SCHIEDAM IS ZI|N STATION WAARD 118 is. Koeie-ogen staarden verwonderd naar de reizigers die haastig aan hun domein voorbij holden. Eerst tegen de aanvang van de dertiger jaren van onze eeuw werd de entree van Schiedam verstedelijkt. Schiedam kreeg zijn stationsplein dat in de loop van de jaren enige malen van inrichting veranderde. Ook thans is het weer in beweging, een nieuw stations plein is in statu nascendi, maar dit keer in verband met een heel anders dan voorheen gesitueerd station. Het stond bij de spoorwegen vast, dat in verband met een toekomstige frequentie op de lijn Amsterdam- Rotterdam, de hinderlijkste overwegen zouden moeten verdwijnen. Die in Leiden was al verleden geworden, maar de overwegen in Heemstede en in Schiedam vormden nog obstakels. Om zich ervan te ontdoen moest de baan tussen Rotterdam en Schiedam om hoog. Gevolg: een nieuw station voor Schiedam. Om de nieuwe spoorweg zonder hinder te kunnen aan leggen, werd hij enkele tientallen meters ten noorden van de bestaande geprojecteerd. Dat nu deed het denkbeeld opkomen de vrijkomende grond te ge bruiken voor een weg voor snelverkeer tussen de twee Maassteden, in Schiedam aansluitend op de Van Haarenlaan, in Rotterdam op de Beukelsweg. Misschien een van de eieren van Columbus, maar het onderhavige lag ergens waar het aan het oog was onttrokken. Het kwam op in het brein van Horvath, Schiedams stedebouwkundige, dat daar of daar ergens een ei moest liggen. Hij keek en haalde het te voorschijn. Rotterdam ging akkoord en de plannen werden uitgewerkt. „Met de spoorwegwerken te Schiedam",zo zegt de Directie van de N.S., „werd in 1954 een aanvang gemaakt. Door de N.V. Spoorweg- opbouw werd ultimo 1954 het eerste bestek gegund". „Met de spoorwegwerken was men in 1959 al zover gevorderd, dat de indienststelling van de hoge sporen naar Delft in mei 1959 kon plaatsvinden, waarna in september door de indienststelling van de hoge sporen van Rotterdam naar Hoek van Holland, het gehele complex in gebruik werd genomen." Ja, de verhoging van de spoorweg naar de Hoek stond in den beginne niet op het programma; in elk geval niet waarneembaar voor buitenstaanders. Maar een lage baan naar het westen naast een ver hoogde spoorweg naar Amsterdam zou ongetwijfeld een hinderlijke dissonant zijn geweest. Ook het nieuwe stationsgebouw hing in de aanvang in een dichte nevel. Het zal wel nooit in de bedoeling hebben gelegen het te vergeten, maar voor het on geoefende oog bleef het een jaar of wat onzichtbaar. Het nieuwe stationsgebouw! Architect Van der Gaast zag zich voor een moeilijke taak gesteld vanwege de wel zeer ongewone situatie: een hooggelegen weg met een oprit naar de Schiedamse Schie, waarachter het gebouw dreigde schuil te gaan; daarvóór een enkele meters lager gelegen stationsplein. Het ge bouw moest bovendien toegankelijk zijn vanaf de hoge weg, zowel als vanuit het stationsplein. Om het gebouw ook voor de belangstellenden op laag niveau zichtbaar te doen zijn, heeft architect Van der Gaast boven de hoofdingang een kantoorgebouw in vijf verdiepingen ontworpen, waarin het instructie centrum van de Nederlandse Spoorwegen zal worden gehuisvest. Thans is dit instructie-centrum gevestigd in het nieuwe Centraal Station van Rotterdam. Maar de ruimte is daar te beperkt; a quelque chose malheur est bon. Laten we de Nederlandse Spoorwegen het woord geven: „Ten slotte heeft de oprit naar de brug ook nog geleid tot de bijzondere dakconstructie van de stationshal. Wanneer deze namelijk op normale wijze, bijv. door middel van een plat dak zou zijn af gedekt, zou het gebouw gezien vanaf het voorplein, dus waargenomen over de oprit (helling 1 a 50) de indruk hebben gegeven aan de zijde van de brug ernstig verzakt te zijn. Door de gekozen afdekking, te weten dubbelgekromde houten hypparschalen, groot 5x5 m, overhoeks opgelegd op betonnen kolommen met paddestoelkoppen, is het gebruik van horizontale lijnen vermeden en zal het bovengenoemd storend effect achterwege blijven." De hal is ruim, prettig ingedeeld en aangekleed, het gebouwencomplex dankzij het torengebouw een markant geheel. Een enkel woord over het verkeer naar en van het station. Misschien zal er in de toekomst een tram rijden over de hooggelegen weg van Rotterdam naar Station Schiedam en mogelijk verder; de snelverkeers- weg sluit immers aan op de Van Haarenlaan. Het autobussenstation zal, als voorheen, zijn plaats krijgen op het stationsplein. En de verbinding naar het centrum van Schiedam? Ja, het zou schrijver dezes aangenaam zijn geweest, als het nieuwe station ten westen van de Schie een plaats was toebedeeld. Het Singel zal naar menselijke berekening tot in lengte van dagen een gebrekkige verbinding blijven,

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 18