VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VA i WINKELIERS OOK ANDERS DONATEURS TIJD OASE GROENOORD 187 De S.G. ziet graag een welvarende Schie- damse middenstand. Schiedammers kopen in Schiedam, menen we. En als we dus, bij een of andere wedstrijd, prijzen te ver geven hebben, worden die in Schiedam gekocht. Soms zijn dat prijzen in de vorm van waardebonnen, waarop al vele jaren zeer duidelijk gedrukt staat „te besteden bij de Schiedamse winkeliers". De goede naam van onze Stichting staat borg voor de zekerheid, dat deze winkeliers in con tanten of per giro het bestede bedrag terugontvangen. Bij de hengelwedstrijden in het vakantie- feest zijn dit jaar vele waardebonnen als prijs uitgegeven. Met elkaar een aanzien lijk bedrag, dat via de organisatoren (Hengelsportvereniging Schiedam e.o. en de S.G.) aan de heren winkeliers toevloeit. En nu het verbazingwekkende: een aantal prijswinnaars komt ons vertellen, dat er winkeliers in deze stad zijn, die weigeren hun op deze waardebonnen te leveren. Een van dezen belt ons zelfs op om te ver tellen dat hij zulke handel zo „lastig" vindt! Kennelijk moet deze man het abc van dienstverlening en eigenbelang nog leren. Of moeten wij op onze volgende serie waardebonnen drukken, dat ze ook in Rotterdam goed te besteden zijn? Nee, dat zullen we natuurlijk niet doen! Want er zijn ook andere winkeliers in Schiedam. Heel wat zelfs. Gelukkig maar! Anders denkt en doet de Schiedamse winke lier, die ons een drietal waardebonnen toe zond. In het begeleidend briefje telde hij de bedragen bijeen, trok er een bedrag voor onze stichting af, en verzocht het res tant op zijn giro over te maken. Nee, we noemen geen namen, al zijn we hem heel dankbaar voor zijn gebaar. En ieder hoeft zijn voorbeeld niet te volgen. Het gaat om de mentaliteit! We weten zeker, dat deze man het alfabet der dienstverlening tot het einde toe kent. En zulke midden standers heeft onze stad broodnodig! Wie zich na 1 oktober als donateur van de Schiedamse Gemeenschap opgeeft, ont vangt het november- en december nummer gratis. U weet het tochde mini mumdonatie voor onze stichting is vijf gul den per jaar. Bovendien heeft elke donateur het recht ons blad naar familie of vrienden buiten de stad of buitenslands te doen zenden tegen het belachelijke bedrag van f 2,50 per jaar. Aarzel niet langer! Geef u dit jaar nog op als donateur!! Gelezen in het huisorgaan van de Zaan- damse Gemeenschap: „De uitgave van 'Vrije tijd, fijne tijd' laat nog op zich wachten, wegens gebrek aan tijd. Maar er wordt aan gewerkt." In een plezierig geschreven stencil kondigt de C.J.V. het uitlopen aan van een nieuwe loot aan haar omvangrijke stam. Een lentelijk geluid dus in de herfst. De sektie „Passé Partout" (een beetje star geworden) viel onder het snoeimes en bood daardoor ruimte voor Ontwikkelings- en Amuse- ments-Sociëteit „Eclatant". Alle leden van de diverse C.J.V.-afdelingen kunnen lid worden. Buitenstaanders trouwens ook, na ballotage. Men heeft er meteen maar een „eclatant" kwartaalprogramma bij gevoegd, dat tot het einde van dit jaar handenvol levendige avonden voor de jeugd annonceert. Een frisse aanpak, waarmee wij de C.J.V. kunnen feliciteren. Bovendien een bewijs, dat nog lang niet overal de klad erin zit! Bad Groenoord heeft het seizoen afge sloten. Ondanks de vele regen van deze zomer konden ruim 190.000 bezoekers worden genoteerd. Sinds de ingebruik stelling is dit op één na het beste seizoen geworden en dat stemt tot voldoening. Alleen de prachtige zomer van 1959 bracht meer zwemmers in het bad. Maar als men bedenkt dat het bezoekerstotaal vorig jaar slechts 147.000 bedroeg, mag zomer '63, die zo precies samenviel met de groot ste vakantiedrukte, toch niet met een slechte naam de geschiedenis in gaan. waarborgd zou zijn. Door het maken van een ver dieping boven de lokalen van de telegraafdienst was voor het lokale telefoonnet ook huisvesting gevonden. In verband met de oorlog moest de dienst van het Centraal-Bureel nog uitgeoefend worden in het „Boterhuis" aan de Hoogstraat, aangezien er geen nieuwe apparatuur aanwezig was. Van 1920 tot 1930 zijn weinig veranderingen te melden. De uitoefening van de verschillende diensten kon normaal uitgevoerd worden, hoewel het steeds drukker werd. Dit kwam hoofdzakelijk door de toename van het aantal tele foonaansluitingen. Er werd contact opgenomen met het Gemeente bestuur om over het huisvestingsvraagstuk in overleg te treden. Het Gemeentebestuur bleek bereid te zijn om op zeer aannemelijke voorwaarden een geschikt terrein voor een nieuw te stichten Post- en Telegraaf kantoor met Telefoongebouw aan te bieden. Met dit terrein was bedoeld een blok gevormd door het Rot- terdamsedijk, Broersvest en Singel en dit zou bouw rijp geleverd worden. Einde 1931 werd er besloten in verband met de noodzaak tot bezuiniging, de nieuw bouw voor de Post- en Telegraafdienst wat uit te stellen. Men wilde toen aanvankelijk een goedkoper terrein opzoeken om alleen een nieuw telefoongebouw te stichten. Er werd hiervoor wel een geschikt terrein gevonden, doch dit was zo dicht bij het bestaande P.T.T.-gebouw gelegen, dat het overweging verdiende om na te gaan een zodanige bouwwijze toe te passen, dat op de duur ook de Post door aanbouw daar zou kunnen worden ondergebracht. De terreinen die men op het oog had waren gelegen aan de Tuinlaan. Met het oog op gewenste frontbreedte werd ook de naast dit perceel gelegen parfumeriefabriek aangekocht. Er werd een schetsplan gemaakt voor het telefoon gebouw, doch inmiddels bleek dat het Gemeente bestuur bezwaar had tegen het plan, daar de buurt naar zijn oordeel ongeschikt was en alleen voor hoogbouw vergunning werd gegeven. Ten einde toch bouwvergunning te verkrijgen werd in 1933 ten Hoofd- besture besloten het gehele gebouw ineens te bouwen, dus ook voor de Post- en Telegraafdienst. Verder zouden in verband met de vereiste hoogbouw enkele woningen boven het gebouw gemaakt worden. Op 18 mei vond de aanbesteding plaats; het werk werd gegund aan Gebr. de Greij te Rosmalen. Het nieuwe P.T.T.-kantoor werd op 18 januari 1936 ge opend, dat wil dus zeggen dat het er nu haast 28 jaar staat. Het huidige Post- en Telegraafkantoor zal de ouderdom van 30 jaar niet halen, want recht aan de overkant zijn de „bouwvakkers" bezig om een kan toorpand neer te zetten, waar in het linker gedeelte het nieuwe Post- en Telegraafkantoor gevestigd zal worden. Als bijzonderheid kan hierbij nog aange tekend worden, dat deze nieuwe vestiging, de vierde dus, komt te liggen naast de plaats waar in 1861 het eerste Postkantoor in deze omgeving gevestigd werd. C. PLUIJM

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 15