V er llgl een EEUW lussen GUSTO modern bedrijf in volle expansie 130 F Links: In de modellenzaal is het prille begin te be wonderen. De inscriptie op het blinkend gepoetste koperen bord vermeldt: „Eerste stoommachine ge bouwd door den heer A. F. Smulders, 's-Hertogen- bosch, 1862". Rechts: Een kraaneiland, zoals het voor Rijkswaterstaat bij Gusto in aanbouw is. Zelfs in zijn ultra-moderne konstruktie doet dit „werk tuig der toekomst" denken aan een voorwereldlijke mastodont. Het is niet gebruikelijk om in één jaargang tweemaal de aandacht voor hetzelfde onderwerp te vragen. Dat zou wel van heel weinig fantasie en van gebrek aan verantwoordelijkheid tegenover de lezers ge tuigen. Toch durven wij het deze keer aan om op nieuw het zoeklicht te richten op Werf Gusto, het in letterlijke zin 'grootscheepse' bedrijf, dat in 1905 voor Schiedam de nieuwe tijd inluidde. Maar, de firma A. F. Smulders zoals het bedrijf toen heette bestond al heel wat langer. Nu nog is in de modellenzaal het prille begin te bewonderen. Daar staat een oeroude stoommachine, met daaronder een blinkend gepoetst koperen bord: Eerste stoom machine gebouwd door den heer A. F. Smulders, 's-Her- togenbosch, 1862". Dit jaartal is het geboortejaar van de N.V. Werf Gusto. Augustinus Franciscus Smulders begon in Den Bosch voor zichzelf. Het was een bescheiden fabriek, waarin hij echter wel grootse plannen investeerde. Maar waarschijnlijk niet zo groots als ze later in werkelijkheid werden. Het begon met stoommachines voor poldergemalen. Hollandser kon het al niet! Tien jaar later moest het bedrijf al voor uitbreiding naar Utrecht worden overgebracht. Toen reeds werd de Gusto-traditie van veelzijdigheid gevestigd. Men maakte alles, van gasfabrieken tot excavateurs, van hijskranen tot baggermolens. Vooral op het gebied van baggerwerktuigen verwierf het bedrijf spoedig

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 18