IEDAM DE COÖPERATIE door Nic van Loopik 103 stuurslid J. L. Hilkhuijsen in 1904 sigaren gaan ver vaardigen. Het werd echter geen blijvertje. Zo stimuleerde MCM ook de uitgave van een gemeen schappelijk maandblad voor de werkers van drukkerij De Eendracht, van DES e.a. Hij steunde ook de „coöperatieve mandenmakerij". Op 22 december 1907 werd de eerste winkel (in de Kethelstraat) geopend. De consument ging via DES meespelen. Het werd dan ook op 26 oktober 1908 de coöperatieve bakkerij en verbruikersvereniging „D.E.S.". Periodiek volgden nu de uitbreidingen, zoals een boom zijn wortels en vertakkingen krijgt. 1910: winkel in Dwarsstraat, 1912 winkel in Groenelaan, 1916 winkel aan Singel, 1918 winkel in Westfran- kelandsestraat, 1919 banketwinkel aan de Hoogstraat. Naast deze vestigingen was er de aandacht voor het ideaal. In de eerste wereldoorlog krijgt het bestuur onbeperkt krediet voor het verstrekken van vrij brood en kruidenierswaren. Hulp aan zieke leden en huisgenoten, verbetering van sociaal-maatschappe lijke toestanden kregen steeds de aandacht. Januari 1920 bracht de oprichting van de Coöperatieve Vrouwenbond. De DES verzette zich tegen de wil van het gemeentebestuur in oktober 1923, dat de broodprijs verhogen wilde. In 1925 volgde een struc tuurwijziging. De leden kozen het bestuur niet meer direct maar zij kozen een ledenraad die de zaken ging behartigen. Deze raad kiest het bestuur. De activiteiten werden steeds omvangrijker. DES kwam de klap van de Tweede Wereldoorlog prompt te boven, want in 1946 kwam de jaaromzet voor het eerst boven een miljoen gulden. Nu worden vrijwel jaarlijks de winkels vernieuwd en gemoderniseerd. Het streven is te komen tot meer supermarkets. Er zijn nu drie toonbankwinkels, vier zelfbedienings zaken, twee banketwinkels, een textiel- en huis houdelijke artikelen-verkoop, en de trots: een super market. Excursies worden georganiseerd, mode shows en demonstraties worden gehouden, de Schie- damse coöperatie is een bedrijf van betekenis ge worden. De stad met 22.340 woningen, met circa 23.400 gezinnen heeft een DES met meer dan zes duizend leden. Meer dan een kwart van de Schie- damse bevolking is aangesloten bij deze organisatie: daarbij komt dat ook vele niet-leden hun inkopen doen in de DES-filialen. De laatste tien jaar worden geken merkt door een grootse expansie, louter hoogte punten als: het afleveren van de miljoenste baal meel aan DES op 3 december 1958, het openen van een nieuw broodmagazijn op 17 november 1960, het vervangen van de vaste korting door het verbruikers dividend op 1 september 1961, het openen van de Supermarkt in de Mgr. Nolenslaan op 11 oktober 1961. Het vreemde is dat dit bedrijf voor de gezinnen altijd door mannen is geregeerd. Op 20 februari van dit jaar kwam de eerste vrouw, mevrouw L. H. Okker- Stoel, als commissaresse in het bestuur. Ook na het zestigjarig bestaan zal DES voor en door de leden werken. De winst is bestemd voor het be drijf en voor de leden. Het publiek is anders geworden en daarom zal ook DES zich aanpassen aan de ver anderde omstandigheden. Met meer supermarkets wordt meer moderne service geboden. De belang stelling voor duurzame verbruiksgoederen stijgt, ook hier zal DES meer acte de présence gaan geven. Eerst gaat men met gerechtvaardigde voldoening op zaterdagmiddag 1 september in restaurant Euro poort de receptie houden. Er komt een feestprogramma, Pipo de Clown zal de kinderen vermaken, er komt „een teenersbal" in de Koopmansbeurs en voor de volwassenen zijn er shows. Links: D.E.S.-bakkerij rond 1925... een 'sociaal paradijs'. Onder: Boodschappen doen anno 1962 in de hypermoderne supermarket aan de Mgr. Nolenslaan.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 11