60 JAAR ARBEIDSBEURS: SCHIEDAM HAD DE PRIMEUR A. van Dijk 124 Vóór 1902: arbeidsbemiddeling in kroegen.zedelijke en maatschappelijke ellende. De gemeenteraad van Schiedam besloot op 21 oktober 1902 bij wijze van proef voor één jaar een gemeente lijke arbeidsbeurs in te stellen. Bijna zestig jaar ge leden dus nam de raad een gedenkwaardig besluit, dat baan brak voor een ontwikkeling, die geen van de raadsleden toen zal hebben voorzien. Of het moest zijn de man die het voorstel tot instelling van de arbeidsbeurs deed, de heer M. C. M. de Groot, een Schiedammer die blijkens de initiatieven waarvan hij de geestelijke vader was, begreep in welke richting de maatschappij zich zou ontwikkelen. Hij moet een wijs man geweest zijn, met een brede, maar niet oppervlakkige kijk op de gebeurtenissen die in en buiten Schiedam plaatsgrepen. Ongetwijfeld beschikte hij over een grote gevoeligheid voor het bepalen van de hoofdstroom in de onder een ogenschijnlijk kalm oppervlak zo woelige wateren van de fin-de-siècle- maatschappij. Rondom de eeuwwisseling was de werkloosheid in Schiedam uitgegroeid tot een geducht probleem. Een comité, samengesteld uit vertegenwoordigers van diverse vakorganisaties, kreeg opdracht een rapport samen te stellen omtrent de omvang van het vraag stuk, want het gemeentebestuur kon slechts gissen naar het aantal Schiedammers dat hierdoor ge troffen was. De comitéleden bezochten huis aan huis de inge zetenen. Een heel karwei, al was de stad toen aan zienlijk kleiner. Van gemeentewege werd voor deze arbeid een subsidie van f 50,beschikbaar gesteld. Maar de vakorganisaties „welker leden grotendeels arbeiders zijn, hebben er, omdat het onderzoek naar de werkloosheid hun ter harte gaat, niets van gebruikt behalve f 1,39^ aan bureaukosten", zo vertellen de archieven. Uit het rapport dat naar aanleiding van dit onder zoek werd opgesteld blijkt, dat in 42 beroepen 483 mensen werkloos waren, waarvan 371 onder de vijftig jarige leeftijd en 112 ouder dan vijftig jaar. Deze werklozen waren tezamen 7969 weken zonder werk, dus gemiddeld 16-£ week per man. Door hun werkloosheid werden mede 957 kinderen, acht oude moeders, twee vaders en 1 zuster die te hunnen laste kwamen, getroffen. Ongeacht nog de echtgenoten, want 298 werklozen waren gehuwd. De algemene conclusie van het rapport, dat op 25 juni 1902 werd uitgebracht: „De arbeiders gaan met de werkgevers financieel achteruit en verarmen sterk. De werkloosheid te Schiedam is al enige jaren oud en in de toekomst is nog geen flinke verbetering te zien in het verval onzer gemeente; de winkelstand

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 12