1883 1963 'j 41 hoorlijk lange diensttijd zult u met mij zeggen en misschien zult u zich dan tevens afvragen hoe dat zo komt. Mag ik u dan het antwoord geven? Ik geloof, dat ik het wel weet, want na de heer Boer heb ik, als zijn opvolger, zijn taak „over genomen. De stralende ogen van een knulletje, wiens werkstukje „af" is, de trots die eruit straalt, dat is het wat je bindt. De teleurstelling wanneer er eens een enkele maal geen timmerles kan zijn. Bij nieuwe lingen vooral kan de week niet snel genoeg „draaien". In 1950 kon de Korenbeurs de kursus niet langer huisvesten en kon men enige maan den gebruik maken van de keuken van het voormalige Diaconiehuis aan de Nieuwstraat. Eind 1950 ver huisden we opnieuw, nu naar een lokaal in de oude school aan de Lange Nieuwstraat, in de volks mond het „Blauwe Huis" genoemd. Achteraf bekeken vallen de ver anderingen nogal mee in die 80 jaar: 3 kursusleiders en 3 adressen! Toch is er wel het één en ander ver anderd. De heer Scheffers was be gonnen met plakken, vouwen en vlechten en ging later over op hout zagen, steken en snijden. De heer Boer breidde de houtarbeid uit en nu is het gehele kursuswerk ge baseerd op houtbewerking. Het le ren hanteren van timmergereed schap, het bewerken van de hout oppervlakte, waardoor het ge maakte voorwerp aan waarde wint. De jongens ondervinden, hoe moei lijk het is een verfkwast goed vast te houden en ervoor te zorgen, dat vernis niet „druipt". We bestrijden laksheid en zorgeloosheid, wanneer we wijzen op de resultaten van hun gemakzucht, een eigenschap, die we vaak bij de jongelui bespeuren. Natuurlijk bekijken we de verkregen resultaten ook door de ogen van het kind en niet met de kritische, vaak afbrekende kritiek van de on vermurwbare technicus. Als zo de resultaten niet waren en worden bekeken, dan hadden niet honder den Schiedammers en enige tien tallen omwonenden van de nuttige lessen geprofiteerd, dan had de kursus geen 80 jaar bestaan. Aan het gemeenschapswerk en ge meenschapsgevoel van mijn voor gangers is het te danken, dat ik nu daarmee kan voortgaan, profite rend van wat 80 jaar geleden werd begonnen. Gaarne voldeed ik dan ook aan het verzoek iets te schrijven voor het Gemeenschapsblad over de ge schiedenis van de tachtigjarige, die zich jong voelt en is, als de jeugd, die de bron vormt van haar hoge leeftijd. Moge een begrijpende en opofferende opvolger gevonden worden, als ook voor de derde kursusleider het moment van af scheid is gekomen. Elk jaar hielden de heren Scheffers en Boer een Openbare les, waaraan tevens een tentoonstelling van ge maakte werkstukjes was verbonden. En nu? Openbare les is er het ge hele kursusjaar door en er wordt behoorlijk gebruik van gemaakt. Tentoonstelling Het gemaakte werkstukje is van de maker, het is

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 17