VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VA i BEGROTING V.V.V. WERKT PARK SNOR V.V.V. BAARD SAMENWERKING DIE JAHRESZEITEN 155 Soms nemen we in gedach ten de hoed af voor een be wonderenswaardige presta tie. Dat gebeurde deze keer bij het doorbladeren doorlezen is te veel gezegd van de begroting voor 1963 van onze goede stad Schiedam. Een waterval van cijfers, een oerwoud van tellingen ontnam ons de, door het roken toch al ge ringe, adem. Zo'n stad is toch eigenlijk een reusachtig bedrijf, waarvoor honder den en honderden mensen dagelijks in de weer zijn. Wat ongelooflijk knap van de financiële experts van dit bedrijf om dat alles in keiharde cijfers om te slaan, 't Zit zo precies in elkaar, dat we ons huiverig afvra gen wat er gebeuren zal, wanneer de jongste bedien de van het stadhuis volgend jaar een dubbeltje verliest. Maar onze angst komt zon der twijfel voort uit verre gaande onkunde. En natuur lijk verliest de jongste be diende geen dubbeltje. Overigens sprongen alle S.G.'ers een gat in de lucht, toen ze uit deze begroting lazen, dat de subsidie voor culturele verenigingen is verhoogd van 10 naar 27j mille. Op het ogenblik dat we dit schrijven heeft de Raad aan de regeling die hieraan ten grondslag moet liggen zijn fiat nog niet ge geven. U, lezer, weet er nu al meer van. Maar één ding staat van tevoren vast: deze middelenverruiming kan een nieuwe bloeiperiode van ons culturele leven inluiden! Een bijzonder fraai platte- grondje van onze stad werd dezer dagen door V.V.V. uitgegeven. Werkelijk alle straten staan er op. De achterzijde biedt een schat aan aanwijzingen, die via nummertjes aan de voorkant gemakkelijk terug te vinden zijn. Politie en V.V.V. reiken deze kaartjes gratis aan dwalende vreemdelingen uit. Stadgenoten kunnen ze krij gen tegen betaling van een kwartje. Zelfs deze huiver-zomer heeft het Beatrixpark zijn aantrekkingskracht bewe zen. Heus niet alleen op de zondagen hebben daar hon derden Schiedammers hun recreatie gezocht. Speeltuin en kinderboerderij blijken daarbij de centrale rol te spelen. Vooral die kinder boerderij is van het grootste belang. Elk jaar breidt Rand stad Holland zich uit. Elk jaar komt het landelijke, komt de natuur verder van ons af te liggen. En het ge vaar groeit, dat onze kin deren in kat, hond en mus de totale fauna gaan zien. Het nut van een levend con tact met dieren, zoals een regelmatig bezoek aan de kinderboerderij dat kan ge ven, moeten we niet onder schatten. Nu is de kinderboerderij lang niet meer wat hij ge weest is. De start was enthousiast genoeg. De be langstelling is onveranderd groot gebleven. Toch kunnen we ons niet aan de indruk onttrekken, dat die instelling een beetje verwaterd is, te veel sleur is geworden. Het staat er nu eenmaal, we doen er niet veel aan. De levende have zou zeker eens uitbreiding en verandering kunnen ondergaan. Er zou regelmatig eens wat nieuws te zien moeten zijn. Waarom zou het komende voorjaar er geen lammetjes en kui kentjes brengen? De ezel, heeft men ons verteld, is vals geworden en kan tij dens de bezoekuren niet vrij rondlopen. Waarom die ezel eens niet vervangen door een paar pony's? Denk er een wagentje bij en er zit voor een minder valide een goede boterham in middels pony wagen ritten door het park a raison van een dub beltje. Is er, met hulp van de bond van vogellief hebbers, geen volière te creëren We zouden nog door kunnen fantaseren, maar dat hoeft niet. Het enige wat we wilden is: wij zen op de mogelijkheden die hier nog liggen. We geloven dat menige onderwijzer van een goed voorziene kinder