VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT OAM VAN SCHIE TOT DAM VA I BEGROTING HELINIUM KLAPROOSDAG 1963 K.F.A. MUSEUMVRIENDEN EENLOPENDEN 210 De gemeente-begroting 1964 is verschenen. Elk jaar vetter wordt de kluif waar de gemeenteraadsleden hun tanden in moeten zetten. Het is een knap stukje werk, dat hij ondanks die voortdurende stijging nog altijd sluitend blijft. Voor het volgend jaar worden de gemeentelijke inkomsten en uitgaven op bijna 29^ miljoen geschat. De 17 pagina's tellende geleidebrief vertelt er het een en ander over. Wie er belang stelling voor heeft kan dit schriftuur tele fonisch of mondeling bij de afdeling Finan ciën van de Gemeente Secretarie, Nieuw- straat 26, tel. 6 90 51, aanvragen. Het wordt dan gratis thuis bezorgd. Er is een vereniging die veel punten van aanraking met ons museum heeft. Ook een met een lange naam; dat schijnt er bij te horen. De „Archeologische Werk gemeenschap voor Westelijk Nederland, Werkgroep Helinium" heeft in vijf jaar tijd talloze bodemvondsten aan het museum ter beschikking gesteld. Deze gulle gevers zullen nu, op 12 november, hun eerste lustrum vieren als gast van het museum. Prof. dr. P. J. R. Modderman zal een korte causerie houden, terwijl wederom een aan tal vondsten aan het museum zullen worden aangeboden. Zelden heeft een vereniging in zo'n korte tijd zoveel spectaculaire ge beurtenissen op haar naam gebracht als deze groep amateur-archeologen. Een ge lukwens voor de jarige en alle goeds voor de toekomst. Door het Nederlandse Oorlogsgraven Comité wordt in de week van 4 tot 10 november weer de traditionele „klaproos collecte" gehouden. Deze inzameling heeft ten doel gelden bijeen te brengen om na bestaanden van in ons land gesneuvelde en ter aarde bestelde geallieerde soldaten gastvrijheid te verlenen, zodat zij het graf van man, vader, zoon of broer kunnen be zoeken. Op deze wijze hebben reeds duizenden na bestaanden van de meer dan 30.000 in ons land begraven leden der bevrijdingslegers een bezoek aan Nederland gebracht. Deze mensen, die vaak nog niet eerder buitens lands zijn geweest, zijn de gasten van het comité. Hun logies is geregeld. Zij krijgen gelegenheid om ongestoord bij het graf van hun gesneuvelde familieleden te ver toeven. Aan deze taak van dankbaarheid zijn uiteraard hoge kosten verbonden. Geef daarom met gulle hand aan de klaproos collectie, want uw gift bepaalt hoeveel nabestaanden in 1964 gastvrijheid in ons land kan worden geboden. Collectanten zijn natuurlijk ook nodig; die kunnen zich melden bij de heer P. Collignon, St. Liduina- straat 70a. Er is in Schiedam iets ongewoons gebeurd. Zo ongewoon, dat u het waarschijnlijk niet weet of al vergeten bent. Dat is de tragische wet van alle werkelijk bijzondere gebeurtenissen: ze vallen zo zeer buiten het geijkte kader, dat we blind zijn voor hun importantie. De Katholieke Film Aktie heeft zichzelf gelikwideerd. Een gemengd berichtje, zult u zeggen; niets om over naar huis te schrijven. Het is de eerste niet, het zal de laatste niet zijn. Dat zou zo zijn, ja, als deze vereniging het bijltje neerlegde we gens gebrek aan belangstelling. Tot heden echter waren alle K.F.A.