de schiedamse gemeenschap - e STUDIEDAG verwachtingen niet beschaamd 229 ORGAAN VAN DE STICHTING Jaargang 15, no. 9, december 1963 Bureau: Plantage, Schiedam, tel. 68043 EREVOORZITTER: Mr. J. W. Peek, burgemeester van Schiedam. BESTUURSRAAD Dagelijks bestuur: F. A. de Wolff, voorzitter; E. A. Leenderts, secretaris; mr. H.A. M. Roelants, penningmeester; G. W. van Bergen Walraven, B. Drukker, A. de Groot, A. L. J. Kunze. Leden: N.J.J, v. Baarle, Mr. A.S.H.A. Blaisse, P. Groenendaal, K. J. Heyboer, A. de Jong, M.A. A. de Jonge, H. Jong man, L. Kamp, P. Th. J. Kuyer, mej. A. E. D. Noordegraaf, A. W. M. Odé, C. Rauws, P. Smit, A. M. Sunderman, mevrouw M. A. C. Taverne-Van Campen.G. P. Verhuls- donk, B. Vincent en A. van der Wel. REDACTIE-COMMISSIE: B. Drukker, P. Groenendaal, drs. P. Th. J. Kuyer, B. Vincent, F. A. de Wolff. Eindredactie en opmaak: A. Pfeifer. ADVERTENTIES: N.V. Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141 Schiedam, tel. 60260. Giro 5858. DONATIES: minimaal f 5,per jaar. Losse nummers f 0,50 (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Gemeenschap). INHOUD pag- Studiedag 229-230 Stedelijk Museum 231-235 M. C. M. de Groot 236-242 De oudste kerk 243-245 Jan v. d. Tak246-247 Overwintering248-251 Kaarsen maken252-253 Betuwsch Klaverblad 254-255 Camparia in Bethel 256-257 Van Schie tot Dam 258 Overneming van artikelen of gedeelten daarvan en foto's slechts met toestemming van de redactie. ,,Bij onze plannen voor morgen baseren wij ons al te veel op de con stellatie van vandaag, die in feite dikwijls nog de constructie van gisteren is. Wie prospectief wil denken moet niet uitgaan van con cepties van gisteren, maar moet zich een conceptie vormen van de wereld van morgen. Als wij nieuwe plannen, nieuwe wetten, nieuwe regelingen, een nieuw beleid uitstippelen, dan moeten we ons in denken in die wereld van morgen, willen deze plannen niet verouderd zijn op het moment, dat ze naar buiten komen". Met deze woorden opende professor Ten Have op 15 november, tijdens onze studiedag, zijn toespraak. Hij citeerde daarmee een uitspraak van Unesco-afgevaardigde Gaston Berger en had met dat citaat meteen al het waarom" op deze studiedag beantwoord. De Schiedamse Gemeenschap reilt en zeilt en men zou vrede kunnen hebben met de zo goed mogelijke uitvoering van de veelheid van dagelijkse of periodiek terugkerende taken. De S.G. is zich echter terdege bewust van de vele zich snel voltrekkende veranderingen in de structuur van onze samenleving. De wereld heeft een ander gezicht dan tien jaar geleden, een ander zelfs dan vijf jaar her. En al is de plaats van onze stichting, overkoepelend het verenigings leven in deze stad, coördinerend en stimulerend, daarnaast ook meer en meer zich betrekkend op het wel en wee van de individuele burger in onze samenleving, op dit ogenblik een niet weg te wensen of te denken energiebron, toch geloven wij dat een duidelijke beleidslijn voor de toekomst nodig is om deze vitale betekenis te behouden. De studiedag was bedoeld als onze eerste stap op de weg die ten slotte zal leiden naar een herziening van onze taken en werkwijzen. De toehoorders, die meenden na enkele uren met een pasklaar pa troon weer heen te gaan, zijn natuurlijk teleurgesteld uitgekomen. Het werk van de S.G. is een optelsom, waarvan de uitkomst altijd is geweest en in de toekomst móet blijven: „gemeenschapszin", dus, bereidheid om door samenwerking met anderen het leef- en woon klimaat van deze stad gunstiger, milder, leefbaarder te maken. Dat is evenzeer een zaak van gezond eigenbelang, als van altruïsme. Bij de omslag: Een detail van een der, door Koptische kinderen in Egypte geweven, wandkleden. Een tentoonstelling hiervan is dezer dagen te zien in het Stedelijk Museum. Meer hierover op pagina 231 e.v. van dit nummer.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 13