BURENGERUCHT op 'n Vlaardingse visie Schiedam 98 „De enige stad waar ik veel respect voor heb, is Rotterdam", sprak de man in de trein tussen Delft en Rotterdam. „Ik ken Rotterdam op mijn duimpje. Een prachtstad! Moet je dat eens zien." Hij wees naar buiten. Rotterdam is de enige stad die met industriebouw durft te beginnen. En kijk eens wat een enorm succes. Daar in de verte zie je de haven. Ach, vertel mij niets. Nederland leeft van de Rotterdamse haven, jij en ik en wij allemaal. Kijk, daar... allemaal moderne flats. Geloof me gerust, Rotterdam is een prachtstad!" Toen werd er zachtjes gegrinnikt in de coupé, want op dat ogenblik reed de trein het moderne station van Schiedam binnen. Dit historische staaltje van onbenul troffen we enige tijd geleden in een dagblad aan. Het is kenmerkend voor de begripsverwarring die er in den lande heerst omtrent hetgeen er ver staan moet worden onder Rotterdam. Het is kenmerkend ook voor de over maat van bescheidenheid, de schuch terheid zelfs, waarmee Schiedam aan eigen groei en bloei werkt. Tussen het triomfantelijk geschetter van de groot ste havenstad en de niet minder krachtige fanfares van Nederlands derde havenstad (waarvoor, zoals u niet onbekend zal zijn, Vlaardingen wil doorgaan) ontbreekt het trots ge luid van Schiedam. Helaas, meent schrijver dezes, want Schiedam is de moeite waard. Dit kunnen we rustig vaststellen, on bevreesd voor het gehoon van lieden die onmiddellijk klaar staan om elke uiting van waardering voor een stad als walglijk chauvinistisch te bestem pelen. Wij zijn namelijk vreemdeling in dit Jeruzalem (of moet het zijn: Nazareth Van tijd tot tijd is het ons vergund enige weken binnen uw ge meentegrenzen te vertoeven. Het zijn steeds weer weken vol verrassingen. Men ontdekt dan namelijk, dat Schie dam heel wat meer is dan een dorp aan de rivier waaraan zeker alcohol houdend vocht wereldfaam heeft ge schonken. We hebben ervaren, dat Schiedam bij lange niet alleen op deze vloeistof drijft, hoe stimulerend de uitwerking ervan ook moge zijn. Het is veeleer zo, dat stalen scheepsrompen Schiedams welvaart aanvoeren, want is scheepsbouw in uw stad niet een van de voornaamste takken van indus trie Wandelend door het oude Schiedam ontdekt men veel, wat het hart van de romantische toerist bekoort. Hebt u er weieens op gelet, hoe verrukkelijk de oude gevels langs uw grachten tegen de hemel afsteken op een schone voorjaarsavond In de vele, vele jaren dat men dit kon waarnemen, schijnt er geen dichter door Schiedam ge wandeld te hebben, want hoe kan het anders, dat Schiedam ontbreekt in de dichtbundel Gezicht op Zuid-Hol land" waarin menige stad en dorp in Zuidholland gevoelvol bezongen wordt Op het gebied van de moderne stede- bouw heeft Schiedam zijn sporen wel verdiend. Een stedebouwkundige van grote bekwaamheid heeft er zijn krach ten aan gewijd. Wanneer buitenlandse deskundigen zich echter op de hoogte komen stellen van de stedebouw in Nederland komen zij wel in Rotter dam, strijken vervolgens in Vlaardingen neer, maar zien Schiedam over het hoofd. Er gebeurt van alles in dit Schiedam. Er zijn prachtige sportaccommodaties aangelegd, een sporthal staat op het programma. De stad bruist van leven en bedrijvigheid. Maar alles geschiedt in stilte. Waar is de dichter, die de schoonheid van uw stad in gloedvolle verzen weergeeft? Waar is de man, die in den lande het vreemde idee, dat Schie dam een uitwas van Rotterdam of een aanhangsel van Vlaardingen zou zijn, uitroeit Wanneer zal ook buiten onze grenzen het besef doordringen dat Schiedam meer produceert dan vuur water alleen Zulke vragen komen op bij de vreem deling die een poosje in uw stad mag vertoeven en er in aanraking komt met verblijdend veel activiteit, maar ook een zekere schuchterheid kan consta teren. Die schuchterheid nu, lijkt ons geheel overbodig. Wellicht, dat in de dagen waarin de kreet Sluit Schiedam" allerwege weerklank vond een zekere ingetogenheid gepast was. Thans ech ter is er genoeg waarop Schiedam trots kan zijn en die trots behoeft men niet binnenskamers te houden. Of men er nu blij mee is of niet, deze tijd vergt ook van een stad dat zij zeer nadrukkelijk laat weten er te zijn, vooral als men zulke luidruchtige buren heeft. Het zou ons verblijden, als er ook elders in ons land beter bekend werd, hoe Schiedam reilt en zeilt. Het zou ons verblijden, want we vinden Schie dam een plezierige stad. A. VAN DIJK

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 6