-voorstellingen goed bezocht. De K.F.A. had niet meer dan andere verenigingen van de huidige ver enigingsinflatie te lijden. Waarom dan likwidatie? Het aftredende bestuur zegt er zelf over: „De voornaamste reden echter, waarom wij tot likwidatie menen te moe ten besluiten, is onze vaste overtuiging dat reeds lang de tijd rijp is om, waar dit mo gelijk is, met onze niet-katholieke mede burgers samen te werken. Niet meer een naast-elkaar leven, hoe uiterst vriendelijk ook, maar een trachten met elkaar iets goeds ten algemenen nutte te bereiken, nl. in ons geval een gezonde filmcultuur in Schiedam. Wij beseffen dat dit absolute samengaan lang niet op alle punten mo gelijk is. Maar evenzeer mogen wij ervan overtuigd zijn, dat het onze op rechte wens is met hen samen te werken als het erom gaat in het belang van de gemeenschap iets goeds te bereiken. Zij zullen dan ook bereid zijn onze visie op bepaalde punten te aanvaarden, zoals wij zullen openstaan voor hun opvattingen. Wij menen dat dit bijv. in de cultuursector van ons gemeenschappelijk burgerzijn mo gelijk is en zelfs nodig Ons besluit tot opheffing van de K.F.A. bedoelt dus niet een likwidatie zonder meer, integen deel, wij mogen onze leden en al onze katholieke stadgenoten wijzen op het be staan van een Schiedamse Filmkring en hen tevens adviseren daarvan lid te wor den." Een moedig en wijs besluit, dat duidelijk aantoont hoeveel er de laatste tien jaren veranderd is. Een besluit ook, dat een grote verantwoordelijkheid legt op de schouders van de Schiedamse Filmkring. Aan deze kring immers de taak om de K.F.A.-leden op te vangen en inderdaad een gezonde filmcultuur in onze stad te bereiken. Jam mer, dat hier niet wat meer coördinatie betracht is. De start van de Filmkring in het nieuwe seizoen ligt erg laat. Eigenlijk had het winterprogramma gelijktijdig met de likwidatie moet worden bekendge maakt, zodat er voor de K.F.A.-leden niet een vacuüm gaat ontstaan. Filmkring, let op uw zaak! We schrijven dit half oktober en nog is er niets over uw programma bekend. De tijd dringt, zorg dat we niet vergeten dat er een Filmkring bestaat. „Huppeldepup", zegt museumdirecteur Paalman „daar gaan we weer". Een seizoen lang en breed volgepast met tentoonstel lingen, lezingen, concerten. De laatste uiteraard in de unieke aula van dat on volprezen cultuurcentrum aan de Hoog straat. Schiedam zegt het nooit zo hard op, maar stiekem is het wat trots op da museum. Conservator Pierre Janssen is e immers in geslaagd het gebouwen zijn in houd tot landelijke faam op te heffen Hetgeen overigens niet kan verhinderen, dat de landelijke dag- en weekbladen ons museum nog altijd onder „Rotterdam" ver melden. Terug naar het museumseizoen. Die con certen zijn werkelijk het neusje van de kamermuziekzalm. Ik lees: het Nederlands Blazers-ensemble, pianist Henk Lagendaal, Quadro Amsterdam met de beroemde fluitist Frans Brüggen, Pro Musica Antiqua, sopraan Cora Canne Meijer. Genoeg! U weet toch wel dat een lid van de Ver eniging Vrienden van het Stedelijk Museum, de vereniging die deze concerten organi seert, de toegangsprijs aanmerkelijk ge reduceerd krijgt? O, bent u al lid! Dan is het goed. Elke maand zien wij met belangstelling uit naar de gemeentelijke bevolkings statistiek. We leren eruit, dat de stads bevolking in de maand augustus met 102 personen (vroeger waren dat: zielen) is toegenomen en nu het respectabel aantal van 81.304 omvat. Maar meer nog dan naar het bevolkingstal zijn wij nieuws gierig naar het maandelijks gedrag van een vreemde#diersoort in deze gemeente. Deze diersoort is voortdurend in beweging, ze komt of ze gaat. Wij vinden de soort nl. alleen vermeld in de rubriek vestiging en vertrek of verhuizing. Het zijn de 'een- lopenden'. Van Dale kent ze niet en Koe nen, nemen we aan, dus evenmin. De ge meente echter verdeelt ze zelfs nog in twee geslachten, M en V. Desondanks moet de soort vrijwel constant zijn, want nimmer lezen we in de rubriek 'geboorten' iets over het ter wereld komen van een- lopenden. We achten het verschijnsel in onze stad echter dermate belangrijk, dat dat wij graag onze bladzijden open stellen voor een nauwkeurige beschrijving van de wezens; nog liever is ons een foto. Wie helpt

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 18