0 drie bouwmeesters: 0UTSH00RN MARGADANT VAN DER GAAST 114 men in de kringen van de Ned. Spoorwegen aan, dat de architect niemand minder was dan Cornelis Outs- hoorn, die in de jaren '60 van de vorige eeuw vorm zou geven aan Dr. Samuel Sarphati's Amsterdamse scheppingen: het Amstelhotel en, in vrije navolging van Londen's Cristal Palace, het de omgeving domi nerende Paleis voor Volksvlijt. Een veertigtal jaren heeft Schiedams oudste station de Schiedammers ge diend. Het aantal treinen dat de Schie-stad aandeed vermeerderde, zo niet van jaar op jaar, dan toch met de jaren. Kort na de ingebruikstelling verzakte het station, maar zonder veel moeite werd het lichte gebouwtje door middel van vijzels op zijn oorspronkelijk niveau gebracht. Het jaar 1866 bracht een groot gebeuren: het brede spoor van de lijn Amsterdam-Rotterdam werd versmald tot op 1,435 meter. Er werd een geheel nieuw spoor thans spreken we van normaal spoor naast het bestaande gelegd en toen dit berijdbaar was het oude spoor versmald tot op normaal-breedte. De lijn Amsterdam-Rotterdam was daarmee dubbel- sporig geworden, hetgeen in de jaren '60 wenselijk, dus zeker niet buitensporig te noemen was. Toch moet het niet de eerste lijn geweest zijn, die op normaal breedte werd gebracht. Ik herinner mij ais kind nog locomotieven voor normaal-spoor te hebben gezien, die gebouwd waren in het jaar 1854. Ze moeten van de toen al voormalige Rijnspoorwegmaatschappij zijn geweest.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 14