131 een wereldnaam. De casco's voor al dit drijvend materiaal werden door derden geleverd. Logisch dat de aanschaf van een eigen scheepswerf steeds drin gender werd. In 1894 werd een werfje in Slikkerveer aangekocht. Deze tak van het bedrijf bleek zo goed te floreren, dat reeds in 1905 een geheel nieuw en volkomen modern bedrijf in Schiedam werd begonnen. Het einde van de oorlog bracht ook voor Gusto een onvoorstelbare desorganisatie mee, terwijl het bedrijf in een verregaande staat van ontmanteling verkeerde. Erger nog was de ontstane achterstand op technisch gebied. In de vrije wereld had men onder hoogspan ning tal van nieuwe methoden ontwikkeld, waarvan de Nederlandse scheepsbouwers nog weinig of geen weet hadden. Om deze achterstand in te lopen en zo mogelijk zelfs weer een voorsprong te verkrijgen sloegen een zestal werven, waaronder Gusto, de handen ineen. Met behoud van eigen autonomie gingen ze samenwerken in de Industriële Handels Combinatie Holland voor wat betreft de research en de orderverdeling. Het resultaat was een wonderlijk snel herstel. Gusto was en is vooral gespecialiseerd in kranen en baggerwerktuigen. Vrijwel geen land ter wereld of er is wel een produkt van Gusto te vinden. Sinds 1945 is er ter waarde van een kwart miljard gulden geëxporteerd. Maar ook het eigen land is een grote afnemer. Tot de spectaculaire produkten die recent zijn afgeleverd of thans nog in aanbouw zijn behoren: de grootste portaalkraan van Europa voor de bouwput in het Haringvliet; de basculebrug voor Van Brienenoord; het gigantische booreiland 'Seashell', thans in ge bruik bij olieboringen in de Perzische Golf; de metaalconstructie voor Nederlands hoogste schoorsteen (175 meter); ten slotte twee reusachtige kraaneilanden, die ge bruikt zullen worden voor de verlenging van de pieren bij IJmuiden. De pontons, zoals ze hierbij zijn afgebeeld, zullen staande in zee zonder moeite het werk verrichten dat voorheen veel geld, energie en vindingrijkheid vergde. Zelfs bij stormweer kunnen deze gigantische insekten hun werk blijven doen, hetgeen ook nog een belang rijke tijdsbesparing inhoudt voor ons windrijke landje. Terug- en vooruitwijzend naar deze prestaties is het begrijpelijk dat de Werf Gusto op het moment van het honderjarig bestaan een ogenblik de rug strekt. Dat gebeurt in de vorm van een uitzonderlijk fraai gedenkboek, geschreven door Max Dendermonde en met foto's verlucht door Cas Oorthuys. De vele fraaie bladzijden van dit boek ademen een sfeer van trots, gerechte trots, op wat in een eeuw bereikt werd. Daarnaast spreken zij echter van een aanval op de toekomst, een aanval die werk en brood, die welvaart betekent voor ongeteld velen in Schiedam en daarbuiten. Pf.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 19