107 De vermaarde politieke tekenaar Opland zal naar geheel eigen inzichten een statie-zaaltje' van Europa inrichten. In vogelvlucht over Constant's droom van een stad van de toekomst: „Nieuw Babyion" Deze zomer toont het Schiedams Museum HET MENSELIJK GEZICHT VAN EURO PA, meer dan 500 foto's van zowel wereld beroemde als totaal onbekende fotografen, die allemaal door één ding gegrepen zijn geweest: door de mens. Men vindt op deze tentoonstelling, die door het museum weer gesteld is in de plezierige om raming van het vakantiefestijn, het resultaat van de enthousiaste verzamelzin van de Duitser Dr. Tas Toth, die een keuze deed uit, u leest het goed, meerdere honderdduizenden foto's. Men ziet er vrolijke, hongerige, droevige, luierende, biddende, slapende, werkende, dan sende en biljartende mensen. Men ziet er kin deren en grijsaards en zomaar een meisje met een poes. Men ziet er een sergeant die de troepen inspecteert en paters die volleybal spelen, men ziet er kortom de mens. Conservator Janssen had iets op te merken en wel dit: „Deze tentoonstelling lijkt een beetje op de legendarische tentoonstelling Family of Men. Met die gelijkenis ben ik niet geluk kig. „Family of Men" was een groot wonder al was het alleen maar door de zeer bewuste keuze van fotografische kwaliteit. Dr. Toth heeft het toch bovenal gezocht in de expressie, in het moment, in het grappige of ontroerende. En daarom vind ik het ook een prettige zomer- tentoonstelling. Ik geloof niet, dat het ideaal van Europa met deze tentoonstelling nu zoveel dichterbij zal komen, al begrijp ik en waardeer ik dat de Raad van Europa het geheel onder haar bescherming heeft genomen. Ik ben een beetje schuw van valse vlaggen en, hoewel ik hoop de Europese vlag aan het museum te laten wapperen, geloof ik toch dat het hier om iets gaat dat al lang bestond vóór de Raad van Europa. Het gaat gewoon om het feit, dat wij samen op aarde zijn en dat er inderdaad één grote taal is die iedereen verstaat, de taal van het beeld. We moeten deze dingen niet zo zwaar verpakken, we moeten het gewoon laten zien en we zullen het laten zien met groot plezier". Het museum maakt gedurende de zomer nog een tweede tentoonstelling, nl. van NIEUW BABYLON. Nieuw Babyion bestaat uit een reeks suggestieve maquettes van de Amster damse kunstenaar Constant Nieuwenhuys, die nu eens niet droomt van nieuwe schilderijen, maar eigenlijk van een nieuwe samenleving. Men kan natuurlijk korzelig zeggenWat hebben we aan zo'n experiment in maquette, wij moeten de nieuwe samenleving maken. Dat is natuurlijk helemaal waar en de kunstenaar is de eerste om dat zelf toe te geven. Maar het is wel eens prettig te dromen en zonder dromen zal er echt nooit wat anders komen. Nog is het museum niet helemaal klaar. Het zou graag weer iets voor de vakantie-houdende kinderen doen. Op het moment dat dit nummer ter perse gaat wordt daar nog aan alle kanten krachtig over gedacht. Wat er ook van komt: het museum is deze zomer wederom van u!

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 15