KLAAR? OVER! DE JEUGDVERKEERSBRIGADIERS foto's Hans Visser 180 Klaar?... Overrr!... De spiegeleieren omhooggestoken, de witte koppels fier over borst en schouders, zo steken de Schiedamse jeugdverkeersbrigadiers dagelijks talloze malen de rijweg over. Tussen hen in dribbelt, huppelt, praat, ruziet, lacht een grote schare schoolgenootjes. Ze doen van alles, behalve uitkijken. Dat hoeft ook niet: die taak is weggelegd voor het goed getrainde viertal: de jeugdverkeersbrigade Het begon ergens in Nederland met een goed idee. De koppen werden bij elkaar gestoken en weldra ver schenen de eerste „klaar-overs" op de straten. Dat was een foto op de voorpagina waard. Natuurlijk waren er warme voorstanders en heftige tegen standers. De rubriek 'ingezonden stukken' tuitte er van. Maar... er waren nu eenmaal duizenden kin deren die dagelijks zonder toezicht levensgevaarlijke straten moesten oversteken en er was nu eenmaal een schreeuwend tekort aan politiepersoneel. Boven dien bleken de uitverkoren kinderen wonderwel tegen hun taak opgewassen. Zelden gebeurde er iets. De ingezonden stukken verminderden dus en de jeugd verkeersbrigadiers namen snel toe in aantal. Nu zijn ze, op de uren van het aan- en uitgaan der scholen, een niet meer weg te denken element in het stads leven. In Schiedam verscheen de eerste brigade 16 december 1954 op straat om de overstekende jeugd op de drukke Burg. Knappertlaan, ter hoogte van de Van Ostade- laan veilig door het verkeer te loodsen. Een jaar later volgde het kruispunt Lorentzplein - P.K.O.-laan. Toen kwam de oversteek Burg. Knappertlaan ter hoogte van de Warande. In 1959 en 1960 volgden nog de Burg. van Haarenlaan (bij Oude Schied. weg), dezelfde laan ter hoogte van de Piersonstraat en de Parkweg, en ten slotte de Parkweg ter hoogte van de Mgr. Nolenslaan. Dagelijks zijn nu in wisselploegen rond honderd klaar-overs in functie. De goed functionerende post Burg. Knappertlaan- Warande moest, toen even verder verkeerslichten werden ingesteld, worden opgeheven. De stilstaande file op de ene rijbaan en het reeds doorgaande ver keer op de andere maakten het daar te gevaarlijk. Regelmatig staat nu bij de oversteekplaats t.h.v. de Veenlantstraat een politieagent. En zelfs deze routinier heeft zijn handen vol aan het overbrengen van voet gangers door het, vooral tijdens de spitsuren, hier zeer lastige verkeer. Hoofdinspecteur H. Willems van Beveren en hoofd agent P. de Heer, de mentors van de jeugdverkeers- brigades in onze stad, kijken thans terug op een rijke

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 8