O HANDENARBEID 42 zijn bezit, hij laat het zien aan zijp familie en kennissen, het is zijn trots, nu, direkt als het klaar is. Wordt het enige maanden opgeborgen voor de tentoonstelling, dan is de „lol" er „af". De jeugd van nu is een andere, dan de jeugd van „vroeger" en heus niet slechter. Vermeldingswaardig is de Tentoon stelling van Handenarbeid en Huisvlijt, welke van 17-21 juni 1909 gehouden werd in het Gebouw van de Schiedamse Officieren-Ver eniging. Honderden voorwerpen werden ingezonden, vaak van oud leerlingen van de kursus. De tentoon stelling omvatte 8 afdelingen, waar van één voor vrouwelijke hand werken. Dat de organisatoren mochten spreken van een Nationale Tentoonstelling blijkt wel uit de inzendingen uit Dordrecht, Lo- chem, Franeker, Maassluis en Veen- dam. Dit waren dan inzendingen van plaatselijke „huisvlijt"verenigingen, versterkt met particuliere werk stukjes. De waardering voor het organiseren van de tentoonstelling en de waarde, die men hechtte aan het propageren van Handen arbeid, blijkt wel uit het beschikbaar stellen van 3 zilveren medailles, welke geschonken waren door Ko ningin Emma, Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik. Een overvloed van beschikbaar gestelde prijzen geeft ons een duidelijk beeld van de t elangstelling, die er allerwegen be stond voor Handenarbeid. Diezelfde belangstelling is de grondslag, waar op de kursus is gebaseerd, de wil iets zelf te doen is het gevolg; pas veel later ondervindt men van hoe veel gemak het is de handen te kunnen gebruiken. Veel zou ik u nog uit de historie kunnen vertellen, voorvallen, waar van we nu zo moeilijk kunnen zeggen of ze heel erg belangrijk waren. Stellig zijn er ups en downs geweest. De stichteres „het Nut" is in Schie dam de weg gegaan van zovele ver enigingen. De kursus Handenarbeid bestaat nog steeds! Een drietal Schiedamse heren, een commissie vormend, beheren de weinige bezittingen van het „NUT". Hieronder vallen ook de gereed schappen en andere eigendommen van de kursus Handenarbeid. Niet onvermeld mag blijven, dat ten behoeve van het kursuswerk nimmer tevergeefs een beroep ge daan werd en wordt op de steun van enige hout-verwerkende bedrijven. Hun bruikbaar „afvalhout" is heel vaak een onmisbare faktor voor het voortbestaan van de kursus. Terugkijkende bij de 80ste verjaar dag, kan slechts bij benadering ge peild worden, hoe groot de waarde was van de nuttige ontspanning, die werd geboden en waartoe de grond legging, op de kursus verkregen, heeft geleid. Daartoe zouden we het woord moeten geven aan oud-kursisten en dan het liefst aan één van het „Eerste Uur". Moge de kursus in Handenarbeid in het belang van het Algemeen Nut nog vele jaren voortbestaan. P. v. RIJN Kursusleider

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 18