112 Schiedam is aan zijn derde station toe. Het nieuwe, de kleinzoon, is een beschrijving over waard, maar laten we ook de grootvader en in het bijzonder de vader niet vergeten. De stamboom gaat terug tot het jaar 1847. In dat jaar kreeg Schiedam, als een van de eerste plaatsen in de Lage Landen, deel aan het nieuwe middel van vervoer. Het enthousiasme voor de spoorweg was niet heel groot te onzent. Koning Willem I, die gewoonlijk verder zag dan zijn onderdanen en hun afgevaardig den naar 's lands vergaderzaal, had er grote moeite mee zijn omgeving ervan te overtuigen, dat trek schuit en diligence de eeuwen niet zouden trotseren. Mannen van formaat slechts bekeken hetgeen in hun jaren gebruikelijk was sub specie eternitatis. Laten we er de voorouders niet al te zeer om uit lachen; een man als Adolphe Thiers, Frans staatsman en historicus, later de eerste president van de Derde Republiek, was in den beginne alles behalve over tuigd van de toekomst van de ijzeren spoorweg. Er waren er te onzent, die George Stephenson zijn gerucht makende en de rust verstorende uitvinding ten zeerste kwalijk namen, maar er was ook een groep, zij het dan een kleine, die het nieuwe vervoermiddel, al dan niet als middel om er zelf beter van te worden, een fair chance wilde geven. Uit welke innerlijke drang het was voortgekomen is moeilijk ex post vast te stellen, maar bij missive van 1 december 1835 ver zocht het trio Serrurier, Le Chevalier en Brade de koning een concessie voor de aanleg van een ijzeren spoorweg tussen Amsterdam en Rotterdam of, bij wijze van proef, tussen Amsterdam en Haarlem. De concessie werd de heren verleend en door hen overgedragen aan de in Amsterdam opgerichte Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. Het begin was bescheiden: een spoorverbinding tussen Amsterdam en Haarlem, die de 20e september 1839 met enig feestvertoon werd geopend en enige dagen later in exploitatie gebracht. Men vertelt (om klare wijn te schenken: het werd mij geleerd in mijn studie jaren te Delft), dat de aarden baan voorzichtigheids halve op vereenvoudigde zinkstukken werd gelegd, ten einde deze van een solide fundering te voorzien.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 12