POSTKANTOOR WANDELT STAD I DE „BEWOGEN" GESCHIEDENIS VAN TANTE POS IN SCHIEDAM 185 Een goede 100 jaar geleden was het huisvestings probleem voor het postkantoor even precair als thans. Tot 1855 was het kantoor gevestigd op de Korte Dam. Daarna is het verhuisd naar de Schie, waar het maar een drietal jaren gevestigd is geweest. In 1858 werd het woonhuis grenzend aan de pastorie van de Oud-Katholieke kerk op de Dam betrokken. Doch toen hier ruimte gemaakt moest worden voor de bouw van de huidige kerk werd in 1861 naar andere huisvesting omgezien. Tot begin 1800 was het postkantoor, dat toen ,,'s Lands Generaal Postcomptoir" heette, gevestigd in een huis aan de noordzijde van de Dam, aan de oostzijde belendend aan Adriaan van den Eelaart en aan de westzijde aan de Heerensteeg en „streckende voor der strate agter een huijsje van de Papekerk". Zo zien we dat de postkantoren zich steeds verplaatsten in een klein gedeelte van de stad. Dit zou met ingang van 1861 veranderen. In die jaren was de heer S. Gille Heringa als post directeur in Schiedam werkzaam. Wanneer we even aanhaken aan dat woord werkzaam, dan is dat omdat Gille Heringa buiten zijn gewone dagelijkse werk, gelegenheid vond om ook op ander gebied activi teiten te ontplooien. Hij was onder andere raadslid, commissielid voor de plaatselijke strafverordening, Ouderling der Nederduitsch Hervormde Kerk, mede werkend lid van het Ned. Zendeling Genootschap, bestuurder van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen en voorzitter van het Onderwijzers Gezelschap „Oefening en Uitspanning". Ook op het gebied van postzaken was hij actief, want in 1861 gaf hij de 12e jaargang van het Nederlandsch Jaarboekje der Posterijen uit. Deze actieve directeur zocht zijn nieuwe werkruimte in een heel ander ge deelte van de stad. In de Schiedamsche Courant van 16 juni 1861 lezen wij, dat op maandag 1 juli e.k. op een tijdstip in de volgende Schiedamsche Courant op te geven, het postkantoor van den Dam naar de Plantage verplaatst wordt. Dit was dan het zgn. Blaauwhuis. Het was een aanzienlijke verbetering. Wanneer men in de gang kwam had men aan de rechterzijde de ingang naar de wachtkamer, met daaraan aansluitend een ruim lokaal voor het post kantoor. Daarachter was het bestellerslokaal ge legen. Naderhand is er nog een apart kantoorlokaal Ij Het postkantoor met de complete personeelsbezetting, zoals het was rond 1880. Toen heette het nog 'Koninklijk Postkantoor' en het was, zo goed en zo kwaad als het ging, gehuisvest in het gebouw aan de Lange Nieuwstraat, waarin thans nog het stedelijk gymnasium is onderge bracht. bij gekomen voor de afdeling pakketpost. Dit lokaal was te bereiken via de poort naast het Blaauwhuis en had ook een eigen wachtkamer voor het publiek. Deze ruimte was noodzakelijk door de grote vlucht die de pakketpost genomen had, speciaal voor de verzending van gist. De personeelsbezetting liet in die tijd veel te wensen over. De directeur was alleen maar met een assistent op het postkantoor werkzaam, vandaar dat hij ver zocht om zijn zoon als geaggregeerd klerk tot het vak der posterijen toe te laten. Er waren vijf be stellers die belast waren met de bestelling van post stukken, buslichting, het vervoer van de post naar de stoomboten op het Hoofd en voor verzending en ont-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 13