VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VA i Vroeg rijp Kethel's dokter Eva's menselijkheid Clubhuis D.W.S. Toneelwedstrijd Landjuweel S 45 Het museum spreekt weer 133 Er zijn nog wel eens boze tongen die beweren, dat Schiedam achter loopt. Nadere precisering van dit verwijt is meestal niet be schikbaar. De N.R.C., be kend om zijn betrouwbare berichtgeving, heeft dezer dagen dit loos gerucht ge voelig gelogenstraft. Onder het kopje „Hervormde Gemeente Schiedam bestaat 700 jaar" werd ons daar nadrukkelijk verzekerd, dat de Hervormde Gemeente in onze stad tegen het eind van dit jaar zeven eeuwen oud zal zijn. We hebben het altijd wel geweten: Schie dam was en is zijn tijd ver vooruit. Triomfantelijk scheuren we nu de bladzij uit ons geschiedenisboek, waarop Luther in het jaar 1517 de hervorming heet in te luiden met enige 'plak katen' aan de kerkdeur in Wittenberg. Schiedam was hem immers twee en een halve eeuw vóór! „Hiermede berichten wij u, dat, in verband met het feit dat dokter P. van der Kuij zijn 25-jarig jubileum als arts in Kethel viert, hem een receptie zal worden aangeboden op zaterdag 1 september 1962. Uw aan wezigheid zal op hoge prijs worden gesteld." Zo stond het in de uit nodiging. En met die op prijs gestelde aanwezigheid zat het wel goed. Duizenden hebben die dag tot laat in de avond (van 'aubade tot serenade' zei een Schie- damse krant) getuigd van hun grote waardering en dankbaarheid voor 'hun' dokter Van der Kuij. Zelf was hij er een beetje beduusd van, al waren de grootscheepse voorbereidin gen hem niet verborgen ge bleven. Het is ook onze wens, dat hij na zoveel jaren van pioniersarbeid nog heel lang de goede vruchten van zijn werk in gezondheid mag plukken. De man is soms een bevoor recht wezen. In ons land en met name in onze stad blijkt dat duidelijk uit de her en der verspreide, openbare gelegenheden tot leniging zijner hoge nood. Het is een, niet veel geld verslindende, gemeentelijke dienstver lening waarvoor wij erken telijk zijn. Er blijkt uit, dat ook op het ambtelijk vlak de menselijkheid van de man wordt erkend en ge kend. Zien wij echter zoe kend rond naar een equiva lente instelling voor het vrouwelijk deel der bevol king, dan moeten wij tot onze onophoudelijke ver bazing vaststellen, dat deze totaal ontbreekt. Al eens meer hebben wij op deze plaats gewezen op de wenselijkheid van het instel len van een openbaar toilet óók voor dames in het cen trum van de stad. Zou het zijn dat in ambtelijke krin gen Eva's menselijkheid niet wordt erkend of ziet men de vrouw daar nog. als in de riddertijd, uitsluitend als draagster van hemelse eigenschappen Hoe het zij, nu in de Raad het vrouwelijk element weer sterker is ge worden, bestaat er toch alle kans dat ook van daaruit een nuchtere visie op de vrouw en haar noden terrein zal winnen. De Schiedamse Handbal vereniging D.W.S. heeft op 3 september in sportpark 'Thurlede' het aanmerkelijk verbouwde clubhuis feeste lijk in gebruik genomen. Het oude gebouw was te klein geworden, maar.de pen ningen voor een groter ont braken. Daarom zoals dat wel eens meer in deze stad gebeurt pakten de leden zelf aan en timmerden een nieuwe vleugel aan het bestaande gebouw. Hulde aan deze wakkere werkers die niet bij de pakken bleven neerzitten. Een uitnemend voorbeeld van positief ge- meenschapswerk. De beste barometer voor de aanwezige geestdrift bij het Schiedamse amateurtoneel is ongetwijfeld de jaai lijkse S.G. toneelwedstrijd. Die barometer zal ook het ko mend seizoen op mooi weer staan. Niet minder dan acht toneelverenigingen schreven ditmaal in. Het zijn: Brede- rode, Geron, Onyx, Othello, Schiedams Toneel, Tot steun in den strijd, Utile Dulci, Het Zuiden. Een ere-lijst voorwaar, die een waarborg biedt voor een bijzonder levendig toneel seizoen. Op 29 juni vond in Delft de prijsuitreiking plaats van het provinciaal Landjuweel Zuid-Holland.Tien amateur toneelgroepen hadden ge tracht elkaar de loef af te steken. Het was ten slotte het Schiedamse GERON, dat met de hoogste eer ging strijken. Zij brachten het stuk: ,,'t Is tijd. Dr. Schweit zer", hetzelfde waarmee zij in de toneelwedstrijd dit jaar de 2e prijs behaalden. Belangrijker echter dan deze eerste prijs is het feit, dat Geron hierdoor kan deel nemen aan het nationale Landjuweel dat het volgende jaar in Haarlem zal worden gehouden. Daar uiteindelijk gaat het om de hoogste lan delijke eer op amateurto neelgebied. Onze eigen Schiedamse Kun stenaarsgemeenschap S 45 heeft een aardig succes ge boekt. De trouwzaal van het gemeentehuis in Oostburg werd in de tweede helft van augustus beschikbaar ge steld voor een tentoonstel ling van het werk van de leden. Er werden schilderij en, plastieken, gouaches, tekeningen en gedichten ge- exposeerd. We hopen, dat de organisatoren tevreden zijn over de belangstelling van het Oostburgse publiek. Voor het 5e achtereen volgende jaar zal het Schie dams Museum de burgerij aan zich verplichten door het komend seizoen weder om lezingen over kunst te brengen; ditmaal onder de titel 'Nieuwe verkenningen van kunst'. Er zullen twee series worden gebracht: de eerste op de maandagavon den 15 oktober, 12 novem ber, 14 januari en 11 februari. De eerste avond zal Prof. Dr. A. Klasens, directeur van het Rijks museum v. Oudheden te Lei den, spreken over 'Opgra vingen in Egypte van Napo leon tot heden'. Vervolgens spreekt conservator P. L. A. Janssen over een nader te bepalen onderwerp uit de kunstgeschiedenis. Dan zal Drs. R. Oxenaar, conser vator van het Rijksmuseum Kröller-Müller van de Hoge Veluwe, een vergelijking maken tussen de cartoons van de beroemde Ameri kaanse tekenaar Saul Stein berg en de moderne kunst. Ten slotte spreekt Drs. Th. van Velzen, directeur van het cultureel centrum De Beijerd te Breda, over 'De bijbel van koning Wences- laus' uit het museum Plan- tijn-Moretus te Antwerpen. Alle lezingen natuurlijk rijke lijk met lichtbeelden ge ïllustreerd. De tweede serie bestaat uit 'Oefeningen in het kijken' en zal plaatsvinden op de woensdagavonden 20 maart, 3 en 17 april en 8 mei. Pierre Janssen zal daar onder de titel 'Stille getuigen' op de gebruikelijke wijze kunst werken uit verschillende perioden van de geschiede nis laten zien. Nieuw is daar bij, dat hij met behulp van de aanwezigen zal afleiden wat er gezien wordt, waar omdat zo gezien wordt, wie de maker is, enzovoort. De prijs voor deze lezingen is f 4 per serie bij voor inschrijving aan het museum. Losse avonden kosten f 1,50 per stuk, althans voorzover er kaarten beschikbaar zijn en dat is niet vaak.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 21