boerderij profijt zou trekken door een biologieles, niet binnen de vier muren van het lokaal, maar zomaar in de vrije natuur met de beesten om zich heen. Nee, 't zit niet snor met het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Op het laatste con cert in Schiedam wendde een verbolgen Eduard Flipse zich tot het Schiedamse pu bliek. Ene meneer Witteman heeft, in opdracht van de regering, een rapport over de status van de verschil lende Nederlandse orkesten uitgebracht. Niet alleen ove rigens, men had hem enkele achtbare heren toegevoegd, samen vormend de com- missie-Witteman. De con clusie van het rapport was voor het R.Ph.O. niet zo gunstig. Het werd, zoals Flipse bevend van veront waardiging vaststelde, ge lijkgesteld met elk wille keurig provinciaal orkest. Nu kan men, da's bekend, Rotterdammers (en Schie dammers) van woede in bo men doen klimmen door hen „provincialen" te noemen. Die bomen worden thans ook beklommen. Er is al een vlammend protest opgesteld. Den Haag zal het weten! Duizenden verbolgen Maas- monders hebben daar reeds een driftige handtekening onder gekrast. Ook u kunt dat nog doen, per brief of briefkaart, bij het R.Ph.O. te Rotterdam. Het is trouwens niet alleen een prestigekwestie. Gelijk stelling met een provinciaal orkest betekent ook een aanmerkelijke vermindering van subsidie en dus een lagere salariëring van de orkestleden. Een salariëring die toch al belabberd is. Deze keer zijn Schiedam en Rotterdam het roerend eens. Dus, Schiedammers, ook uw schouders en handtekenin gen eronder. Sectie V.V.V. heeft een nieuw bestuur. Het bestaat uit de heren J. van Pelt (voorzitter), J. E. H. Wansink (secretaris), A. Sonneveld (penning meester) en P. Groenendaal (algemeen secundus). De heer Groenendaal zal deze sectie in de Bestuursraad der S.G. vertegenwoordigen en is inmiddels als zodanig benoemd. We hopen dat de V.V.V. ondei dit nieuwe be stuur een periode van grote bloei tegemoet gaat. De Schiedamse Gemeen schap verzorgt ook dit jaar weer de feestelijke ont vangst van Sint Nicolaas. De goede heilige zal op 24 november op een nader aan te geven tijd en plaats in Schiedam arriveren. Onge twijfeld zal hij over het wa ter komen en ergens tussen Gusto en Europoort aan land gaan. Vervolgens zal hij, gezeten op zijn schimmel, vergezeld door zijn zwarte knechten en begeleid door zingende en spelende Schie dammers naar het stadhuis trekken. Traditiegetrouw zal de burgemeester hem daar wel weer begroeten. Ha, dat wordt een dagje! Zorg, dat je er (op tijd) bij komt. Het zal wel weer druk worden langs de route. Een belangrijke stap vooruit in de sectie Culturele Ont wikkeling is de samenwer king tussen Toonkunst, Katholieke Kring en Schie damse Kunstkring. Van nu af kunnen leden van een dezer verenigingen tegen ledenprijs toegang krijgen tot de uitvoeringen van de anderen. Inmiddels manifes teerde dit samendoen zich al in een mededelingenblad. Alle leden worden daarin voorgelicht over de pro gramma's van het 'Grote Drie-tal'. Het betekent, dat het lidmaatschap van elk der verenigingen nu aan merkelijk meer mogelijk heden biedt. In feite dus een prijsvei laging! Elders in dit blad schrijft Ada Mekes over het enthou siasme waarmee alle Schie damse zangers Haydn's ora torium repeteren. Op 13 november a.s. zal deze geest drift zich in een uitvoering in de Grote Kerk ontladen. Een belangrijk evenement, dat's vast. Wie erheen wil en dat zullen er velen zijn mag wel tijdig voor plaatsen zorgen. Nu zijn er nog kaarten te krijgen, o.a. bij V.V.V. in de Plantage.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 15