen, maar toonde hij zich voortdurend tot grote uitgaven bereid", aldus Dr. Schmitz. Dit wordt gezegd van de ambtsperiode van burgemeester Knappert, maar het geldt evenzeer voor die van burgemeester Van Dijk van Mate nesse. Vervolgens, op het terrein van de woningbouw „mag de gemeenteraad van deze stad het zich nog altijd als een eer rekenen, dat hij op 27 oktober 1854 als eerste in den lande een verordening vaststelde op het bouwen van nieuwe alsmede op het ontruimen van ongeschikte woningen". De ondertitel van deze studie luidt: Een onderzoek naar enige aspecten van de economische en sociale geschiedenis van de stad in de jaren 1850-1890. Gezegd mag worden dat juist zulke en zovele aspecten zijn gekozen als nodig zijn om de karakteris tieke trekken van het totaalbeeld te bepalen; een eventueel verder onderzoek op detailpunten zal aan dit beeld wellicht hier en daar nog wat meer reliëf vermogen te geven, maar het zal bezwaarlijk de hoofdlijnen die in dit werk getrokken zijn kunnen aantasten. Het stemt tot grote voldoening, dat het Gemeentebestuur van Schiedam en enkele plaatselijke bedrijven hun steun tot de uit gave van deze studie hebben willen verlenen. Huizinga zegt in zijn „Nederlands Geestesmerk": „Wie zich afgesneden denkt van de herinnering van zijn herkomst, groei en lotgeval, staat redeloos voor het leven. Elk welbewust volks- en staatsbesef eist kennis en rekenschap van de historie". Daarom zullen vooral talrijke stadgenoten de schrijver en hun die de uitgave van dit werk mogelijk hebben gemaakt dankbaar zijn want het geeft hun op een gedegen en indringende wijze kennis en reken schap van Schiedams recente verleden, hi/n verleden. Drs. P. Th. J. KUIJER De vertrouwde kapper die weet wat U staat, wat Uw haar nodig heeft, en die weet wat U bedoelt Schiedam, Broersveld 72, en Den Haag, Goeverneurlaan 314, telefoon 98 96 18 7 14 BODEDIENST STOKHOF Newtonplein - Broersveld, tel. 6 61 12 Wij verzorgen uw goederen en bagage door stad en land 14

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 17