128 niet te vlug wordt gehoord. „Dat ben ik niet, edel achtbare". „Wat, bent u Van Vliet niet?" „Ja, dat wel, maar niet de twintigjarige Johanna Maria..." „O, ja, dat zie ik, nee dan bent u een ander, wacht maar even". Het kantongerecht te Schiedam is een drukke be doening; massa's verkeersovertreders vinden vrijwel wekelijks de weg naar het monumentale gebouw aan de Lange Haven. Zij zijn er meestal eerder uit dan dat ze de goede weg hebben gevonden. Van het vooraf zo sluitende verweer komt meestal niet veel terecht. Later in de hal zegt men dikwijls nog verbaasd: „Wat zei ie nou eigenlijk en niet zelden vraagt men de medebezoeker: „Moet ik nou gaan zitten?" Dan heeft men het woord hechtenis nog net gehoord, maar het woord subsidiair niet uit de woorden massa kunnen opvangen. Ze gaan en komen, in lange, lange rijen. Ze verschil len niet veel. De een vertrekt lachend omdat Mr. Cos vijf gulden in mindering bracht op de eis van de officier en de ander is nog boos. Maar ook hij krijgt gemeenlijk niet de maximumboete. Een enkele keer zijn substituut-officier Mr. J. L. F. van Moorsel, de spitse scherprechter, en Mr. P. B. Cos, de humane kantonrechter, werkelijk boos. Dan klinkt het com mentaar als geselslagen. Dikwijls ook klinkt het vrij spraak want ondanks het hoge tempo is er plaats voor de rechtvaardigheid. Trucjes evenwel slagen niet omdat de eerbiedwaardige heren dergelijke handelingen al veel eerder hebben ontmoet. Daarom is het Schiedamse kantongerecht, met alle zaal- technische tekortkomingen, met het schijnbare ge brek aan gastvrijheid, toch een sfeervol gebouw. Goed, de routine en de slechte akoestiek stellen zoveel eisen dat het verhaal luidt dat slechts die enkele verslaggever het gehele woensdagritueel kan ver staan. Dit gemis aan perfectie geeft het gebouw echter het eigen karakter. Toch maken de insiders moeilijke maanden door. Er is veel veranderd in het oude gebouw. Rijks gebouwendienst en Monumentenzorg zorgden voor een rigoureuze vernieuwing van de zittingszaal. De koperen balie maakte plaats voor een ultramodern ornament van hout en staal. De voormalige balzaal kreeg een geheel nieuwe parketvloer zonder het indrukwekkende podium voor de magistraten. De wanden zijn zo helder wit geschilderd dat de beeltenis van H. M. Koningin Juliana in de nis achter des kanton rechters zetel vaag te zien is. De kachel is vervangen door gestroomlijnde haarden. Doch gelukkig zijn de imponerende Napoleontische gobelins terug ge komen ook al dragen de wanden nu een wat gewijzigd dessin. De restauratie heeft enkele maanden geduurd, de vernieuwing heeft een voorlopige deuk in het decorum gebracht. Waar vroeger de zetels voor advocaten, verbalisanten, pers, getuigen in een eerbiedwaardige beslotenheid gevat werden door een donkerhouten palissade is nu een merkwaardig moderne openheid gekomen. Weg dat hekwerk, de drie banken staan nu als verloren midden in de vernieuwde zaal en het heeft tot gevolg dat verdachten en verbalisanten, verslaggevers en verdedigers in een democratische mengeling van het tekort aan zit plaatsen bezit willen nemen. Dat gelukt nog niet goed, daarom bezinnen deurwaarder P. C. van Duin en de wachtmeesters zich op te nemen maatregelen. Het moet nog wennen. Peinzend spiegelt de plechtige gevel van het kantonge recht zich in het water van de Lange Haven. De monumen tale ingang blijft dicht voor bezoekers. Maar meen niet dat hier recht wordt gedaan achter „gesloten deuren". De zij-ingang immers is voor ieder toegankelijk. Zo is het nu ook vreemd te moeten constateren dat de notabele gestalte van de griffier Mr. O. W. Sipkes niet meer ter linkerzijde van kantonrechter Mr. P. B. Cos zetelt. Op dinsdagmiddag 31 juli heeft Mr. Sipkes in een speciale terechtzitting afscheid ge nomen. Ettelijke sprekers wezen voor Arrondissement, voor het Kanton, voor de juristen, voor deurwaarders, voor pers etc. op de betekenis van de scheidende functionaris. Naast de hartelijke toespraken waren er de cadeaus en de vriendelijke handdrukken gevolgd door een drukbezochte receptie in de kamer van de kantonrechter. De pensionering van Mr. Sipkes brengt leegte in het stijlvolle gebouw. Aan de samen werking van deze griffier met de kantonrechter, die van 10 mei 1940 dateert, is een eind gekomen. Een schier onverbrekelijk duo is verbroken. Ook de sympathieke Mr. P. B. Cos zal het ambt gaan neer leggen, zij het eerst over zeven jaar, maar alles duidt er op dat het vernieuwde huis met nieuwe heren mogelijk ook een nieuwe sfeer gaat krijgen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 16