IN HET STEDELIJK MUSEUM SCHIEDAM 131 Kohier in 1961 zelf verzamelde voorwerpen, te be wonderen. Het is een bijzondere gebeurtenis, dat wij in Schie dam kennis kunnen nemen van voorwerpen uit het Sepik-gebied, want van alle stijlen, welke de kunst van Oceanië kent, is die van het Sepik-gebied, een gebied langs en bij de rivier de Sepik, de langste rivier van Nieuw-Guinea, de meest gevarieerde en de meest fantastische. De Papoea's, wonend in dit Sepik- gebied, zijn verdeeld over stammen die veelal ver schillende talen en dialecten spreken, opmerkelijk is echter, dat in de gevarieerde kunststijl er een zekere samenhang te vinden is. Door roof en onderlinge ruil van deze voorwerpen is dat ontstaan. Het is de kerstening en westerse invloed, die het voortbrengen van religieuze kunstvoorwerpen tot staan hebben ge bracht en indien we denken aan de museale ver zamelingen in Europa en de Verenigde Staten en aan de voorwerpen in de privé-verzamelingen, dan kunnen we ons een beeld vormen van de enorme rijkdom aan rituele voorwerpen welke zich eens in het bezit van deze stammen bevonden. Door gebruik en ouderdom hebben vele voorwerpen een donkere patina, oorspronkelijk waren zij bijna steeds op fraaie wijze versierd. Vele voorwerpen vinden we onder de verzamelnaam „tambaran". Hieronder vallen de voorwerpen welke voor rituële dansen, initiatieplechtigheden, begrafenisceremoniën, oorlogshandelingen e.d. gebruikt werden. Afbeelding 2

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 31