SCHOOLTANDVERZORGING ÏANDREDERF ANGST tegen en tekst Pfeifer/ toto's Hans Visser 38 DE MEEST gevreesde man ter wereld woont niet in Moskou, ook niet in Peking of in Colombey-les- deux-Eglises. Die meest gevreesde man woont hier schuin tegenover, of net om de hoek, of op z'n hoogst tien straten verder. Het isde tandarts. „Dokter", zeggen de bibberaars, „meneer" de wat stoutmoediger lieden, als ze eenmaal oog in oog met de machtige staan. Helemaal niks zeggen de allerbangsten; ze slikken met een dikke keel en kijken schichtig naar de huiveringwek kende hygiëne van stoel en boor. Aan dit ogenblik, waarin het loden hart de schoenen bezwaart, zijn dik wijls uren voorafgegaan van helse pijn, nachten van koud zweet in slaapkamers vol van met vurige tangen doorschoten duisternis. Het hele lichaam één walgelijke, zieke, traagkloppende kies! „Tja", zegt de machtige, de ge vreesde, „u had veel eerder moeten komen. Nu gaat het pijn doen, hoor!" En vanuit een machteloze, onderge schikte positie in de stoel is het, als of een afschuwelijk genoeglijke grijns die opbeurende woorden ver gezelt. Ja, ja, we zijn me de helden wel! Wachten, wachten, uitstel, af stel het einde is pijn. Het tandbederf onder de opgroei ende kinderen is onrustbarend. Want wij geven onze angst blijk baar erfelijk door. Wij geven ook onze welvaart, onze slechte voe dingsgewoonten aan de kinderen door. De baby wordt geboren met een slecht gebit. De kleuter ver moordt de restanten ijverig door overmatig snoepen, door brood zonder-korstjes. Het kind op de la gere school.... stop! Het kind op de lagere school krijgt eindelijk tandverzorging. Dat kind moet naar de tandarts. Als de ouders er ten minste de geringe moeite van een 'jawoord' voor over hadden. De gemeente riep gealarmeerd door het tandbederf in 1948 sa men met de ziekenfondsen en de schoolverenigingen de Stichting Schooltandverzorging Schiedam in het leven. De, inmiddels geheel ge realiseerde, bedoeling was: met deze verzorging onze leerplichtige jeugd in een net te vangen, dat hun 2x per jaar een grondige controle en behandeling van het gebit ga randeerde. Men heeft nu een bijna vijftien jarige ervaring. De deelname is in onze stad vrijwillig. Het geeft vol doening te constateren, dat de over grote meerderheid der ouders het belang van dit werk blijkt in te

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 14